30.05.2010 | Czytano: 1107

Podhalańskie ligi młodzieżowe

Trampkarze Lubania Maniowy po wygraniu ze swoim imiennikiem z Tylmanowej zapewnili sobie tytuł mistrzów podhalańskiej I ligi na sezon 2009/2010. Po rozegraniu 18 kolejek maniowianie (17) mają przewagę 12 punktów nad następnym zespołem Jordanem Jordanów

Podhalańska I liga trampkarzy

Gdyby nawet nie zdobyli już ani jednego oczka, co wydaje się wręcz nieprawdopodobnie i tak zostaną mistrzem, bo mają korzystny bilans bezpośrednich spotkań. Do zakończenia rozgrywek pozostały dwie kolejki wynikające z terminarza i dwie serie spotkań zaległych, a także mecze Orkana Raba Wyżna i Turbacza Mszana Dolna z Lubaniem Tylmanowa, oraz mecz Lubania Maniowy z Sokolicą Krościenko. Wiele wskazuje na to, że pierwsza trójka w tabeli już się nie zmieni.

XX kolejka
Orkan Raba Wyżna – Biali Biały Dunajec 0-6 (0-4)
Bramki: Joniak 1, 2, 8, 32, Dżoku 45, 68. Sędziował:
Orkan: Szklarz – Konieczny, Łazarski, K. Traczyk, A. Traczyk, W. Traczyk, Pałasz, Kadzik, Żądło, Marszałek, Bańka, ponadto grali: Stasiński, Ponicki, Borzęcki.
Biali: W. Skupień – Sobański, M. Bryjak, Ł. Bryjak, Chowaniec, Dżoku, Borkowski, Galica Dorula, Joniak, Bielski, oraz Majerczyk.

Sokolica Krościenko – Turbacz Mszana Dolna 7-0 (1-0)
Bramki: Gawęda 21, Bobak 37, Wojtaszek 40, 45, Piszczek 45, Zawalski 50, 55. Sędziował:
Sokolica: Waksmundzki – Babiak, D. Gawęda, Jama, Zawalski, Salamon, Bobak, Wojtaszek, M. Gawęda, Dyda, Zygar, ponadto grali: Orkisz, Piszczek, Sioła, Majerczak.
Turbacz: Knapik – Starmach, Staroń, Kaleciak, P. Dawiec, D. Dawiec, Nowakowski, Antosz, Chrustek, Dudzik, Matula.

Lubań Maniowy – Lubań Tylmanowa 8-0 (5-0)
Bramki: Budz 7, 28, Potoniec 18, 32, 33, 64, Jaworski 50, M. Jandura 57. Sędziowała: Barbara Wojdyła z Rokicin Podhalańskich.
Lubań M: Domian – Rusin, Hagowski, Bednarczyk, Sikora, M. Jandura, A. Jandura, Budz, Jaworski, Bukowski, Potoniec.
Lubań T: A. Wójcik – Hebda, Adamczyk, Rusnarczyk, G. Gołdyn, J. Kozielec, Stapkowicz, M. Wójcik, Ubik, Piszczek, Noworolnik, ponadto grali: Michałczak, S. Gołdyn, A. Kozielec.

LKS Szaflary – Wiatr Ludźmierz 2-0 (0-0)
Bramki: Kwak 57, 70. Sędziował: Antoni Kostrzewa z Białki Tatrzańskiej.
Szaflary: Biernat – Hreśka, Rusnak, Szczęch, Kobylarczyk, Bulańda, Stasiowski, Kasperek, Cudzich, Latocha, Kwak ponadto grali: Gałdyn, Mąka.
Wiatr: Mikoś – Sikora, K. Zubek, Długopolski, Szeliga, Czaja, Duda, Ścisłowicz, Borkowski, Bryjak, Kopiński, ponadto grali: S. Zubek, Handzel, Kurpiel, Bierkowski.

Jordan Jordanów – KS Zakopane 3-1 (1-1)
Bramki: M. Czubin 34, 36, 58 – Bołoz 32. Sędziował:
Jordan: Teper – M. Czubin, Działowy, Sroka, Wójtowicz, Macias, Figura, Matusiak, Szczudło, Harwat, Skwarek, ponadto grali: Kawula, Proszek.
Zakopane: Majerczyk – Mateja, Urbaś, Wszołek, Stoch, Hagowski, P. Bachleda-Baca, Gaura, Ustupski, Murańka, Frączysty, ponadto grali: Maciuszek, Kwak, Szczepaniak, Bołoz.

Lepietnica Klikuszowa – Przełęcz Łopuszna 0-4 (0-3)
Bramki: S. Chowaniec 4, 33, Hornik 34, D. Chmielak 60. Sędziował: Bogusław Babicz z Załucznego.
Lepietnica: M. Obrzut – J. Obrzut, Luberda, Faron, Parzygnat, Duda, Chorążak, Matuszek, Pudzisz, Panczak, Żółtek.
Przełęcz: Kozdraś – Drożdż, Maciasz, Montsko, S. Chowaniec, Hornik, Waniczek, D. Chmielak, Szlembarski, Gał, Kamoń, ponadto grali: Ciężobka, Waksmundzki.

Na górze bez zmian

Prowadzące w rozgrywkach podhalańskiej I ligi juniorów starszych Lubań Maniowy i Jordan Jordanów wygrały swoje mecze i na górze tabeli nic nie drgnęło. Prowadzą maniowianie z dwupunktową przewagą. Jeżeli dzisiaj w zaległym meczu pokonają słabiutką Sokolicę będą bardzo blisko wywalczenia mistrzostwa. To wielki sukces podopiecznych trenera Zbigniewa Jaworskiego. Trampkarze prowadzeni przez tego szkoleniowca już zapewnili sobie tytuł, juniorzy są na najlepszej drodze do powielenia sukcesu młodszych kolegów.

XX kolejka
Orkan Raba Wyżna – Biali Biały Dunajec 10-2 (4-1)
Bramki: Rzeszutko 10, 12, Kasiniak 31, P. Chorąży 41 karny, Kurańda 60, 64, 70, 73, 78, Rapacz 68 – Ignasiak 1, Smajdor 82. Sędziował: Andrzej Opacian z Ratułowa.
Orkan: P. Chorąży – M. Chorąży, Szlachtowski, Gacek (30 Domalik), Zięba, Januszek (48 Chudy), Kasiniak, Wierzba, Szepelak (60 Kuranda), Rapacz, Rzeszutko.

Biali: W. Skupień – Ignasiak, Majerczyk, Gąsienica, Para, Smajdor, A. Skupień, Bafia.
Juniorzy z Białego Dunajca przyjechali do Raby Wyżnej zaledwie w ośmiu i dotrwali do końca meczu, co już jest sukcesem. Jeszcze większym było zdobycie bramki w 1 minucie. Ten fakt dopiero zmobilizował piłkarzy Orkana, którzy szybko wyrównali a następnie zdobyli do przerwy jeszcze trzy gole w tym jednego z rzutu karnego, którego pewnym egzekutorem był bramkarz Paweł Chorąży. W 60 minucie na boisku w zespole gospodarzy pojawił się Patryk Kuranda i natychmiast strzelił gola. Później jeszcze cztery razy pokonał Wojciecha Skupnia. Młody bramkarz Białych mimo puszczenia wielu bramek był jednym z najlepszych piłkarzy a boisku.

Sokolica Krościenko – Turbacz Mszana Dolna 0-7 (0-1)
Bramki: Zarecki 27, 75, 83, Sewioło 60, Szura 64, Koral 81, Żak 87. Sędziował: Tomasz Jabłoński z Kluszkowiec.
Sokolica: Ponicki – Dyda, Wójcik, Gabryś, Chrobak, Topolski, Zawalski, Babiak, Czerwiec, Bobak tylko do 45 minuty.
Turbacz: Górniak – Szura, Klimek, Farganus, Żak, Sewioło, Antosz, Grzesiak, Potaczek (46 Skwarczek), Koral, Zarecki.

W pierwszej odsłonie spotkania grająca w dziesiątkę Sokolica miała nawet lepsze sytuacje bramkowe niż goście. Między innymi Chrobak ograł już bramkarza, ale gdy miał przed sobą pustą bramkę z pomocą Górniakowi pośpieszyli obrońcy Turbacza. Przez godzinę grająca w drugiej części meczu już tylko w dziewiątkę Sokolica walczyła dzielnie, ale od momentu utraty drugiej bramki juniorzy z Krościenka zwątpili w osiągniecie korzystnego rezultatu. Opuściły ich też siły i goście zdobywali kolejne gole.

Lubań Maniowy – Lubań Tylmanowa 3-1 (2-1)
Bramki: D. Firek 20, 38, Jarząbek 85 – M. Konopka 15. Sędziował: Czesław Żądło z Rokicin Podhalańskich. Żółte kartki: Podgórski, Pierzchała, Udziela, B. Ligas. Czerwona kartka: Ostachowski 15.
Lubań M: Sikora – Gorlicki, Wrocławiak, W. Firek, Klimczak, Słodyczka, Jarząbek, Babiak (88 Zawada), Bednarczyk, Ostachowski, D. Firek (73 Staszel).
Lubań T: H. Gołdyn – P. Ziemianek, B. Ligas, P. Ziemianek, M. Ligas, Pierzchała, Udziela, M. Konopka, Kozielec, Podgórski.
Derby klubów o tej samej nazwie zakończyły się wygraną Lubania z Maniów. Juniorzy Lubania Tylmanowa rozpoczęli mecz w dziesiątkę, bo jeden z graczy mających wystąpić w tym meczu zapomniał dokumentów. I chociaż był to korzystna sytuacja dla maniowian, nie wszystko zaczęło się dla nich tak dobrze. Po niewykorzystaniu dwu sytuacji sam na sam przez lidera goście zagrali długą piłkę do wysuniętego Podgórskiego. Napastnik z Tylmanowej, którego miało kryć aż czterech obrońców pozostawiony był bez opieki. Wygrał pojedynek biegowy z rywalami i został nieprzepisowo zatrzymany przez Ostachowskiego przed polem karnym. Sędzia pokazał winowajcy czerwona kartkę i zarządził rzut wolny. I właśnie z tego stałego fragmentu gry goście nieoczekiwanie zdobyli prowadzenie. Chociaż siły liczebnie się wyrównały to teraz stroną dyktującą warunki na boisku byli gospodarze. W 20 minucie Damian Firek po wymianie piłek z Babiakiem zdobył wyrównującego gola. W 38 minucie w podobnych okolicznościach napastnik gospodarzy wypromował swój zespół na prowadzenie. Po zmianie stron atakowali tylmanowianie a gospodarze mogli kontrować. I owszem juniorzy z Maniów wyprowadzali składne kontry, ale przegrywali pojedynki sam na sam z Henrykiem Gołdynem. Dopiero w 85 minucie składna akcja zespołu przyniosła efekt. Sfinalizował ją Przemysław Jarząbek zdobywając pięknego gola strzałem zza pola karnego. Piłka ugrzęzła w lewym górnym rogu bramki tylmanowian.

LKS Szaflary – Wiatr Ludźmierz 2-1 (0-1)
Bramki: Jarząbek 65, Cudzich 78 - Truty 45. Sędziował: Kazimierz Antolak z Nowego Targu.
Szaflary: Cisoń – Wąsik, Szulc, Strama, Kułach, Marek, Jarząbek, Czajkowski, Budzyk, Podkanowicz, Cudzich.
Wiatr: Byrnas – J. Zubek, Górz, M. Zubek, Cebulski, M. Targosz, Stopiak, Słaboń, truty, Antolec (70 Gacek), D. Targosz.

W pierwszych 45 minutach przewagę posiadali gości, ale swoją dominację udokumentowali dopiero na zakończenie pierwszej połowy meczu. Nieporozumienie obrońców wykorzystał Truty i w sytuacji sam na sam pokonał Cisonia. Na drugą część meczu juniorzy Szaflar wyszli mocno zmotywowani i rzeczywiście to oni byli strona atakującą. Wyrównującego gola w 65 minucie zdobył Jarząbek. Była to piękna bramka zdobyta mocnym i precyzyjnym strzałem z dystansu. Bramkarz Wiatru przy tym strzale był bez szans. W kilku kolejnych sytuacjach Byrnas był jednak górą w pojedynkach jeden na jeden z piłkarzami gospodarzy. Nie mogli pokonać go: Marek, Czajkowski i Jarząbek. Uczynił to dopiero w 78 minucie Cudzich. Zdobył gola dającego gospodarzom wygraną strzałem głową po zagraniu piłki z rogu.

Lepietnica Klikuszowa – Przełęcz Łopuszna 1-3 (0-2)
Bramki: Chorążak 69 – Klamerus 28, Bienias 43, A. Chmielak 78. Sędziował: Zbigniew Suwada z Jabłonki. Żółte kartki: Chorążak, M. Bryja, T. Matuszek – Hołyst. Czerwona kartka: T. Matuszek 73 za drugą żółtą
Lepietnica: M. Jaróg – H. Jaróg (75 D. Bryja), M. Bryja, Chorążak, Józefczak (62 D. Antolak), Żółtek (85 Budziak), Bastrzyk, T. Matuszek, Ł. Matuszek (55 Plewa), Ziemba, R. Antolak (80 Duda).
Przełęcz: Kolasa – Zajączkowski, A. Chmielak, Buła, Klamerus, Hołyst, Gil (82 Drożdż), Ciężobka, Łęczycki (60 Wincek), Bienias (79 P. Chowaniec), D. Chmielak.

Gospodarzem spotkania była Lepietnica, ale mecz został rozegrany w Łopusznej. Boisko w Klikuszowej, kompletnie nie nadaje się do gry. Udało się spotkanie przenieść do Łopusznej i gospodarze z tego przywileju skorzystali wygrywając 3-1.

Jordan Jordanów – KS Zakopane 2-1 (2-1)
Bramki: Filipek 31, D. Czubin 44 – Galica 45. Sędziował: Stanisław Tworek z Tylmanowej.
Jordan: Oleksa – Kulka, S. Czubin, D. Czubin, Maciej Ryś (46 Mariusz Ryś), Firek (46 Wnuk), Migas, Wróbel (46 Sewioło), Rączka, Traczyk, Filipek, Filipiak.
Zakopane: Bryniarski – Bachleda Szeliga, Fąfrowicz, Marcin Sawina, S. Pałka, Berbeka, Tylek, Galica, R. Piguła, M. Pałka, Broda.

Jordan wygrywając z Zakopanem z jednej strony zachował szanse na pierwsze miejsce a z drugiej pozbył się groźnego rywala w wyścigu do mistrzostwa. Pierwszą bramkę dla gospodarzy zdobył Filipek po indywidualnej akcji. Uderzył z narożnika pola karnego po wcześniejszym wymanewrowaniu dwu obrońców. Drugiego gola zdobył Dominik Czubin po współpracy z Filipkiem. Na zakończenie pierwszej części spotkania goście strzelili kontaktowego gola w zamieszaniu podbramkowym. W drugiej połowie meczu więcej z gry mieli goście, chociaż i gospodarze stworzyli sobie kilka okazji bramkowych, jednak wynik nie uległ zmianie.