27.06.2023 | Czytano: 1465

Igrzyska nabierają rozpędu (+zdjęcia)

Za nami siódmy dzień Igrzysk Europejskich Małopolska 2023. Dzisiaj na skoczni średniej w Zakopanem zadebiutowały skoki narciarskie, a od piątku w Nowym Targu rywalizują bokserzy o olimpijskie przepustki.

Igrzyska nabrały rozpędu. Świetnie spisują się biało –czerwoni, którzy  liczą się niemal w każdej dyscyplinie, a medalowe żniwa są codziennie. Po  siedmiu dniach realizacji  mają już na koncie  34 medale – 11 złotych, 14 srebrnych i 9 brązowych.

Dzisiaj zadebiutowały w tej imprezie skoki narciarskie na igelicie. Dlaczego dyscyplina zimowa znalazła się w programie igrzysk? Igrzyska europejskie to impreza, na której kształt znaczny wpływ ma gospodarz. Kraj podejmujący się organizacji może proponować dyscypliny do programu zmagań. Polacy postawili na skoki narciarskie. Dzisiaj na średniej skoczni pojawiły się kobiety. Jacqueline Seifriedsberger z Austrii wygrała niespodziewanie konkurs. Polki zajęły odległe lokaty. Najlepsze miejsce spośród Polek zajęła Anna Twardosz. Jako jedyna z reprezentantek gospodarzy przekroczyła 80 metrów (84m w drugiej serii, w pierwszej – 76), co dało jej 25. pozycję. Tuż za nią uplasowała się Pola Bełtowska (75 i 71m), natomiast 29. miejsce przypadło Nicole Konderli (dwukrotnie 72m). W gronie sześciu zawodniczek, które nie przebrnęły pierwszej rundy, znalazły się Paulina Cieślar (72,5m, 31. miejsce) i Wiktoria Przybyła (69m, 33. miejsce).

Skoczkinie powrócą na Średnią Krokiew w czwartek, podczas konkursu drużyn mieszanych. W piątek odbędą się natomiast zawody pań na Wielkiej Krokwi. Środa to z kolei dzień medalowych zmagań mężczyzn na skoczni normalnej.

O medale i Paryż

W Zakopanem skoki, a w Nowym Targu boks. Trenerzy reprezentacji – kobiecej Tomasz Dylak i męskiej Wojciech Bartnik – liczą na cztery przepustki do Paryża. Do turnieju zgłosiło się 3425 pięściarek i pięściarzy z 42 krajów, z których awans na igrzyska olimpijskie  w Paryżu wywalczą 22 zawodniczki i 22 zawodników. Finaliści zakwalifikują się z kategorii 51, 92, 92 kg (mężczyźni) oraz 75 kg (kobiety), a półfinaliści z pozostałych walk.  Walka o medale przewidziana jest na 1 i 2 lipca.

Nasi reprezentanci walczą ze zmiennym szczęściem. W piątek awans do 1/16 finału kategorii 57 kg u zyskał Jarosław Iwanow, porażkę poniósł z kolei Bartłomiej Rośkowicz (63,5 kg). W sobotę w kategorii 54 kg Sandra Drabik zwyciężyła, podbnie jak Mateusz Bereziński (92 kg). Nie powiodło się Klemensowi Szczepaniakowi (80 kg). W niedziele wygrały tylko panie – Natalia Rok (50 kg) i Elżbietą Wójcik (75 kg). Porażki ponieśli nasi panowie  - Damian Durkacz (71 kg) i Radosław Kawczak  (+92 kg).

W poniedziałek w 1/8 finału w kategorii do 66 kilogramów Aneta Rygielska wygrała 4:1 z Niemką Stefanie von Berge. Bardzo wyrównany pojedynek, ale na szczęście z dobrym skutkiem dla Jakuba Słomińskiego. W kategorii do 51 kilogramów Polak wygrał 3:2 z Bułgarem Danielem Panewem Asenowem. Na koniec dnia w Nowym Targu zwycięstwo w kategorii 92 kg odniósł Mateusz Bereźnicki w 1/8 finału wygrał 3:2 z Węgrem Leventem Hunorem Kissem. Opadła natomiast Sandra Kruk. Doświadczona Polka w 1/8 finału kategorii 60 kg uległa Szwedce Agnes Alexiusson

We wtorek oprócz Natalii Rok (wygrała z Niemką Maxi Cariną Kloetzer) swoją walkę w 1/8 finału wygrała Julia Szeremeta. Reprezentantka Polski okazała się lepsza 4:1 od Finki Vilmy Siiri Mar Viitanen i awansowała do ćwierćfinału w zmaganiach do 57 kilogramów. Większych kłopotów z awansem nie miała też rywalizująca w wadze do 75 kg Elżbieta Wójcik. Ukrainka Anastazja Czernokolenko była absolutnie bezradna wobec świetnie dysponowanej Polki.

W ćwierćfinałach wystąpi ośmioro reprezentantów Polski: Natalia Rok (50 kg), Sandra Drabik (54 kg), Julia Szeremeta (57 kg), Aneta Rygielska (66 kg), Elżbieta Wójcik (75 kg), Jakub Słomiński (51 kg) i Mateusz Bereźnicki (92 kg).

Zawsze można na nich liczyć

Sześć razy stawali na podium reprezentanci Polski w kajakarstwie podczas rywalizacji na Zalewie Kryspinów, sięgając po trzy złote, srebrny i brązowy medal. Zawody rozgrywane były w randze mistrzostw Europy, ale wyniki nie miały żadnego przełożenia na kwalifikacje olimpijskie do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Będzie można o nie powalczyć w dniach 23-27 sierpnia [podczas mistrzostw świata.

Złote medale wywalczył kwartet kajakarek – Karoliny Nai, Anny Puławskiej, Adrianny Kąkol oraz Dominiki Putto, Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły medal w kategorii K2 na dystansie 500 metrów oraz Dorota Borowska, która sięgnęła po złoty medal w finale kanadyjek jednoosobowych na dystansie 200 metrów. Srebrny krążek wywalczył duet C2 200 m: Sylwia Szczerbińska i Aleksander Kitewski  C2 na 200 m, a  C2  na 500 m brązowy medal wywalczyła para  Norman Zezula i Aleksander Kitewski.

To były wspinaczkowe dni biało -czerwonych

Wspinaczka na czas powoli staje się naszą medalodajną dyscyplin ą. Mamy z niej trofea z każdego kruszcu. Po niespodziewanym sukcesie Natalii Kałuckiej, która w finale -  bijąc rekord życiowy- pokonała rekordzistę świata faworyzowaną Aleksandrę Mirosław, przyszedł czas na występ Marcina Dzieńskiego. Ten nie zawiódł i zdobył medal w kolorze brązowym.

Biało - czerwoni w blasku srebra

Nasi lekkoatleci nie zdołali obronić tytułu sprzed dwóch lat, ale i tak zasłużyli na słowa uznania za walkę do samego końca. Cztery pierwsze miejsca, pięć drugich, cztery trzecie i cztery czwarte. Było tez kilka niższych pozycji, ale obyło się bez ostatnich i biało –czerwoni drużynowo zajęli drugie miejsce za Włochami.

Indywidualnie medale zdobyli – Ewa Swoboda (100 m), Wojciech Nowicki (młot), Pia Skrzyszowska (100 m ppł), srebrne wywalczyli -  Albert Komański (200 m), Maks Szwed, Anna Kiełbasińska, Igor Bogaczyński i Natalia Kaczmarek (sztafeta mieszana 4x 400 m), Marika Popowicz-Drapała, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda (4x100 m), Natalia Kaczmarek (400 m), brązowe - Norbert Kobielski (wzwyż)

Panie trafiały w trzy kolory

W pistolecie  pneumatycznym 10 m  Klaudia Breś wywalczyła złoty medal. Natalia Kochańska srebrna w strzelaniu z karabiny na 50 m. Drużyna w składzie Aneta Stankiewicz, Julia Piotrowska i Natalia Kochańska zajęła trzecie miejsce w strzelaniu z karabinu pneumatycznego.

Florecistka Julia Walczyk –Klimczak i florecista Michał Siess  zwyciężali, a szablistka Martyna Swatowska-Wenglarczyk i szablista   Krzysztof Kaczkowski zajęli drugie miejsce w rywalizacji szermierzy.

Medale w sportach walki

Medal ze srebrnego kruszcu w taekwondo, kat. +73 kg zdobyła Aleksandra Kowalczuk. W  karate, kumite kat. 67 kg  Miłosz Sabiecki oraz w kumite kat. 84 kg: Michał Bąbos  zostali brązowymi medalistami.

Martyna Kierczyńska (54 kg) wywalczyła złoty, a Oskar Siegert (67 kg) i Roksana Dargiel (51 kg)  srebrne medale w muay thy na szyjach. Z kolei na szyjach  Jakuba Rajewskiego  (671kg) i Dominiki Filec  (60 kg) zawisły brązowe krążki.

Trzy razy trzy w brązowym kolorze

Brązowe medale wywalczyli koszykarze 3x3: Adrian Bogucki, Szymon Rduch, Mateusz Szlachetka i Przemysław Zamojski. W meczu decydującym o brązowym medalu Polacy pokonali Niemców. Ich koleżanki zakończyły  zawody na ćwierćfinale.

Krok  od awansu
Reprezentacja kobiet w rugby 7 awansowała do wielkiego finału W półfinałowym spotkaniu Polki pokonały Czeszki 29:7 (15:7). Nasze reprezentantki wygrały wszystkie spotkania w fazie grupowej. Pokonały Niemki 43:7, wygrały 26:0 z Portugalią i 50:0 z Turcją. W ćwierćfinale ograły Włoszki 33:15. W starciu o złoto biało-czerwone zmierzyły się z Wielką Brytanią. To był mecz nie tylko o złoto, ale również o bezpośredni awans do igrzysk olimpijskich. Niestety Brytyjki okazały się zdecydowanie lepsze od Polek. Biało –czerwone o  paszport do Paryża zawalczą w barażu.