05.03.2014 | Czytano: 3623

Halowy Turniej Sędziów(+zdjęcia)

Już dziewiąty rok z rzędu w hali sportowej w Niedzicy piłkarscy arbitrzy z Małopolski spotykali się, aby rozegrać turniej w halowej piłce nożnej.

Dlaczego w Niedzicy? Ano, dlatego, że jest tam jedna z najpiękniejszych hal sportowych na Podhalu, (kiedy takie powstaną w Zakopanem albo w Nowym Targu) i dlatego, że gospodarze obiektu stwarzają organizatorom doskonałe warunki, wręcz rodzinną atmosferę. Piłkarskich turniejów dla sędziów jest wiele, ale ten w Niedzicy ma swoją specyfikę. Po pierwsze jest poświęcony trzem wybitnym postaciom sędziowskiej braci z Podhala, niestety przedwcześnie zmarłym. Ryszard Leśniak i Kazimierz Włosiński swego czasu tworzyli zręby Kolegium Sędziów przy Podhalańskim Podokręgu, byli jego wieloletnimi przewodniczącymi a Paweł Bachul był aktywnym członkiem tej organizacji. Ich dzieło kontynuuje Bogusław Górnik można rzec ich wychowanek a teraz główny animator imprezy organizowanej w Niedzicy. Turniej w Niedzicy to nie tylko same rozgrywki piłkarskie to taki inwent sędziów piłkarskich integrujący to środowisko, pozwalający w bezpośrednich kontaktach i rozmowach bliżej się poznać a nawet zaprzyjaźnić. Piłkarscy sędziowie, bowiem tak samo jak piłkarze walczą o prowadzenie meczów w coraz wyższych ligach a takie spotkania jak w Niedzicy pozwalają na zredukowanie napięć związanych z rywalizacją.

Uroczystego otwarcia turnieju wraz ze skarbnikiem gminy Łapsze Niżne Jackiem Jachymiakiem dokonał prezes Kolegium Sędziów Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej Bogusław Górnik. A z zaproszonych gości między innymi przybyli: Antoni Ogórek (prezesa OZPN Nowy Sącz), Zbigniew Augustyn (prezes PPN Gorlice), Mirosław Nieć (prezes PPN Brzesko), Jan Kowalczyk (prezes PPPN Nowy Targ), Marek Brańka (sekretarz KS MZPN w Krakowie), Bogdan Klimek (sekretarz OZPN), Stanisław Brożek (prezes KS OZPN Nowy Sącz), Edward Iwański (zasłużony prezes KS Kraków), Piotr Firlit (prezes KS Gorlice), Jan Kurek (prezes KS Limanowa), Mariusz Stolarz (prezes KS Brzesko), Mariusz Stec (prezes KS Bochnia), Sławomir Spiesz (prezes KS Oświęcim).

W sportowej rywalizacji uczestniczyło dziesięć zespołów złożonych z sędziów piłkarskich urodzonych w 1979 roku i starszych oraz tradycyjnie, jako goście od kilku lat stały uczestnik drużyna Sport Corner reprezentująca zakopiańską restaurację o tej samej nazwie, także jednego ze sponsorów imprezy. Oprócz gospodarza turnieju, Kolegium Sędziów Nowy Targ w zmaganiach uczestniczyły reprezentacje sędziów z Krakowa, Oświęcimia, Bochni, Tarnowa, Nowego Sącza, Limanowej, Gorlic, Brzeska.

Rozegrano łącznie 27 spotkań (w wymiarze czasowym 10 minut jeden mecz). Rywalizacja toczyła się w dwóch etapach. Pierwszy to gra w dwóch grupach. Kolejność w nich, decydowała o układzie spotkań w drugiej fazie pucharowej. Awans do strefy medalowej uzyskiwały po dwa najlepsze zespoły z grupy. Pozostali walczyli o miejsca od 5 - 10. Każdy mecz w fazie grupowej miał swoją dramaturgię, niemal każda bramka decydowała o ostatecznym układzie tabeli. Grupę I wygrała reprezentacja KS Limanowa zresztą późniejszy triumfator całego turnieju. Późniejszych zwycięzców, jako jedyny pokonał Sport Corner. Nasi reprezentanci, KS Nowy Targ uplasowali się w grupie na drugim miejscu, co było powtórzeniem ich wyniku z przed roku. W drugiej grupie, w której padło wiele remisów nieoczekiwanie pierwsze miejsce zajął Oświęcim. Emocjonujące były spotkania grupowe, ale jeszcze bardziej dramatyczne półfinały. Nowotarżanie zmierzyli się w nim ze zwycięzcą grupy II KS Oświęcim. Po bezbramkowym rezultacie w tzw. normalnym czasie gry zarządzono rzuty karne, w których bezbłędnie strzelali Grzegorz Noworolnik i Jerzy Drabik. Drużyna KS Nowy Targ awansowała do finału i to był dla podhalańskich sędziów już najlepszy sportowy wynik w tym turnieju. W drugim półfinale Limanowa w równie dramatycznych okolicznościach pokonała Brzesko a zwycięską bramkę limanowianie zdobyli na sekundy przed zakończeniem spotkania. Finał dla naszych podhalańskich arbitrów zaczął się wręcz fatalnie. Po pięciu minutach przegrywali 0:2, ale się nie poddali. Po trafieniach Czesława Żądły i Jana Chlipały nowotarscy arbitrzy doprowadzili do remisu. Teraz mecz zaczął się jakby od nowa i gdy wydawało się, że Podhalanie zyskują przewagę przytrafił się im błąd w obronie, który skrzętnie wykorzystali goście z Limanowej, mimo iż w tym momencie grali osłabieni brakiem kontuzjowanego zawodnika. Na wyrównanie zabrakło Podhalanom już czasu. W Memoriale drugi rok z rzędu zwyciężyła drużyna, KS Limanowa, ale tak naprawdę zwycięzcą został każdy z uczestników imprezy.

Ostatnim akcentem tej niezwykle udanej imprezy było wręczenie nagród i odznaczeń dla jej uczestników. Przede wszystkim uhonorowano rodziny zmarłych arbitrów, których imieniem nazwany jest Memoriał. Poza pucharami i medalami dla zwycięzców nagrodę Fair Play ufundowaną przez Romana Matyasika otrzymała drużyna z Gorlic. Kilku sędziów z rąk prezesa OZPN Antoniego Ogórka otrzymało złote honorowe odznaki za działalność na rzecz OZPN Nowy Sącz a byli nimi: Jan Puchlerski, Jerzy Drabik, Marcin Tesarski, Roman Matyasik, Roman Baran i Marcin Niewiarowski. Tytuły Ambasadora Futbolu Nowosądeckiego trafiły do Bogusława Górnika, Andrzeja Nowobilskiego i Edwarda Iwańskiego.

Organizacja turnieju jego przygotowanie może służyć wielu klubom piłkarskim jak należy prowadzić swoją działalność. Przygotowanie i zorganizowanie imprezy z takim rozmachem wymagało zaangażowania się całego środowiska podhalańskich sędziów piłkarskich postaranie się o wsparcie sponsorów. A byli nimi: Terma Hotel Spa „Bukovina”, Starostwa Powiatowe w Nowym Targu i Zakopanem, Gminy: Kościelisko, Poronin, Nowy Targ, Rabka, Raba Wyżna, Hurtownia „Gawis”, Stacja narciarska Jurgów Ski, Podhalański Podokręg Piłki Nożnej, Restauracja Sport Corner Zakopane, Biuro Promocji Zakopanego, Grzegorz Noworolnik, Bogusław Górnik, Janusz Kalata, Jan Pawlikowski, Roman Matyasik, Zbigniew Suwada, którym to darczyńcom organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

Grupa I
Sport Corner – KS Nowy Targ 0:3. Bramki: Niewiarowski 2, Noworolnik.
KS Tarnów – KS Nowy Sącz 3:0. Bramki: Świerczek, Migdua, Klimek.
KS Limanowa – Tarnów 3:0. Bramki: M. Pażucha 2, Kurek.
KS Nowy Targ – KS Nowy Sącz 1:0. Bramka: Folwarski.
Sport Corner – KS Tarnów 0:0
KS Nowy Targ – KS Limanowa 0:2. Bramki: Kubatek, Setlak.
KS Nowy Sącz – Sport Corner 0:1. Bramka Majerczyk.
KS Tarnów – KS Nowy Targ 0:1. Bramka: Noworolnik.
KS Limanowa – KS Nowy Sącz 3:1. Bramki: Kubatek 2, Pażucha 0 Gargula.
Sport Corner – KS Limanowa 1:0. Bramka: Gąsienica.

Tabela:
1. Limanowa - 9pkt (8-2)
2. Nowy Targ - 9 (5-2)
3. Sport Corner - 7 (2-3)
4. Tarnów - 4 (3-4)
5. Nowy Sącz - 0 (1-8)


Grupa II
KS Gorlice – KS Bochnia 2:0. Bramki: Król, W. Pyznar.
KS Kraków – KS Oświęcim 1:2. Bramki: Wewiór – Cybula, Sereś.
KS Brzesko – KS Bochnia 0:0
KS Gorlice – KS Kraków 0:0
KS Brzesko – KS Oświęcim 0:0
KS Bochnia – KS Kraków 0:2. Bramki Wewiór 2.
KS Oświęcim - KS Gorlice 1:2. Bramki: Cybula, Nosal – W. Pyznar.
KS Kraków – KS Brzesko 0:1. Bramka: L. Stolarz.
KS Bochnia – KS Oświęcim 2:1. Bramki: Zwieńczyk, Stec – Cybula.
KS Gorlice – KS Brzesko 2:2. Bramki: Tutko 2 – M. Stolarz 2.

Tabela:
1. Oświęcim - 7pkt (5-4)
2. Brzesko - 6 (3-2)
3. Gorlice - 5 (5-4)
4. Kraków - 4 (3-3)
5. Bochnia - 4 (2-5)


Mecz o 9 miejsce: KS Bochnia - KS Nowy Sącz 2:0. Bramki: Tobiasz, Stec.
Mecz o 7 miejsce: KS Tarnów – KS Kraków 2:0. Bramki: Klimek, Giza.
Mecz o 5 miejsce: Sport Corner - KS Gorlice 2:0. Bramki: Majerczyk, Gąsienica.

Półfinały.
KS Nowy Targ – KS Oświęcim 0:0. Karne 2:0 Bramki: Noworolnik, Drabik.
KS Limanowa – KS Brzesko 1:0. Bramka: Pażucha.

Mecz o 3 miejsce: KS Oświęcim – KS Brzesko 3:0. Bramki: Cybula 2, Nosal.

Finał.
KS Limanowa – KS Nowy Targ 3:2. Bramki: Setlak, Wojtas, Kubatek – Żądło, Chlipała.

Król strzelców: Marian Cybula (KS Oświęcim) – 5 bramek.
Najlepszy zawodnik: Marcin Pażucha (KS Limanowa).
Najlepszy brakarz: Bronisław Mazur (KS Kraków).

KS Limanowa: Włodarczyk, Mieczysław Kubatek, Jan Wojtas, Marek Setlak, Piotr Tondos, Mariusz Babroń, Marcin Pażucha, Jan Kurek.
KS Nowy Targ: Bogusław Górnik, Stanisław Mitoraj, Paweł Folwarski, Zbigniew Batkiewicz, Marcin Niewiarowski, Grzegorz Noworolnik, Jan Chlipała, Czesław Żądło, Jerzy Drabik.
Sport Corner Zakopane: Sławomir Łukaszczyk, Tomasz Gąsienica, Jacek Pańszczyk, Paweł Majerczyk, Janusz Szczepaniak, Jan Wojtanek, Witold Helon.
KS Tarnów: Marek Migdua, Mariusz Giza, Paweł Klimek, Ryszard Mistak, Marcin Frączek, Paweł Płoskonka, Jarosław Nosek, Ryszard Świerczek.
KS Nowy Sącz: Stanisław Kumor, Antoni Ogórek, Krzysztof Ziaja, Andrzej Brzeziński, Marcin Gargula, Paweł Gargula, Robert Koral.
KS Oświęcim: Zbigniew Sereś, Piotr Nosal, Marian Cybula, Andrzej Januszyk, Jerzy Sroka, Marek Talaga.
KS Brzesko: Mariusz Stolarz, Lucian Stolarz, Jacek Pudło, Witold Gorczyca, Wojciech Hawryś, Mariusz Potok, Grzegorz Migdał, Dariusz Kulas, Krzysztof Pietras, Henryk Matras.
KS Gorlice: Wiesław Śliwa, Mariusz Tutko, Jan Król, Ewa szydło, Jacek Alibożek, Aleksander Żelazny, Waldemar Pyznar.
KS Kraków: Bronisław Mazur, Mariusz Aleksa, Kazimierz Dziubek, Dariusz Pokwiczak, Piotr Koźmiński, Wojciech Muroń, Rafał Wiewiór.
KS Bochnia: Marian Kurek, Janusz Zwieńczuk, Mariusz Tobiasz, Andrzej Gnyla, Mariusz Stec.

Tekst Ryb
Zdjęcia Andrzej Opacian

 

 

Komentarze

reklama