28.01.2010 | Czytano: 3512

Dwaj panowie „K”

Na gwiazdy się chodzi. Dlatego każdy szanujący się kibic futbolu powinien się wybrać do Lipnicy Wielkiej w najbliższą niedzielę (godz.10). Zjeżdżają tam tuzy futbolowe z Krakowa. Piłkarze, którzy występowali na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich, błyszczeli na krajowych boiskach grając w brawach krakowskiej Wisły i nie tylko.

Awizują swój przyjazd sławni panowie „K”. Z popularnej trójki przyjadą – Zdzisław Kapka i Kazimierz Kmiecik. Zabraknie natomiast Marka Kusto. Ponadto zagrają - Marek Motyka, Andrzej Iwan, a także Zdzisław Janik, Jerzy Kowalik i Artur Sarnat. Wydaje się, że hala w Lipnicy Wielkiej powinna pękać w szwach.

Po co przyjeżdżają? Otóż wezmą udział w halowym turnieju o Puchar Prezesa Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej w Nowym Targu w kategorii oldbojów (zawodnicy, którzy skończyli 40 lat). Będą bronić wywalczonego tytułu mistrza Podhala. Mają im w tym przeszkodzić: Old Boys Paka Jana Nowy Targ, Czterdziestolatki Nowy Targ, Reprezentacja PPPN Nowy Targ, Gazda Nowy Targ i Old Boys WOJ-BUD Lipnica Wielka.


Oldboys Kraków z roku 2009

 

Oprócz emocji sportowych będzie można wspomóc chore dzieci. Wstęp na zawody będzie kosztował 5 złotych, ale to minimalna stawka "daru serca". Każdy może wesprzeć wyższą kwotą Fundację "Children in Crisis" w Lipnicy Wielkiej. W imieniu dzieci na zawody zaprasza kierowniczka Fundacji, Ilona Musioł.

Młodym sympatykom piłki nożnej przybliżmy w telegraficznym skrócie sylwetki znakomitych gości spod Wawelu.

Kiedy w 1968 roku Kazimierz KMIECIK (ur. 1951), wychowanek podkrakowskiej Węgrzcanki, przechodził do Wisły z... Cracovii, chyba nikt się nie spodziewał, że „Biała Gwiazda” pozyskuje przyszłego 4-krotnego króla strzelców ekstraklasy. „Suchy” w otoczeniu wiślackim szybko eksplodował. Ukoronowaniem jego reprezentacyjnej kariery były występy na dwóch olimpiadach, skąd przywiózł złoty (Monachium) i srebrny (Montreal) medal oraz „brąz” z mistrzostw świata 1974.


Kazimierz Kmiecik(z lewej) i Zdzisław Kapka

 

Koronę mistrza kraju wywalczył w 1978 r. wspólnie z Zdzisławem KAPKĄ (ur. 1954), który był najmłodszym piłkarzem podczas Mundialu w 1974 roku (z jego podania Grzegorz Lato strzelił bramkę Brazylii). Zdobył brąz w mistrzostwach Europy juniorów w 1972 roku. Piłkarz obdarzony soczystym strzałem i dobrym przeglądem sytuacji. W latach 1980-83 nosił opaskę kapitana Wisły.

Wychowanek nowohuckiej Wandy, Andrzej IWAN (ur. 1959), do Wisły trafił w 1976 roku i występował w niej do 1985 r. Później grał w Górniku Zabrze, VfL Bochum, Arisie Saloniki oraz szwajcarskich FC Azzuri Yverdon, FC Pully Football. Na zakończenie kariery w zespole Kuchnie Izdebnik i Spartaku Wielkanoc-Gołcza. Miał też krótki epizod z podhalańskim futbolem, trenując młodzież Wiatru Ludźmierz.

Z podhalańskim futbolem na „Ty” był także Jerzy KOWALIK (ur. 1961), który występował w maniowskim Lubaniu. Przez większość swojej kariery, zarówno piłkarskiej, jak i trenerskiej był związany z Krakowem. Największymi sukcesami było wicemistrzostwo Polski zdobyte w sezonie 1980/81 z Wisłą oraz trzecie miejsce w lidze z Hutnikiem w sezonie 1995/96. Ma też na swoim koncie wicemistrzostwo Europy z U18.

Marek MOTYKA (ur. 1958), wychowanek Soły Żywiec, trafił do krakowskiego Hutnika z Koszarawy Żywiec. Po sezonie gry na „Suchych Stawach” był już w Wiśle i zaraz sięgnął po mistrzowską koronę. Ostoja defensywy Wisły, jej kapitan (1988-89). W 1990 i 91 r. występował w norweskim Brann Bergen, a po powrocie do kraju w Hetmanie Zamość, Cracovii i Kalwariance. Reprezentant kraju.

 
Zdzisław Janik(z lewej) i Andrzej Iwan

 

Zdzisław JANIK (ur. 1964), 5-krotnie zdobywał koronę króla strzelców mistrzostw Podhala olbojów. Wychowanek Wisły. Występował m.in. w Błękitnych Modlnica, Wawelu, GKS Bełchatów, Garbarni Kraków. W Belgii reprezentował barwy KV Oostende i Beerschotu Antwerpia. Po powrocie do kraju grał w Cracovii, Kmicie Zabierzów. W międzyczasie wyjeżdżał na dalekie Wyspy Owcze (GI Gota). Doskonały technik i drybler o czym niejednokrotnie mogliśmy się przekonać na Podhalu. 3-krotny reprezentant Polski.

Artur SARNAT ( ur.1970) przez wiele lat był bramkarzem nr 1 w Wiśle Kraków. W I lidze rozegrał 181 spotkań.

Stefan Leśniowski


Komentarze







reklama