Patronem seminarium zorganizowanego przez Sensei Aleksandra Kozieła i sempai Jana Nowickiego został wójt gminy Nowy Targ. Przedsięwzięcie to przyciągnęło ponad setkę miłośników sztuk walki z całej Polski: byli przedstawiciele ze Szczecina, z okolic Warszawy, Janowa Lubelskiego, Krakowa.
Pierwszego dnia po uroczystym otwarciu seminarium przez Hanshi Ryszarda Gumińskiego, trenujący zostali podzieleni na grupę młodszą i starszą. Grupa młodsza (do 12 roku życia) mogła zmierzyć się w turnieju walki w parterze. Potyczki były zacięte i wyrównane, a sędziowie sensei Sebastian Westrych, sensei Artur Szpałek, sempai Jan Nowicki oraz Jerzy Knutelski mieli dużo pracy, by sprawnie rozstrzygnąć pojedynki. W komisji zasiedli Pan Dyrektor szkoły w Grywałdzie Władysław Bąk oraz sempai Adam Żmudzki. Jeszcze tego samego dnia zostały podane wyniki, zwycięzcy zostali wyróżnieni medalami oraz dyplomami za zdobyte miejsca.
Dziewczyny:
gr. I 1.Bąk Natalia 2.Stachoń Zuzanna 3.Pustelnik Ola
gr. II 1.Figas Joanna 2.Froncz Wiktoria 3.Lubelska Justyna
gr. III 1.Kołat Julia 2.Repa Iza 3.Kopińska Magdalena
gr. IV 1.Zając Oliwia 2.Szpernoga Anna 3.Nowobilska Magdalena
Chłopcy:
gr. I 1.Szpernoga Dawid 2.Kołek Marek 3.Stachoń Karol
gr. II 1.Knutelski Maciej 2.Skałuba Artur 3.Bochniak Patryk
gr. III 1.Ostapczuk Piotr 2.Bąk Mikołaj 3.Gach Michał
gr. IV 1.Gach Kamil 2.Bańka Nikola 3.Kalata Krystian
W czasie kiedy młodsi walczyli w turnieju, starsza grupa poznawała tajniki miecza japońskiego, które przedstawiał Hanshi Gumiński. Następnie odbył się trening karate shotokan, zajęcia te prowadził prof. Wojnicz z Zabrza. Na zakończenie pierwszego dnia bardzo ciekawe zajęcia walki nożem przeprowadził mistrz SAMBO Pavlo Gorbatiuk, po którym techniki z Modern Combat jiu jitsu prezentował sensei Jarek Lenart wraz z shihan Andrzejem Berezowskim.
Pierwszego dnia odbył się również egzamin na stopnie mistrzowskie 1 dan (czarny pas) do którego podeszli przedstawiciel Podhala sempai Jan Nowicki, sempai Eugeniusz Wrzesień i Katarzyna Wrzesień z Krakowa, na 2 dan zdawał sensei Dominik Chrapek z Nowego Dworu Mazowieckiego, kolejny przedstawiciel naszego rejonu sensei Aleksander Kozieł zdawał egzamin na stopień 4 dan. Egzamin trwał kilka godzin i zgodnie z tradycją odbywał się on bez obecności publiczności.
Drugiego dnia treningi rozpoczęły się wspólną rozgrzewką przeprowadzoną przez sempai Nowickiego, po czym znowu trenujący zostali podzieleni na grupy. Młodsi trenowali karate, a starsi pod okiem soke Wiktora „Orkana” Głowackiego poznawali i utrwalali techniki interwencyjne. Po krótkiej przerwie na uzupełnienie płynów rozpoczął się trening S.A.M.A.S. bardzo szczegółowo techniki pokazywał shihan Krzysztof Raźny, a trenujący powtarzali ćwiczenia nie zważając na ból jaki one sprawiały.
Była to ostatnia część treningu starszej grupy przed promowaniem zdających na stopnie mistrzowskie oraz oficjalnym zakończeniem seminarium.
Mimo, że bardzo zmęczeni, to jednak bardzo zadowoleni młodsi adepci sztuk walki trenowali SAMBO czyli rosyjską sztukę walki, która dawała im wiele radości, ponieważ prowadzący (wspomniany Pavlo Gorbatiuk) świetnie łączy naukę z zabawą. Końcowa część seminarium to świetny wykład dla młodszych o japońskim mieczu „katana” i standardowo zajęcia te prowadził mistrz w swoim fachu - hanshi Gumiński.
Ostatnią częścią była krótka prezentacja ulubionych technik jiu jitsu przez zdających na stopnie mistrzowskie dnia poprzedniego. Egzaminy zakończyły się pozytywnie i sensei Jan Nowicki wraz z mistrzami z Krakowa mogli zawiązać czarne pasy na biodrach, sensei Dominik otrzymał nominację na stopień 2 dan, a szczególne uznanie i gromkie brawa usłyszał sensei Aleksander stając się jednym z niewielu posiadaczy stopnia 4 dan wśród mistrzów sztuk walki na Podhalu.
Po zakończeniu seminarium wszyscy udali się do domów, zgodnie powtarzając, że było to jedno z lepszych, jeśli nie najlepsze seminarium sztuk walki na Podhalu.
Tekst i zdjęcia Sebastian Westrych