06.07.2010 | Czytano: 1484

Jak w Calgary

W Szczawnicy na boisku Orlika rozegrano międzynarodowy turniej piłkarski o Puchar Burmistrza Miasta. W zawodach uczestniczyły trzy drużyny – słowacka Stara Lubovnia Old Boys oraz reprezentacja Polski futsalu i reprezentacja Old Boys Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej. Wybrańcy Dariusza Mazura zajęli drugie miejsce ustępując tylko biało- czerwonym. Najlepszym bramkarzem turnieju wybrano trzykrotnego olimpijczyka w hokeju na lodzie Gabriela Samoleja.

Pozycji nie zmienił, zarówno w hokeju, jak i w rozgrywkach piłki nożnej stoi między słupkami. Gabryś w Calgary przyprawił o ból głowy Kanadyjczyków, w Szczawnicy Słowaków. Kadra PPPN składała się z piłkarzy, którzy kiedyś byli na ustach kibiców Podhala. Prym w tym zespole wiódł wspominany Samolej i Tomek Zięba. Reprezentacja Polski futsalu zawsze zbudowana jest z zawodników z tej części kraju w jakiej występuje. W jej składzie znalazło się dwóch podhalańczyków - Robert Krzystyniak, który na co dzień reprezentuje czwartoligowego Lubania Maniowy i jego trener Marek Żołądź.

Samolej z reprezentacją Słowacji wyszedł na zero, a miał pracy co niemiara. – W pierwszej połowie zapewniliśmy sobie sukces strzelając trzy gole – opowiada Gabriel Samolej. – W tej części gry przeciwnik ograniczał się jedynie do kontrataków, ale w drugiej porządnie „siadł” na nas. Chyba zachował więcej sił, ale ja wyszedłem na zero. Zaraz po tym meczu zmierzyliśmy się z reprezentacją Polski i widać było po nas trudy poprzedniego spotkania. Już nie nadążaliśmy za akcjami. Przeciwnik nas wyprzedzał, zawodnicy z pola przestali kryć i bardziej ograni kadrowicze rozklepywali nas niemiłosiernie. Ponadto świetnie przystosowali się do sztucznej trawy. Jak później stwierdzili często grają na takiej nawierzchni. Załatwili nas już w pierwszej połowie, wygrywając ją 5:1, po przerwie dorzucili jeszcze jedno trafienie.
Pojedynek reprezentacji Polski ze Słowakami kończył zmagania. Wygrali go biało- czerwoni 10:5, ale tylko dlatego, że wysoko prowadząc pokpili sprawę. Zagrali niefrasobliwie w obronie, co w mig wykorzystał rywal, zdobywając pięć goli.
- Turniej był ciekawy i stal na dobrym poziomie – twierdzi Gabriel Samolej. – Organizatorzy zapowiadają, iż będzie się odbywał co roku. Podobno w przyszłym w mocniejszej i szerszej obsadzie. Ma przyjechać reprezentacja Ukrainy.