29.06.2012 | Czytano: 3122

Gala z nowotarskim akcentem (+zdjęcia)

W Krakowie odbyła się coroczna Młodzieżowa Gala Koszykówki zorganizowana przez Krakowski Okręgowy Związek Koszykówki. W tym roku była to już dziewiąta edycja. Nie zabrakło na niej nowotarskich akcentów.

To był udany sezon dla koszykarek nowotarskich Gorców. Kadetki pod wodzą niezwykle wymagającego trenera Mirosława Ćwikla zajęły dziewiąte miejsce w Polsce. To największy sukces nowotarskiego basketu. W pokonanym polu pozostawiły nie byle kogo, bo wielce utytułowany klub w żeńskiej koszykówce, Wisłę Kraków. Z „Białą Gwiazdą” wygrały wszystkie mecze, te w lidze małopolskiej i ten w turnieju finałowym mistrzostw kraju. Zdobyły mistrzostwo Małopolski, a Kinga Piędel została wybrana MVP sezonu. W 12 spotkaniach rzuciła 214 punktów, czyli średnio w jednym meczu 17,8 pkt. Dało jej to piąte miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców. Trzy zawodniczki Gorców – Marta Florek, Patrycja Lasyk i Kinga Piędel - znalazły uznanie w oczach selekcjonerów reprezentacji Małopolski – Tomasza Arleta i Wisława Klapera – która od 4 lipca w Nowym Targu wystąpi w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Drugie miejsce w Małopolsce wywalczyły sobie dziewczynki Witolda Chamuczyńskiego, zaś w grupie starszej (młodziczkach) uplasowały się na piątej pozycji. Tytuł MVP zdobyła Magdalena Kubowicz, córka znanego hokeisty Podhala i reprezentanta, obecnie kierownika drużyny. Magdzia w rzuciła 348 punktów, co dało średnią 29 „oczek” na mecz. To najlepszy rezultat w tej kategorii wiekowej. Zdecydowanie wygrała klasyfikację na najlepszego strzelca. Druga na liście była Izabela Tokarska z Ikara Niepołomice, ale już ze średnią zdecydowanie niższą, bo 20,3 pkt.

W młodziczkach Kubowicz ze średnią 22,2 pkt. była trzecia, ale nieznacznie przegrała rywalizację ze starszymi koleżankami – Angeliką Aleksander ( 22,7) i Anną Orzeł ( 22,6) z Żaka Nowy Sącz. Właśnie w tym zespole wystąpiła gościnie w mistrzostwach Polski i z koleżankami była blisko zdobycia brązowego medalu. Zajęły czwarte miejsce, najbardziej znienawidzone miejsce przez sportowców.

Wielkim orędownikiem koszykówki w Nowym Targu i jej sponsorem jest Bogdan Szeliga. Zostało to zauważone pod Wawelem. Podczas gali odebrał nagrodę i podziękowania za wkład w rozwój młodzieżowej koszykówki na Podhalu.