29.06.2011 | Czytano: 2674

Sukcesy na szlaku solnym(+zdjęcia)

AKTUALIZACJA: Wielu osobom Szlak Solny kojarzy się z Wieliczką, Orawą i dalej na południe Europy. Tymczasem przed wiekami Nowy Sącz był bardzo ważnym szlakiem handlowym i po raz pierwszy przyłączył się do organizacji zawodów MTB o Puchar Szlaku Solnego. W „Miasteczku Galicyjskim” rozegrano drugi etap zawodów. Równolegle rozegrano mistrzostwa Polski Ludowych Zespołów Sportowych.

Organizatorzy przygotowali dla zawodników krótką 2,5 km pętlę z dwoma podjazdami. - Nie była to trudna technicznie trasa, za to bardzo szybka. Pogoda wprost wymarzona dla kolarzy, bez upału i błota, którego nie brakowało w Podstolicach – mówi Sabina Zamroźniak, zawodniczka UKS Podwilk.

Zawodnicy jej klubu startowali w 12 kategoriach, od najmłodszych po Mastersów. Złoto wywalczyła Klaudia Łaciak w kategorii 9-10 lat, a Marysia Zamroźniak, najmłodsza z klanu, który mocno zaznacza swoją obecność w krajowych zawodach, zajęła trzecie miejsce. Wspaniale walczyli mastersi - Franciszek Grobarczyk, Janusz Wójcik i Krzysztof Czerniawski. W Masters IV drugie miejsce wywalczył Aleksander Trybuła, a tuż za nim uplasował się Józef Konieczny (obaj Orzeł Spytkowice). W Masters III najniższy stopień podium zdobył Józef Rabski z (Lubonia), a w Masters II srebro dla Jacka Syski z Nowego Targu.

Wśród juniorów młodszych nie zawiódł Kuba Zamroźniak, który stanął na najniższym stopniu podium tracąc do zwycięzcy tylko 29 sekund. – Miałem do pokonania 5 okrążeń – mówi Kuba. - Na pierwszym jechałem na 5. pozycji. Dwóch zawodników zdążyło oderwać się od czołówki. Jednak z okrążenia na okrążenie zmniejszałem dystans do uciekającej grupy. Połknąłem dwóch rywali, kończąc wyścig na wysokim 3. miejscu. Nie było gorąco i nie padał deszcz, jednak w niektórych miejscach było błoto.

Jego siostra Sabina, która na Szlaku Solnym startuje w kategorii łączonej junior + elita, była czwarta. . - Miałyśmy do pokonania cztery okrążenia – relacjonuje Sabia Zamroźniak. - Pierwsze ukończyłam na trzeciej pozycji, ale później zostałam wyprzedzona przez jedną z zawodniczek. Jestem zadowolona ze startu, ponieważ startowałam z elitą kobiet. Rywalki były dużo starsze ode mnie. Na trasie były dwa podjazdy przez drewniane mostki oraz dwa zjazdy.

Zwyciężyła Katarzyna Solus Miśkowicz z Bukowiny Tatrzańskiej przed Moniką Żur ze Skomielnej Białej. W męskiej elicie bez medalu. Najbliżej był Robert Sroka (Luboń), który „wykręcił” czwarty czas.

W młodziczkach punktowały Patrycja Kulka i Izabela Czerniawska. Na dwóch pierwszych stopniach podium znalazły się Kaja Karkula (Luboń) i Estera Siarka (Podsarnie). W młodzikach, drugi linię mety minął Szymon Jąkała z Zawojaka Zawoja, a trzeci był Bartosz Dziadkoweic (Luboń).

W juniorkach młodszych drugi czas uzyskała Agnieszka Bal (Luboń), a Klaudia Kulka (Podwilk) punktowała. Monika Grapa, która rozpoczyna karierę kolarską wywalczyła brąz w kategorii 11-12 lat, wyprzedzona przez Małgorzatę Ponicką (Sprint Jordanów) i Oliwię Siarkę (Podsarnie). Wśród chłopców tego rocznika zwyciężył Bonawentura Lach (Raba Wyżna) przed Jarosławem Żurem i Dawidem Balą (obaj Luboń). W 10-latkach całe podium dla Skomielnej – Łukasza Marszałek, Adama Pędzimęża i Krzysztofa Palenika. Wśród 8-latków najszybszy był Paweł Kulka ze Sprintu Jordanów.

W mistrzostwach Polski LZS dwa srebra powędrowały do Podwilka, który w klasyfikacji drużynowej był trzeci za Skomielną Białą, a przez Rabą Wyżna/Podasarnie. Sabina i Kuba Zamroźniak sięgnęli po wicemistrzostwo Polski. Sabina finiszowała za Moniką Żur. Trzy „złota” padły łupem kolarzy ze Skomielnej Białej. Zawisły jeszcze na szyjach Roberta Sroki po wyścigu w kategorii orlik i Agnieszki Bal (juniorka młodsza). Czwarty najcenniejszy medal wywalczyła Patrycja Lewandowska w kategorii orlik. Medalową kolekcję podhalańczyków uzupełniły dwa krążki w kolorze brązowym. Sięgnęli po nie kolarze reprezentujący Rabę Wyżną/ Podsarnie – Adrian Siarka i Monika Rapacz w juniorach młodszych.

Stefan Leśniowski


Cztery z sześciu tytułów Mistrzów Polski MTB Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe padły łupem zawodników „Lubonia” Skomielna Biała podczas zawodów rozegranych 26 czerwca.

Mistrzostwa Polski LZS rozegrane zostały w ramach II edycji Pucharu Szlaku Solnego w Nowym Sączu w sąsiedztwie Miasteczka Galicyjskiego. Organizatorzy przygotowali ciekawą trasę z wymagającymi podjazdami, szybkimi zjazdami i kilkoma technicznymi elementami. Uczestnikom dopisała aura a ponieważ większa część trasy zlokalizowana była w Lasku Falkowskim to grzejące słońce nie dawało się nazbyt we znaki zawodnikom.

 

Najpierw po złoty krążek sięgnęła Agnieszka Bal w wyścigu juniorek młodszych a jej klubowa koleżanka Justyna Latawiec zakończyła mistrzostwa na czwartej pozycji. W wyścigu juniorek mistrzostwo wywalczyła Monika Żur, która tym samym obroniła tytuł wywalczony przed rokiem w Orawce. Tytuł Mistrzyni Polski LZS przypadł również w udziale Patrycji Lewandowskiej w kategorii kobiet U-23. Na najwyższym stopniu podium mistrzostw stanął również Robert Sroka w kategorii mężczyzn U-23, dla którego był to dopiero trzeci start w zawodach MTB (w minionych latach zawodnik ścigał się na szosie). W tej samej kategorii Paweł Wacławik został sklasyfikowany na 6 miejscu. Na 6 miejscu został również sklasyfikowany Tomasz Bal w kategorii junior, a Mateusz Filipiec ukończył mistrzowską rywalizację w kategorii junior młodszy na 8 pozycji. Piotr Pitek natomiast zakończył rywalizację na 16 pozycji. Te osiągnięcia zaowocowały drugim miejscem „Lubonia” w klasyfikacji klubowej mistrzostw.

Na tym nie koniec sukcesów zawodników ze Skomielnej Białej podczas niedzielnych zawodów. Również młodsi zawodnicy dali powody do zadowolenia w wyścigach II edycji Pucharu Szlaku Solnego. Kolejne zwycięstwo w kategorii młodziczek zanotowała Kaja Karkula, która tym samym umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Znakomicie spisał się również Bartosz Dziadkowiec w kategorii młodzik, który wywalczył 3 miejsce na podium. Jego klubowi koledzy Szymon Byk i Jakub Kościelniak zameldowali się na mecie odpowiednio na 14 i 15 miejscu. W wyścigu żaków Jarosław Żur stanął na drugim a Dawid Bala na trzecim stopniu podium. Wśród dziewcząt w tej samej kategorii wiekowej Barbara Buksa finiszowała na czwartej pozycji. Całe podium zdobyli natomiast zawodnicy „Lubonia” w kategorii chłopców 9-10 lat. Zwyciężył Łukasz Marszałek przed Adamem Pędzimąż i Krzysztofem Polaniak. Bardzo dobrze zaprezentowali się również najstarsi reprezentanci Skomielnej Białej. Znakomite 3 miejsce w kategorii Masters III wywalczył Józef Rabski a Tadeusz Wacławik był 5. Bogusław Dziadkowiec w kategorii Masters II zajął 9 miejsce. Natomiast Jakub Surówka w połączonej kategorii orlik + elita dzięki 6 pozycji w niedzielnym wyścigu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wszystkim zawodnikom K.S. Luboń Skomielna Biała należą się wyrazy uznania za ducha walki i gratulacje za osiągnięte rezultaty.


Marek Karkula

Komentarze







reklama