02.04.2024 | Czytano: 215

5 prostych kroków, które pomogą Ci zabezpieczyć rower przed kradzieżą w miejscu zamieszkania

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Kradzieże rowerów to niestety częsty problem mieszkańców dużych miast. Jak zabezpieczyć swojego dwukołowca?

Przypinaj rower w odpowiednim miejscu

Żeby zabezpieczyć rower przed kradzieżą należy przede wszystkim przypinać go w odpowiednim miejscu. Niezależnie od tego gdzie chcemy zostawić rower, powinniśmy przymocowywać go do stałych elementów – specjalnych stojaków, poręczy. W wielu blokach istnieją rowerownie lub wydzielone miejsca w garażach podziemnych. Samo przymocowanie ma istotne znaczenie, nawet jeśli przechowujemy  rower w zamkniętej przestrzeni – na klatkę schodową lub podziemny parking nietrudno jest wejść. Ważne, aby element, do którego przyczepiamy rower nie był zbyt łatwy do zdemontowania wraz z rowerem, niskie, liche słupki na pewno się nie sprawdzą.

Przypinaj rower w odpowiedni sposób

Istotne jest nie tylko miejsce, w którym przypniemy rower, ale także sposób, w jaki go zapniemy. Przede wszystkim, wszelkie zabezpieczenia umieszczamy na ramie, która stanowi najmocniejszy element pojazdu. Złodziej może probować odpiąć koło i wziąć resztę roweru, nie uszkodzi natomiast ramy – taki rower nie miałby już żadnej wartości. Jest też metoda polegająca na spinaniu ramy z kołem (może też się sprawdzić jeśli nie ma do czego przypiąć roweru, pod warunkiem, że złodziej nie będzie próbował wywieźć pojazdu samochodem).

Zainwestuj w wysokiej jakości zabezpieczenia

Ochrona roweru musi też opierać się na wysokiej jakości zabezpieczeniach rowerowych. Na rynku dostępne są różnego rodzaju modele, jedne z najskuteczniejszych to zapięcia do roweru U-lock. Są niezwykle wytrzymałe, odporne na przecięcia – podobnie jak łańcuchy rowerowe. U-lock przypomina kształtem podkowę, składa się z pałąka ze stali i elementu blokującego. Sprawdzą się w mieście, a także jako zabezpieczenie na przykład gdy przypinamy rower w garażu lub komórce lokatorskiej. Tego typu blokadę trudno jest usunąć, nie ma też możliwości przerwania jej. Kosztuje kilkaset złotych, jest to jednak najprawdopodobniej jedyne zabezpieczenie, którego będzie się potrzebować.

Alarm rowerowy

Na rynku pojawiają się również alarmy rowerowe, które mogą być dobrym rozwiązaniem. Nie tylko ostrzegą przed tym, że ktoś nieuprawniony próbuje odpiąć pojazd, ale też mogą skutecznie wystraszyć złodzieja. Najskuteczniejszym, chociaż kosztownym rozwiązaniem będzie instalacja alarmu, który połączymy z telefonem. Wtedy, w przypadku kradzieży aplikacja wyśle powiadomienie. Taki alarm jest ograniczony jeśli chodzi o zasięg, sprawdzi się więc jeśli chcemy mieć pieczę nad rowerem z poziomu mieszkania, nie będzie wystarczający podczas wyjazdu.

Zastanów się nad ubezpieczeniem roweru

Jeszcze jednym krokiem, nie tyle służącym zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą, co zabezpieczeniu się przed jej skutkami jest ubezpieczenie roweru. Warto zainteresować się polisą, która pozwoli odzyskać wartość pojazdu. Należy mieć jednak na uwadze, że ubezpieczyciel najprawdopodobniej uzależni wypłatę ubezpieczenia od tego czy rower był prawidłowo zabezpieczony.

Komentarze

reklama