23.06.2009 | Czytano: 2642

Prezent na stulecie

Mała szkółka licząca niespełna 70 uczniów w malowniczej Bielance zachwyca sportowy kraj. W ostatni weekend uczestniczyła w mistrzostwach Polski w czwórboju, które rozegrane zostały w Bydgoszczy. Sportowcy tej szkolnej placówki zajęli 21. miejsce i jest ogromny sukces, zważywszy, iż przedstawiciel Krakowa był zaledwie pięć pozycji wyżej.

Dokonała tego szkoła, która nie posiada sali gimnastycznej, bieżni, skoczni w dal, a skromną bazę sportową stanowi… zniszczone boisko szkolne o wymiarach 20 x 12 metrów i malutką przerobioną z klasy lekcyjnej salka do gimnastyki o wymiarach 8 x 6 metrów. Twórca tego wspaniałego osiągnięcia jak i wcześniejszych świetnych wyników sportowych jest mgr Daniel Siwor - nauczyciel wychowania fizycznego pracujący w tej szkole od 7 lat. Trzecie miejsce w Małopolsce i udział w mistrzostwach Polski to najpiękniejszy prezent jaki mogli zrobić uczniowie sobie, rodzicom i nauczycielom na 100 lecie szkoły.

W Bydgoszczy uczestniczyło 30 najlepszych szkół wyłonionych w drodze wielostopniowych eliminacji. Dla Bielanki pierwszym etapem było mistrzostwo Gminy Raba Wyżna, następnie triumf w zawodach MOS Rabka, mistrzostwo powiatu nowotarskiego oraz mistrzostwo rejonu ( 4 powiaty – nowotarski, tatrzański, suski, myślenicki) z udziałem 8 zespołów. Wreszcie wspomniane trzecie miejsce w finałach wojewódzkich. Początkowo podopiecznych Daniela Siwora miało zabraknąć w Bydgoszczy, ale tydzień przed zawodami wycofała się Szkoła Podstawowa nr 21 z Nowego Sącza, która lepsza był od Bielanki o 14 punktów.

- Jestem dumny z chłopaków – powiedział Daniel Siwor. – Wszyscy się nami zachwycali i niedowierzali, że pracując w takich warunkach można trafić na salony. Mistrzostwa odbyły się na jednym z najnowocześniejszych w Europie obiektów lekkoatletycznych, a na trybunie honorowej zasiadło wielu byłych olimpijczyków. Rozpoczęliśmy zawody mocnym akcentem w biegu na 60 metrów. Każdy z moich zawodników poprawił rekordy życiowe, zszedł poniżej 9 sekund. Sebastian Kuska, osiągnął 11. czas 8.17 sek. Konkurencje techniczne poszły nam na miarę oczekiwań. Nie posiadamy skoczni w dal, ale Kacper Szeliga uzyskał 4, 77 m. W rzucie piłeczką palantową poziom był bardzo wysoki. Najdalej rzucił Bartłomiej Budziak (51.5 m). Po pierwszym dniu zajmowaliśmy 24. miejsce, ale minimalne były różnice. W biegi na 1 km wystartowaliśmy z Przemyślem i pokonaliśmy go. Szeliga osiągnął rezultat 3:11. Ogólnie Bielanka zgromadziła 1175 punktów (Kacper Szeliga 280, Sebastian Kuska 265, Sebastian Bogdał 260, Jakub Frajkowski 218, Sławomir Smoroński 198, Bartłomiej Budziak 186).

Stefan Leśniowski

Komentarzereklama