16.08.2021 | Czytano: 7804

Kara za brak dowodu osobistego (art. sponsorowany)

Posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkiem każdego dorosłego Polaka. Dokumenty te mogą być wydawane także osobom małoletnim, choć pod pewnymi szczególnymi warunkami. Co jednak jeśli ktoś nie posiada dowodu? W takim przypadku grozi grzywna. Co ciekawe, ogromna liczba obywateli nie robi sobie z tego żadnego problemu.

Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarcze-go nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz na podstawie jednostronnych decyzji innych państw, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granic.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pełnoletni Polak jest zobowiązany do posiadania ważnego dowodu osobistego. Ważność tego dokumentu możesz sprawdzić w prawym dolnym rogu dowodu. Co do zasady dowody osobiste są ważne przez 10 lat od chwili ich wydania – od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki.
Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 18 roku życia, jest ważny 5 lat od daty jego wydania, zaś dowód osobisty wydany osobie, która ukończyła 65 rok życia, jest ważny na czas nieoznaczony, jeżeli osoba ta zwróciła się o wydanie dowodu osobistego z takim terminem ważności.

Do czego jest potrzebny dowód osobisty?

Dokument tożsamości, jak wskazuje na to sama nazwa, jest potrzebny do poprawnej identyfikacji danej osoby. Jest to przydatne w urzędach państwowych, bankach, instytucjach kredytowych, czy w trakcie wspomnianej już kontroli policji (np. podczas jazdy samochodem).
Dowód osobisty to swoistego rodzaju karta tożsamości przydatna poza granicami naszego kraju – pamiętaj, że będziesz go potrzebował w każdym przypadku, gdy wyruszasz na wycieczkę do innego kraju UE. W przeciwnym wypadku możesz spodziewać się zatrzymania przez władze innego kraju – dotyczy to także wyruszających z Tobą małoletnich dzieci. W braku identyfikującego je dokumentu, może czekać Cię spory kłopot i bardzo długie wyjaśnianie, że podróżujesz z własnymi dziećmi (paszport lub dowód dla dziecka jest więc w takich przypadkach niezbędny).
Zastosowanie dowodu osobistego w praktyce jest więc bardzo szerokie – wszędzie tam, gdzie musisz udowodnić swoją tożsamość, bez dowodu osobistego raczej się nie obędzie (choć czasem możesz skorzystać z paszportu).

Utrata dowodu osobistego

Zgodnie z treścią art. 47 ustawy o dowodach osobistych, posiadacz dowodu osobistego, którego dowód osobisty został utracony lub uszkodzony, zgłasza niezwłocznie, osobiście ten fakt organowi dowolnej gminy, a posiadacz dowodu osobistego przebywający poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - dowolnemu konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgłoszenia takiego można dokonać w formie dokumentu elektronicznego, na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, w organie gminy, który wydał dowód osobisty. Zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej można również dokonać w formie pisemnej za pomocą poczty lub telefaksu. W obu przypadkach zgłoszenie jest dokonywane za pomocą specjalnego formularza (druk DO/F/2).

Liczba nieważnych dowodów osobistych

Według najnowszych danych Ministerstwa Cyfryzacji aż 1 milion 509 tysięcy dorosłych Polaków nie ma ważnych dowodów osobistych. Część z nich zagubiła swoje dokumenty, część nie widzi potrzeby ich wymiany, pomimo, iż ważność dowodu dawno wygasła.
W każdym z tych przypadków brak nowego – ważnego dowodu osobistego oznacza możliwość otrzymania grzywny w wysokości do 5 000 zł. Uzyskanie nowego dokumentu trwa około miesiąca. Jako ciekawostkę dodajmy, że w planach jest stworzenie dowodów osobistych wyposażonych w chipy, które umożliwią m.in. składanie podpisu elektronicznego czy też rejestrację w publicznych służbach zdrowia.

Podstawa prawna: Art. 47, 49 ustawy o dowodach osobistych

Patron merytoryczny artykułu - https://adwokatslomka.pl
Adwokat Kraków – Kancelaria Adwokata Michała Słomki
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46 31-543 Kraków
+48 784 425 405

 

 

Komentarze







reklama