Podhalańska liga juniorów i juniorów młodszych

AKTUALIZACJA: Zapraszamy do sprawozdań oraz statystyk pomeczowych 22 kolejki - Podhalańskiej I ligi juniorów starszych i juniorów młodszych, 16 kolejki II ligi juniorów starszych i juniorów młodszych oraz 17 kolejki III ligi juniorów starszych w piłce nożnej...

--- I LIGA JUNIORÓW STARSZYCH ---

Poroniec mistrzem
Juniorzy Porońca Poronin zostali mistrzem podhalańskiej I ligi juniorów. W przedostatniej kolejce poronianie dopełnili formalności i zdeklasowali Szarotkę Nowy Targ 12-0. Na ostatni mecz do Mszany Dolnej juniorzy Porońca nie pojechali nawet na wycieczkę, bowiem ich rywal zrezygnował z meczu z powodu zajęcia boiska na turniej kobiet. Ten mecz i tak nie miał żadnego znaczenia, jeżeli chodzi o układ tabeli. Na drugim miejscu rozgrywki ukończyli juniorzy KS Zakopane właściwie jedyny rywal Porońca do mistrzostwa. Do II ligi zostali zdegradowani juniorzy Szarotki Nowy Targ. Ich dorobek przez cały sezon to dwa remisy. O losie przedostatnich w tabeli LKS Szaflar zdecyduje Poroniec. Jeżeli juniorzy Porońca awansują do MLJ Szaflary pozostaną w I lidze w przeciwnym wypadku podzielą los Szarotki. Poroniec w najbliższą środę 17 czerwca o godzinie 17 rozegra pierwszy barażowy mecz z mistrzem grupy nowosądeckiej. Będzie nim prawdopodobnie Dunajec Nowy Sącz. Rewanż 20 czerwca na boisku rywala.

KS Zakopane – Biali Biały Dunajec 5-1 (2-1)
Bramki: Podosek 14, 23, 47, Kaleciak 78, Lampa 81 – Gąsienica 4.
Sędziował: Marek Ciężobka z Nowego Targu.

Bramki: D. Paszuda – Mrowca, Lampa, Sawina, Fąfrowicz (55 Bzdyk), M. Paszuda, Bukowski, Mazalon, T. Gut, Podosek (75 Zając), Kaleciak.
Biali: T. Bużek – Antoł, Rzadkosz, Skupień, Karpiel, Pluta, Bafia, Rączka (46 łużyński), Smalec (46 Cachro), Gąsienica, Dańko.

Miłe złego początki dla juniorów z Białego Dunajca. Goście, jako pierwsi zdobyli bramkę już w 4 minucie. Piłkę do siatki w zamieszaniu podbramkowym do siatki skierował Gąsienica. Później nastąpił festiwal bramkowy Mateusza Podoska. Napastnik Zakopanego przez pewien czas trenujący w Sandecja powrócił do rodzinnego miasta i od razu stał się czołową postacią w KS Zakopane. Pierwszą bramkę zdobył w 24 minucie po indywidualnej akcji. Drugi gol autorstwa Podoska to było mocne uderzenie piłki z dystansu. Futbolówka wpadła pod poprzeczkę. Zaraz po zmianie stron Podosek wyłuskał piłkę obrońcy Białych, gdy ten próbował zagrać do swojego bramkarza. W sytuacji sam na sam Podosek nie miał problemów z pokonaniem Bużka. Później nastąpił okres względnie wyrównanej gry, ale w 78 minucie goście popełnili kardynalny błąd w obronie. Antoł w absolutnie niegroźnej sytuacji próbując wybić piłkę w pole trafił futbolówką w Kaliciaka i piłka wpadła w okienko bramki bezradnego Bużka. Chwilę później Kaliciak przeprowadził rajd prawą stroną dograła na dalszy słupek a nadbiegający Jacek Lampa uderzając piłkę głową wpakował ją w okienko bramki Białych.

Lubań Maniowy – Przełęcz Łopuszna 2-0 (2-0)
Bramki: Firek 12, Wrocławiak 41.

Lubań: Ślęzak – Sral, Zawada (55 Bańka), Gorlicki, Firek, Żyła, Wrocławiak, Potoczak, Zatłokiewicz, Sikora, Bibro.
Przełęcz: Maciasz – Klamrus, Zajączkowski, A. Chmielak, Kamoń, Galarowicz, Chowaniec, Hołyst, Gil, Kasprzak, D. Chmielak.

Pierwsza połowa meczu przebiegała pod dyktando gospodarzy. W 12 minucie potężnie z 30 metrów na bramkę Przełęczy uderzył Potoczak. Bramkarz odbił piłkę przed siebie dopadł do niej Firek i między nogami golkipera posłał futbolówkę do siatki. W 41 minucie Bibro nie mając pomysłu jak rozwiązać akcję po prostu wrzucił piłkę w pole karne. Futbolówka poszybowała w kierunku dalszego słupka. Zamykający akcję Wrocławiak wpakował ją do siatki. W drugiej części meczu atakowali goście a gospodarze korzystali z tej sytuacji i wyprowadzali kontry. Dwukrotnie sytuacji sam na sam nie wykorzystali Firek i Zatłokiewicz. Wynik się już nie zmienił.

Orkan Raba Wyżna – Wiatr Ludźmierz 4-2 (0-1)
Bramki: Wierzba 70, 87 Siwek 83, Radoła 85 – Podgórski 40, 55.
Sędziował: Zbigniew Suwada z Jabłonki.
Czerwona kartka: Sopiarz w 80 minucie za kopnięcie przeciwnika bez piłki.

Orkan: P. Chorąży – Radoła, Szlachtowski, Chrobak, Wierzba, Siwek, Woźniak, Januszek (70 Pustułka), Rapacz, Kurańda (46 Budzik), Prokop.
Wiatr: Byrnas – Strama, Luberda, Figas, Górz, Maciaś, Borkowski, Ł. Ulman, Sopiarz, M. Ulman, Podgórski.

Juniorzy Orkana rozpoczęli mecz od huraganowych ataków, ale marnowali okazje bramkowe jedną po drugiej. Sam Rapacz był trzykrotnie w sytuacjach sam na sam z bramkarzem i za każdym razem strzelał nad bramką. Tymczasem w 40 minucie po wrzutce Sopiarza w polu karnym Orkana powstało zamieszanie a najprzytomniej w tym tłoku zachował się Borkowski i wepchnął piłkę do bramki. Po zmianie stron goście przeprowadzili już wzorcową akcję, w której Podgórski strzelał z 5 metrów i nie dał szans Chorążemu na obronę. Juniorzy Orkana wzięli się jednak do roboty i nie dość, że doprowadzili do remisu to jeszcze zdołali ten mecz wygrać. Najpierw kontaktową bramkę zdobył Wierzba po akcji z Rapaczem. Potem sprawy w swoje ręce a właściwie nogi wziął Damian Siwek. Po jego strzale z około 18 metrów piłka wpadła pod poprzeczkę. W 87 minucie Siwek uderzył potężnie z wolnego z około 40 metrów. Bramkarz Wiatru odbił piłkę przed siebie dopadło do niej Radoła i umieścił w bramce. Dwie minuty później Siwek dograł z rzutu rożnego do Wierzby, który uderzając z pierwszej piłki ustalił wynik spotkania na 4-2 dla Orkana.

Sokolica Krościenko – LKS Szaflary 1-2 (1-1)
Bramki: Topolski 1, Bafia 4, 50.
Sędziował: Paweł Folwarski z Rokicin Podhalańskich.
Żółta kartka: Topolski.

Sokolica: Zachwieja – Czubiak, A. Bobak, Czerwiec, Adamczyk, Bublik (50 Błażusiak), Chrobak, Jaszek (55 M. Bobak), Kacwin, Babiak (56 Wójcik), Topolski.
Szaflary: Cisoń – Rabiasz, Ł. Szulc, Wąsik, A. Szulc, Kułach, Kurańda, Jarząbek, Janik, Bafia, Marek.

W nie najlepszym stylu pożegnali sezon juniorzy Sokolicy. Przegrali na własnym boisku z niżej notowanymi Szaflarami 1-2. Wprawdzie gospodarze już w 1 minucie zdobyli prowadzenie, ale zeszli z boiska pokonani, bo byli w tym meczu gorsi właśnie o tę jedną bramkę. Juniorzy Sokolicy mogli uratować honor w ostatnich sekundach spotkania gdyby umieli umieścić piłkę w pustej bramce. To była zbyt trudna sztuka strzelić do bramki z 5 metrów i w kiepskich nastrojach gospodarze schodzili z boiska.

Szarotka Nowy Targ - Jordan Jordanów 0-12 (0-7) mecz zakończony w 79 minucie ze względu na zdekompletowanie drużyny Szarotki.
Bramki: Motor 3, 34, Pietrzak 7, 39, 76, Czubin 10, 17, 75, Wróbel, 22, 58, Siepak 55, Kawula 78.
Sędziował: Krzysztof Sekułowicz z Rabki.
Żółta kartka: Piwowarski.

Szarotka: Sulka – Żądło, Podkanowicz, Szal, Twardosz, Zięba, Targosz, Pyzowski, Piwowarski.
Jordan: Traczyk – Janowski, Rączka, Luberda, Kluska, Kawula, Pietrzak, Wróbel, Siepak, Czubin, Motor.

Wynik 0-12 to standardowy rezultat dla juniorów starszych Szarotki Nowy Targ. Takim samym rezultatem zakończyli nowotarżanie mecz w Poroninie.

Turbacz Mszana Dolna - Poroniec Poroniec spotkanie nie doszło do skutku gospodarze zrezygnowali z meczu.

drużyna Porońca Poronin mistrz podhalańskiej I ligi juniorów.

Mistrzostwo bez przegranej
Juniorzy młodsi KS Zakopane zostali bezapelacyjnymi mistrzami podhalańskiej I ligi. W zakończonych rozgrywkach w 22 spotkaniach zgromadzili 58 punktów. Wygrywali 18 meczów i tylko cztery razy zremisowali. Do pewnego momentu ich groźnym rywalem byli juniorzy Lubania Maniowy, ale zakopiańczycy nie przegrywali natomiast Lubań w końcówce rozgrywek zanotował dwa remisy i dystans punktowy jeszcze się zwiększył. To drugi z rzędu tytuł podopiecznych Leszka Długosza. Mistrzostwo w tej kategorii jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest, aby piłkarze z zespołu juniorów młodszych zasilali drużynę juniorów starszych. Brązowy medal „rzutem na taśmę” wywalczyli juniorzy młodsi Porońca Poronin. W meczu ostatniej kolejki pokonali na wyjeździe Turbacz Mszana Dolna i wyprzedzili rywali o jeden punkt. Z ligi spadają juniorzy Szarotki Nowy Targ, oni podobnie jak ich starsi koledzy zajęli ostatnie miejsce w lidze.

Turbacz Mszana Dolna – Poroniec Poronin 0-2 (0-0)
Bramki: Pańszczyk 65, Cudzich 67.
Sędziował: Piotr Bukowski z Zakopanego.
Żółta kartka: R. Strzęp.

Turbacz: Wacławik – Skwarczek, K. Piekarczyk, Klimek, Świerk, Potaczek, Dudzik, Złydaszek (55 Knapik), Kurek, Sopata, Górnik.
Poroniec: Żegleń (65 Dziedzic) – Pańszczyk, Cudzich, P. Gut, J. Gut, R. Strzęp, Michał Stasik, Chowaniec (65 Nędza), Tylka, Maciej Stasik (65 Haza), Galica.

Lubań Maniowy – Przełęcz Łopuszna 0-0
Sędziował: Marek Danielczak z Nowego Targu.

Lubań: Sikora – Słodyczka, Bochnak, Budz (41 Nosal), Klimczak, Firek (Rusin), Jarząbek, Babiak, Staszel, Ostachowski, Plewa (41 Bednarczyk).
Przełęcz: Kolasa – Gacek, Ciężobka, Hornik, Gil, Kowalczyk, Łęczycki, Bienias, Wincek, Drożdż, Chowaniec.

KS Zakopane – Biali Biały Dunajec 3-0 mecz zakończony w 37 minucie na skutek zdekompletowania drużyny Białych.
Bramki: Sawina 32, Galica 35, Bachleda-Szeliga 36.
Sędziował: Marcin Tesarski z Kościeliska.

Zakopane: D. Paszuda – J. Walczak-Wójciak, A. Kozicki, Bachleda-Szeliga, Sawina, Grzeszczak, Kowalski, Długosz, Fronczysty, Galica, Kaspruś.
Biali: Bużek – Smalec, Łużyński, Gandera, Bobak, Walkosz-Klata, Borek, Galica, Dżoku, Sobański.

juniorzy młodsi KS Zakopane mistrz podhalańskiej I ligi.

Szarotka Nowy Targ – Jordan Jordanów 0-5 mecz zakończył się w 40 minucie drużyna Szarotki nie wyszła na druga połowę spotkania.
Bramki: Koper 5, Czubin 15, Harwat 16, 22, Filipiak 19.
Sędziował: Jakub Bukowski z Zakopanego.

Szarotka: Szablowski – Jędrol, Żądło, Bryniarski, Kajda, Twardosz, Abratkiewicz, Graus, Pyzowski, Kapka, Szymanek.
Jordan: Działowy – Palowski, Kulka, Gospodarczyk, Koper, Harwat, Czubin, Filipiak, Wnuk, Szczudło, Ryś.

Sokolica Krościenko – LKS Szaflary 4-0 (0-0)
Bramki: A. Zawalski 48, 63, 75, Gabryś 66.
Sędziował: Czesław Żądło z Rokicin Podhalańskich.

Sokolica: F. Błażusiak – Choroba (25 M. Bobak), Dyda, P. Błażusiak (41 Wojtaszek), Gabryś, Prymula, A. Zawalski, Kaczmarczyk, Bublik, Babiak (22 Gawęda), Wójcik (41 M. Zawalski).
Szaflary: Cisoń – Niemiec, Waluś, Czajkowski, Lasak, Cudzich, Bafia, drużyna Szaflar grała w ośmioosobowym składzie

Orkan Raba Wyzna – Wiatr Ludźmierz 3-4 (2-1)
Bramki: Gromczak 9, Konieczny 12, 57 – Cebulski 10 karny, Targosz 54, Przybyła 66, Truty 75.
Sędziował: Bogusław Babicz z Załucznego.

Orkan: Szklarz – T. Bogdał, M. Bogdał, Chorąży, Konieczny, Łaś, Zięba, Januszek, Gacek, Kurańda (41 S. Bogdał), Gromczak.
Wiatr: Byrnas - Cebulski, Jarosław Zubek, Jakub Zubek, Strzęp, Truty, Likucki, Karwaczka, Przybyła, Targosz, Gacek.

Lepietnica awansowała
Po latach starań juniorzy Lepietnicy Klikuszowa/Obidowa wreszcie awansowali do podhalańskiej I ligi.
Stało się tak, ponieważ w przedostatniej kolejce Lepietnica wygrała z Czarnymi w Czarnym Dunajcu a Wierchy Rabka poległy w Jabłonce. Ten sukces podopieczni Marka Pranicy osiągnęli, dlatego, że byli bardzo zdeterminowani do osiągnięcia celu, jakim był awans. Juniorzy Wierchów kolejny raz stracili szansę na grę w I lidze w końcówce sezonu, ale także, dlatego, że przegrali z Lepietnicą 1-2 na swoim boisku. O porażce w tym sezonie mogą też mówić juniorzy Orawy Jabłonka spadkowicz z I ligi. Podopieczni Bogdana Jazowskiego odgrywający na Podhalu w poprzednich sezonach duża rolę w rozgrywkach młodzieżowych tym razem nie spisali się na miarę oczekiwań i nie wrócili do wyższej klasy rozgrywkowej.

Orawa Jabłonka – Wierchy Rabka 4–0 (2-0)
Bramki: Chowaniec 53, 59, 80, Zachora 73.
Sędziował: Wojciech Ciężobka z Nowego Targu.

Orawa: Obyrtacz – Karkoszka, Dziubek, M. Matonóg (46 Stokłosa), Jazowski, Zachora, Czyszczoń, Kowalczyk, Chowaniec, Stasik, R. Matonóg.
Wierchy: Pitek – Moskała, Filas, Sularz, Mistal, Traczyk, Gacek, Świerk, Skawski, Żur, Chowaniec.

Do 53 minuty juniorzy Wierchów Rabka mogli mieć nadzieję na wygraną i awans do I ligi. Jednak w 53 minucie po strzale Romana Matanoga bramkarz Wierchów sparował piłkę tylko na słupek dopadł do niej Chowaniec i wpakował do bramki. Kilka minut później po zagraniu tego samego duetu Orawa podwyższyła na 2-0. R. Matanóg wykonując rzut wolny zagrał piłkę do Chowańca obok muru. W sytuacji sam na sam Chowaniec nie miał problemów z pokonaniem Pitka. Kolejne zagranie R. Matanoga tym razem do Zachory przyniosło Orawianom trzeciego gola. Było to zagranie w uliczkę i strzał Zachory w sytuacji sam na sam. W 80 minucie podobną akcję przeprowadzili R. Matanóg z Chowańcem i było 4-0. Tym sposobem pomocnik Orawy zaliczył czwartą asystę a napastnik hac tricka.

OSP Chabówka - Huragan Waksmund 0-5 (0-3)
Bramki: J. Bryja 32, 34, D. Bryja 33, 95, Florek 70 karny.
Sędziował: Mateusz Pietruch z Zakopanego.

OSP: Panek – Florczyk, A. Koźlak, P. Koźlak, Czyszczoń, K. Rapacz, Pawłowski, Zembal, Skawski, Nawara, Pyka.
Huragan: Błauciak – Sałek, A. Waksmundzki (46 E. Waksmundzki), Florek, Niemiec, Jędrol, B. Waksmundzki (65 Kwak), Michniak, J. Bryja, R. Mroszczak, D. Bryja.

Juniorzy Huraganu rozgromili OSP 5-0 mimo iż grali na boisku daleko odbiegającym od standardów obowiązujących w Waksmundzie. Podopieczni trenera Jana Kunki grają coraz lepiej i mają jeszcze szanse na trzecie miejsce w rozgrywkach.

Czarni Czarny Dunajec - Lepietnica Klikuszowa 0-5 (0-2)
Bramki: Antolec 30 karny, Parniewicz 43, Antolak 48, P. Matuszek 70, 80.
Sedziował: Rafał Machajda z Lipnicy Wielkiej.
Czerwona kartka: T. Matuszek.

Czarni: Kajmowicz – Rubiś, Topór, A. Obrochta, Rawicki, M. Głowacz (55 P. Palarz), Bulas, Tylka, J. Palarz, Stopka-Studencki (72 Mitoraj), J. Obrochta.
Lepietnica: M. Jaróg – Chorążak, Parniewicz, Nosalik, Duda, Antolak, P. Matuszek, Antolec, M. Bryja, T. Matuszek, Józefczak, D. Bryja.

Juniorzy Lepietnicy, mimo iż wystąpili w Czarnym Dunajcu bez czterech podstawowych zawodników odnieśli efektowne zwycięstwo. Wobec porażki Wierchów w Jabłonce zostali mistrzami II ligi i uzyskali awans na wyższy szczebel rozgrywek. Wynik 5-0 dla drużyny gości sugeruje, że było to jednostronne spotkanie a wcale tak nie było. Do strzelenia przez Lepietnicę trzeciej bramki spotkanie było bardzo wyrównane, dopiero utrata trzeciego gola przez Czarnych spowodowała, że miejscowi piłkarze zrezygnowali z walki o korzystny wynik. Tak wysokie zwycięstwo Lepietnicy to był efekt gry pressingiem, jaki zastosowali podopieczni Marka Pranicy w tym meczu. Dobrym pociągnięciem było też indywidualne krycie najlepszego piłkarza Czarnych Mathewa Głowacza.

Spisz Krempachy - ZOR Frydman 4-0 (3-0) mecz przerwany w 70 minucie na skutek zdekompletowania drużyny ZOR.