24.06.2024 | Czytano: 314

Jak używać aplikacji do biegania? 5 kroków by w pełni ją wykorzystać (art. sponsorowany)

Aplikacja do biegania to czołowy sojusznik każdego sportowca-amatora! Zanim zainwestujesz w zegarek sportowy czy wypasioną opaskę treningową, program działający na smartfonie będzie Twoim osobistym trenerem. Z apką nauczysz się biegać, polubisz treningi i zbudujesz podwaliny najlepszej formy w życiu! Przeczytaj, o co zadbać, by aplikacja była w pełni funkcjonalna.

A jeśli szukasz biegowej aplikacji naprawdę dobrej, praktycznej, sprawdź aktualną listę przygotowaną przez portal SBiegacza. Te 6 propozycji zasługuje na Twoją uwagę: https://sbiegacza.pl/aplikacje-do-biegania-6-najlepszych-aplikacji-dla-biegaczy/ 
 

Najważniejsze kwestie korzystania z aplikacji do biegania

Aplikacja biegowa potrzebuje odrobiny konfiguracji przed pierwszym użyciem, by być w pełni funkcjonalna. Poza tym warto sprawdzić, jakie plany treningowe proponuje program i… wyrobić sobie nawyk włączania go za absolutnie każdym razem! 

Zastosowanie poniższych wskazówek pomaga w efektywnym wykorzystaniu aplikacji do biegania i umożliwia realne, miarodajne śledzenie postępów w treningu.
 

Krok 1 - wpisz poprawne parametry

W większości aplikacji do biegania istnieje funkcja umożliwiająca wprowadzenie informacji dotyczących Twojego ciała, takich jak wzrost, waga, płeć oraz wiek. Program na samym początku po instalacji może zapytać także o staż treningowy.

Dokładne uzupełnienie tych danych pozwoli aplikacji precyzyjniej monitorować trening i dostosować plan do Twoich indywidualnych potrzeb. Dla jak najlepszej precyzji pomiarów uzupełnij więc sekcję danych zgodnie z prawdą.
 

Krok 2 - zadbaj o drobne a ważne techniczne aspekty

W ustawieniach aplikacji przyznaj jej dostęp do lokalizacji. Dzięki udostępnieniu lokalizacji aplikacja może śledzić Twoje trasę i dystans, a także dostarczyć Ci informacje o tempie biegu. Bez dopuszczenia aplikacji do danych GPS nie skorzystasz z funkcji naprawdę kluczowych dla biegaczy. Miej na uwadze, że na dokładność pomiaru wpływa jakość samego czujnika GPS w Twoim smartfonie.

Kolejna rzecz - automatyczne aktualizacje. Aktualizacje apek zawierają poprawki błędów, nowe funkcje oraz ulepszenia wydajności. 
Warto również dać aplikacji dostęp do dźwięku, aparatu i innych medialnych funkcji. W ten sposób będziesz mógł skorzystać np. z głosowych podpowiedzi treningowych, czy sprawnie publikować biegowe selfie na relacji Instagrama.
 

Krok 3 - przejrzyj plany treningowe

Zanim wyruszysz na trening z nową aplikacją, dokładnie ją przejrzyj. Nowoczesne programy dysponują świetnymi planami treningowymi, opracowanymi we współpracy ze specjalistami. Skorzystają z nich zwłaszcza początkujący biegacze, którzy jeszcze nie wiedzą, jak na dobre wejść w treningową rutynę.

Spośród planów wybierz ten odpowiadający Twojemu stopniowi zaawansowania oraz celom. Apki dysponują np. planami treningowymi na 5 km, ale również przygotowawczymi harmonogramami do półmaratonu i maratonu.

Przed przystąpieniem do realizacji planu określ, co dokładnie chcesz osiągnąć - może wykręcić konkretny wynik na ulubionym dystansie? W wyborze celu pomoże Ci kalkulator biegowy - możesz skorzystać z takiego programu tutaj: https://sbiegacza.pl/kalkulator-biegowy/. Pod kalkulatorem znajdziesz instrukcję stosowania go.

Duża część treningowych rozpisek jest dostępna dopiero po opłaceniu wersji premium aplikacji. Radzimy wstrzymać się z tym do czasu, aż wykorzystasz podstawowe możliwości darmowej wersji programu.
 

Krok 4 - zbieraj i analizuj

Niech włączenie aplikacji stanie się Twoim nieodłącznym rytuałem. Im więcej biegasz z włączoną aplikacją, tym lepiej program dostosowuje plany do Twojej formy. 

Poza tym dzięki stałemu monitorowaniu treningów będziesz miał materiały do samodzielnej analizy swoich treningów. Program pokaże Ci na prostych wykresach, jak forma zmieniała się w czasie - a kiedy nabędziesz nieco teoretycznej wiedzy o bieganiu, takie wykresy powiedzą Ci bardzo dużo.
 

Krok 5 - porównaj z inną aplikacją

Aplikacje do biegania wyrastają na rynku, jak grzyby po deszczu. Aktualnie na rynku dominuje Strava, MapMyRun, Nike Run Club i kilka innych. Warto przetestować przynajmniej kilka apek, by znaleźć tę, która odpowiada CI w stu procentach. Chociaż bowiem sens aplikacji jest taki sam, ich działanie, oprawa graficzna, dodatkowe funkcje i ogólne wrażenia z korzystania znacząco się różnią.
 

Podsumowanie

Aplikacja do biegania to cenny pomocnik, który na początku wymaga od Ciebie tylko odrobiny technicznej troski i zainteresowania! Sprawdź ustawienia dostępów, wpisz poprawne dane, zadbaj o aktualizacje programu. A teraz… wejdź na portal SBiegacza - tu znajdziesz polecenia najlepszych biegowych aplikacji na rynku!
 

Komentarzereklama