09.02.2020 | Czytano: 3261

Niesamowite! Polacy pokonali faworyzowany Kazachstan!

To miał być test prawdy dla biało –czerwonych. Poprzedni nasi rywale byli z niższej półki i pewnie ich pokonaliśmy.

 
Ukrainę 6:1 i Holandię 8:0. Kazachstan zaś  wygrywał z nimi kolejno 8:1 i 7:1. Bez wątpienia był faworytem tej konfrontacji. Sporo kanadyjskiej krwi płynęło w zawodnikach reprezentujących kazachski kraj, a także szwedzka.  Nasz rywal gra w mocnej lidze KHL.  Stawka meczu była olbrzymia. Zwycięzca zajmował pierwsze miejsce w grupie i uzyskiwał prawo gry  w głównych kwalifikacjach olimpijskich.  A polskich hokeistów nie było na igrzyskach olimpijskich od 1992 roku! I po końcowej syrenie odsłuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Awans do kolejnej rundy kwalifikacji olimpijskich jest największym sukcesem naszego hokeja w ostatnich kilku latach.Ostatni etap rywalizacji o wyjazd na igrzyska odbędzie się w sierpniu  tego roku.
 
W pierwszych 20 minutach gospodarze turnieju mieli przewagę, której – na nasze szczęście – nie potrafili udokumentować bramkami.  Murray świetnie strzegł  naszej świątyni. Kazachowie nie wykorzystali też dwóch okresów gry w przewadze. Pod naszą bramką dochodziło do gorących spięć, ale Murray ze stoickim spokojem łapał lub odbijał krążki. Trzeba przyznać, że obrona dużo mu pomagała. Na pierwszą przerwę schodziliśmy z jednobramkową przewagą. Strzał z dystansu Ciury w 8 minucie znalazł drogę do bramki gospodarzy.  Krążek odbił się od któregoś z zawodników i zaskoczył  Karlssona.
 
W drugiej odsłonie obraz gry nie uległ zmianie. Gospodarze napierali, a Polacy czekali na swoją szansę z kontry. I takie były. Dwukrotnie Paś miał okazję, by pokonać Karlssona.  Ładny strzał zza obrońców oddał Dziubiński. I doczekaliśmy się zdobyczy bramkowej. Strzał Jaśkiewicza dobił Przygodzki, który wykorzystał odsłoniętą bramkę rywali.  Błyskawiczna była  odpowiedzieć Kazachów. Po 17 sekundach świetnie ustawił się Boyd i również wykorzystał odsłonięcie bramki. Z każdą upływającą minutą nasi defensorzy popełniali coraz więcej błędów. Murray dwoił się i troił naprawiając ich błędy, ale w końcu musiał po raz drugi skapitulować. Jaśkiewicz został objechany przez Kazacha i pod naszą bramką zrobił się kocioł. Najprzytomniejszy pod nią był Boyd i po raz drugi wpisał się na listę strzelców.  Mogliśmy schodzić na przerwę prowadząc, bo mieliśmy wyśmienitą sytuację. Karlsson wygrał pojedynek  jeden na jeden z Dziubińskim.   
 
Polacy w 29 sekundzie trzeciej odsłony ponownie wyszli na prowadzenie. Komorski ostemplował słupek, a krążek trafił na kij Urbanowicza, który umieścił go w pustej bramce. Kazachowi nacierali, różnymi sposobami próbowali „złamać” biało –czerwonych. Nawet wycofanie bramkarza nie pomogło im zdobyć wyrównującej bramki. Trzeba pochwalić Polaków za niesamowitą walkę, za determinację z jaką walczyli o każdy krążek, o każdy skrawek lodowiska. Murray wybrany został najlepszym zawodnikiem meczu!
 
Kazachstan – Polska 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)
0:1 Ciura (78:28)
0:2 Przygodzki – Jaśkiewicz (30:30)
1:2 Boyd – Valk – Dawes (30:47)
2:2 Boyd – Valk – Dawes (35:29)
2:3 Urbanowicz – Dziubiński – Komorski (40:29)
Kazachstan: Karlsson – Mietałnikow, Dietz, Dawes, Boyd, Szestakow – Szałapow, Blacker, Michajlis, Valk, Starczenko – Kleszczenko, Mikliukow, Akołzin, Rymariew, Szewczenko – Oriechow, Żajłauow, Pietruchow, Gurkow, Sagadiejew.
Polska: John Murray  - Kolusz, Wajda, Chmielewski, Paś, Jeziorski - Kostek, Ciura, Bettahar, Neupauer, Kapica - Jaśkiewicz, Michałowski,  Dziubiński, Komorski, Urbanowicz -  Przygodzki, Starzyński, Marzec. Trener Tomek Valtonen.

Stefan Leśniowski
Zdjęcie PZHL

Komentarze

1 Liga

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. UKS Zagłębie Sosnowiec (MHL) 24 65
2. GKS Stoczniowiec Gdańsk (MHL) 24 54
3. JKH GKS Jastrzębie II (MHL) 24 51
4. UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok (MHL) 24 47
5. KH Polonia Bytom (MHL) 24 46
6. MKS Cracovia Kraków (MHL) 24 38
7. SMS Toruń 24 37
8. MOSM Tychy (MHL) 24 35
9. UKH Unia Oświęcim (MHL) 24 27
10. MKS Sokoły Toruń (MHL) 24 26
11. MUKS Naprzód Janów (MHL) 24 18
12. MMKS Podhale Nowy Targ (MHL) 24 12
13. ŁKH Łódź (MHL) 24 12
zobacz wszystkie tabele
reklama