07.06.2015 | Czytano: 511

Dzień Dziecka przy szachownicach(+zdjęcia)

W sobotnie popołudnie 6 czerwca 2015 roku można było się schronić przed upałem w sali widowiskowej krościeńskiego kościoła i wziąć udział w kolejnym turnieju szachowym, zorganizowanym przez parafię p.w. Wszystkich Świętych.

Dzisiejsze rozgrywki tradycyjnie rozpoczęły się i zakończyły wspólną modlitwą, prowadzoną przez księdza proboszcza Henryka Homoncika. Tak jak poprzednie, dzisiejszy turniej odbył się głównie z myślą o dzieciach. Wielu młodych ludzi, zamiast drogich prezentów na Dzień Dziecka, woli alternatywne spędzenie wolnego czasu na rozrywce intelektualnej i zdobycie nawet mniej wartościowej nagrody, ale w wyniku sportowej rywalizacji. Wielu młodych ludzi woli aktywny udział niż bierną, pasywną obecność na szczegółowo zaplanowanym wydarzeniu. Turniej był też szansą realnego spotkania z innymi, którzy mają podobne zainteresowania, tradycynego spotkania w oderwaniu od internetowych komunikatorów, wszechobecnych smartfonów i telewizorów.

Wyniki indywidualne w kategorii szkół podstawowych:
1. Michał Soliwoda, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku n.D.
2. Mikołaj Biziak, Szkoła Podstawowea nr 38 im. Bractwa Kurkowego w Krakowie
3. Kacper Trzęsała, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku n.D.
4. Filip Czerwiec, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku n.D.
5. Wojciech Gruszka, Szkoła Podstawowa nr 18, im.ks. Jana Twardowskiego w Pszczynie
6. Adam Batkiewicz, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku n.D.
7. Michał Kozielec, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku n.D.

Jednak największe brawa należały się najmłodszym szachistom: Marcinowi Krężlowi i biorącemu pierwszy raz udział w turnieju Michałowi Dusikowi. Walczyli oni dzielnie ze starszymi zawodnikami i uzyskali dobre wyniki.

W klasyfikacji gimnazjów zwyciężył Mateusz Potaśnik z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. przed Remigiuszem Topolskim, VI Gimnazjum MCE w Krościenku n.D. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Zygmunt Soliwoda przed Mateuszem Trzęsałą- obaj z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

Losy końcowej tabeli były nieznane aż do ostatniej rundy. Kilka razy zawodnicy błyskotliwie ratowali się z pozornie beznadziejnej sytuacji. Im ważniejsza partia, tym większa panowała cisza. Zawodziły spekulacje i liczenie punktów przed końcem danej rozgrywki. Jak na wszystkich turniejach były emocje, zmuszanie do ciągłego skupiania uwagi, mniej lub bardziej skuteczne próby opanowania, aby w korzystnej dla siebie pozycji nie popełnić błędu a "wygraną pozycję" naprawdę wygrać!

Jak zawsze, bez względu na zajmowaną lokatę, dla wszystkich zawodników zostały przygotowane nagrody. Tradycyjnie zakupiłem je za przybliżoną równowartość mojej diety radnego za udział w posiedzeniu (około 200 zł). Zawodnicy wybierają nagrodę-pamiątkę w takiej kolejności, w jakiej zostali sklasyfikowani na zakończenie turnieju. Takie rozwiązanie praktykowane jest w innych miejscach, w które nasza młodzież jeździ na turnieje. Od lat sprawdza się to także w Krościenku. Ponieważ dla każdego zawodnika jest nagroda, dlatego rozgrywki pozbawione są niezdrowej rywalizacji, nie liczy się zdobycie wysokiej lokaty za wszelką cenę, ale ważny jest udział i wspólna rozrywka. Dlatego gdy nie ma presji na wynik w klasyfikacji, wówczas więcej satysfakcji przynosi remis lub przegrana w ciekawej partii niż zwycięstwo, które zdarzyło się przypadkowo lub po linii najmniejszego oporu.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Soliwoda

Komentarze

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Unia Tarnów 16 36
2. Wolania Wola Rzędzińska 16 32
3. Poprad Muszyna 16 32
4. Sandecja II Nowy Sącz 16 31
5. Lubań Maniowy 16 29
6. Limanovia Limanowa 16 29
7. Bruk - Bet Termalica II Nieciecza 16 29
8. Bocheński KS 16 25
9. Wierchy Rabka - Zdrój 16 24
10. Glinik Gorlice 16 23
11. GKS Drwinia 16 20
12. Tarnovia Tarnów 16 19
13. Orkan Szczyrzyc 16 14
14. Okocimski KS Brzesko 16 14
15. Poprad Rytro 16 11
16. Watra Białka Tatrzańska 15 10
17. Barciczanka Barcice 15 8
zobacz wszystkie tabele
reklama