04.08.2009 | Czytano: 1466

Rekordy na Skalitem

Marcin Bachleda i Maciej Kot wygrali najważniejsze konkursy Memoriału Olimpijczyków, jakie zostały rozegrane na skoczniach kompleksu Skalite w Szczyrku. Na tych zawodach ustanawiano letnie rekordy obu skoczni Skalite.

Pierwszym letnim rekordzistą dużej skoczni Skalite został Maciej Kot, który w konkursie juniorów w drugiej próbie skoczył 102,5 metra. Ten wynik w konkursie seniorów poprawił Rafał Śliź, który w pierwszym skoku uzyskał 106,5 metra. Śliź nawet prowadził po pierwszej serii, ale zepsuł drugi skok i ostatecznie wylądowała na 12 miejscu. Memoriał Olimpijczyków został rozegrany w ramach tzw. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zawody były udaną imprezą obserwowaną przez liczne grono kibiców. Konkurs open wygrał utrzymujący się od dłuższego czasu w dobrej formie zakopiańczyk Marcin Bachleda, który wyprzedził kolejnych dwu podhalańczyków Macieja Kota i Kamila Stocha. Z zawodników polskiej czołówki w konkursie zabrakło tylko kontuzjowanego Stefana Huli i trenującego indywidualnie, z Hannu Lepistoe Adama Małysza. Wiatr trochę w tym konkursie kręcił, ale warunki dla czołówki w tym były równe twierdzi sędziujący te zawody znany działacz i sędzia narciarski z Kościeliska Edward Przybyła. Może tylko młodsi zawodnicy w konkursie open nie mieli dobrego wiatru, ale czołowa dziesiątka startowała w porównywalnych warunkach. Tak samo było w zawodach juniorów.

Rywalizacja w konkursach juniorów była swoistym rewanżem za zawody Crunchipsa rozegrane w lipcu na zakopiańskich skoczniach. Kategorię A wygrał Maciej Kot, przed zwycięzcą Cranchipsa Krzysztofem Miętusem i swoim starszym bratem Jakubem. Pozostałe miejsca w pierwszej szóstce zajęli też zakopiańczycy. W kategorii juniorów B na skoczni K-78 rywalizacja toczyła się pomiędzy skoczkami Wisły Ustronianki a zawodnikami z klubów zakopiańskich. Wygrał, co jest pewnego rodzaju niespodzianką Adam Cieślar przed młodszym z braci Miętusów Grzegorzem. Czwarty był drugi po pierwszej serii Klimek Murańka a piąty Rafał Polinkiewicz. W kategorii juniorów C zwyciężył Aleksander Zniszczoł z nowym letnim rekordem tej skoczni 75 metrów. Wprawdzie w serii próbnej Jakub Przybyła z UKS Regle Kościelisko poszybował jeszcze dalej na 76,5 metra, ale w konkursie już nie powtórzył tego wyniku. Przybyła zajął 3 miejsce tuż za Stanisławem Bielą ze Startu Krokiew. Piaty w tej kategorii był Kamil Gałysa też ze Startu/Krokiew. Najmłodszą kategorię juniorów D zdominował skoczek fiński, ale polskiego pochodzenia Sebastian Okas. To jeden z piątki rodzeństwa Okasów skaczących na nartach w barwach Finlandii. Z naszych zawodników Krzysztof Dziadoń z Wisły był 3 a Krzysztof Leja ze Startu/Krokiew 4. Niebawem w letnich skokach narciarskich rozpocznie się sezon międzynarodowy. Poza Adamem Małyszem resztę kadry startujących w pierwszych zwodach LGP zawodników będą stanowić skoczkowie z klubów zakopiańskich.

Wyniki
HS-106. Seniorzy:
1. Marcin Bachleda (Wisła Zakopane) 272,5 (106, 103,5), 2. Maciej Kot (Start/Krokiew) 271,0 (104, 104,5), 3. Kamil Stoch (Poroniec Poronin) 262,0 (103,5, 102), 4. Witalij Szumbarec (Ukraina) 244,5 (100,5, 98), 5. Jakub Kot (Start/Krokiew) 242,0 (99, 98,5), 6. Łukasz Rutkowski (Wisła Zakopane) 241,5 (95, 101).

Junior A: 1. Maciej Kot 251,5 (98, 102,5), 2. Krzysztof Miętus 143,5 (100,5, 97), 3. Jakub Kot 241,5 (101, 96) wszyscy Start/Krokiew Zakopane, 4. Kamil Skrobot (Wisła Zakopane) 237,5 (96, 99,5), 5. Andrzej Zapotoczny (Start/Krokiew) 229,5 (99,5, 93), 6. Jan Ziobro (WKS Zakopane/UKS Regle Kościelisko) 227,5 (101,5, 90).

HS-77. Junior B: 1. Adam Cieślar (Wisła Ustronianka) 243,7 (75, 73,5), 2. Grzegorz Miętus (Start/Krokiew Zakopane) 242,8 (73,5, 73), 3. Paweł Słowiok (Wisła Ustronianka) 240,7 (73,5, 72,5), 4. Klemens Murańka (Wisła Zakopane) 236,9 (74, 70,5), 5. Rafał Polinkiewicz (Wisła Zakopane)231,1 (72,5, 70,5), 6. Artur Kukuła (Wisła Ustronianka) 230,9 (70,5, 71,5).

Junior C: 1. Aleksander Zniszczoł (Wisła Ustronianka) 245,5 (72,5, 75), 2. Stanisław Biela (Start/Krokiew) 228,4 (71,5, 70,5), 3. Jakub Przybyła (UKS Regle Kościelisko) 227,7 (70,5, 70,5), 4. Szymon Szostok (Wisła Ustronianka) 222,8 (69,5, 69,5), 5. Kamil Gałysa (Start/Krokiew) 212,8 (65, 71,5), 6. Jakub Wolny (Klimczok Bystra) 212,3 (69, 67,5).

Grzegorz Miętus był 2 w kategorii juniorów B

Junior D: 1. Sebastian Okas (Finlandia) 230,5 (71, 71,5, 2. Mateusz Holbój (PKS Olimpijczyk Gilowice) 210,5 (63, 72), 3. Krzysztof Dziadoń (Wisła Zakopane) 200,2 (64, 67), 4. Krzysztof Leja (Start/Krokiew) 189,3 (61,5, 65), 5. Filip Sakala (Czechy) 188,3 (64, 62,5), 6. Michał Milczanowski (TS Zagórskie Zakucie) 172,5 (62,5, 58,5).