14.09.2012 | Czytano: 1616

Mimo burz i wichrów, dali radę (+zdjęcia)

Stanisław Mrowca ponownie został wybrany prezesem Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Nowym Targu. Delegaci Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego docenili jego trud i wkład w rozwój sportu dzieci i młodzieży na terenie powiatu nowotarskiego. Ustępujący zarząd bez problemów otrzymał absolutorium.

- Nie były to łatwe cztery lata. Przypomnijmy sobie jakie wtedy były burzliwe obrady. Zlikwidowano Międzyszkolne Ośrodki Sportu w Nowym Targu i Rabce. Rysował się nieciekawy obraz sportu szkolnego, ale panie prezesie Nowak, mimo burz i wichrów, daliśmy radę – powiedział Stanisław Mrowca, zwracając się do prezesa Małopolskiego Związku Sportowego w Krakowie, Włodzimierza Nowaka, wręczając mu pamiątkową statuetkę, w podzięce za pomoc w realizacji zadań. Statuetkami uhonorowani zostali rownież: Feliks Piwowar, Tadeusz Watycha i zarząd powiatu.

– Bez Feliksa nie dałoby się zorganizować największych imprez, biegów przełajowych i narciarskich – uzasadniał prezes. - Pomagał nam w zakresie obsługi informatycznej i elektronicznej. Z kolei Tadeusz z Powiatowego Centrum Kultury wyciągnął do nas rękę, gdy znaleźliśmy się w sytuacji podbramkowej, po rozwiązaniu dwóch budżetowych jednostek MOS-u. Wspólnie przygotowaliśmy model sportu szkolnego i jak widać działaliśmy z dobrym skutkiem. Zarząd powiatu został wyróżniony za całokształt, aczkolwiek muszę ze smutkiem powiedzieć, że przed dwoma miesiącami rozwiązany został Powiatowy MOS. Jakieś fatum nas prześladuje. Nie przeszkadza nam to w pracy i w osiąganiu dobrych wyników. Na pewno nie załamiemy rąk.

Kierowana przez niego placówka ma się czym pochwalić. Regularnie plasuje się na drugim miejscu w małopolskim współzawodnictwie dzieci i młodzieży. – Ustępujemy tylko Krakowowi, ale nie poddajemy się – mówi z dumą. – Na razie jesteśmy na takim poziomie organizacyjno- finansowym, który nie jest wystarczający, by przeskoczyć młodzież spod Wawelu. Musimy się z tym pogodzić. Może w kolejnej kadencji ją przegonimy. Ogrywamy za to corocznie Nowy Sącz, powiat limanowski i krakowski, gdzie organizacja sportu jest bardzo dobra, ale wyniki sportowe gorsze. Osiągnięte rezultaty są dla nas zaszczytem i wyróżnieniem, a także mobilizacją do dalszej uporczywej pracy na rzecz sportu szkolnego w naszym powiecie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy stwarzają przyjazny klimat dla rozwoju sportu szkolnego oraz tym, którzy bezpośrednio przyczynili się do sukcesów w ostatnich latach, a więc władzom samorządowym każdego szczebla, trenerom, nauczycielom wychowania fizycznego, dyrektorom szkół i rodzicom.

Powiatowy SZS powstał 28 stycznia 1999 roku, a założycielem byli nauczyciele, trenerzy i działacze sportowi, łącznie 33 osoby oraz 12 klubów sportowych i UKS-ów. Uczniowie wszystkich szczebli szkół rywalizują na szczeblach powiatu w 13 dyscyplinach, a zwycięzcy zawodów powiatowych uczestniczą w zawodach rejonowych, a potem w finałach wojewódzkich. Do wiodących dyscyplin, w których powiat osiąga największe sukcesy należą: biegi przełajowe i narciarskie, narciarstwo alpejskie, snowboard, unihokej, tenis stołowy, koszykówka. PSZS był wielokrotnie organizatorem wojewódzkich imprez, głównie w sportach zimowych, ale również w biegach przełajowych.

Zarząd PSZS tworzą: prezes - Stanisław Mrowca, wiceprezesi - Piotr Jabłoński i Zbigniew Pistor, sekretarz - Małgorzata Perucka, skarbnik - Adam Dudek oraz członkowie – Ferdynand Salamon, Paweł Folwarski, Józef Dyda i Marek Szuba.

Teksi i zdjęcia Stefan Leśniowski

Komentarze







reklama