20.05.2009 | Czytano: 2580

Siuty szósta w mistrzostwach Europy

2500 widzów pojawiło się w Krzeszowicach, by śledzić pierwszą eliminację mistrzostw Europy kobiet i młodzików w trialu motocyklowym. Dopisała pogoda i frekwencja startujących. Na starcie stanęło 38 zawodniczek i zawodników z 15 krajów. Po raz pierwszy w historii na starcie zobaczyliśmy trzy zawodniczki z Polski, w tym jedną reprezentującą barwy nowotarskiego AMK Gorce.

Uczestnicy zawodów mieli do pokonania dwie pętle, a na każdej usytuowano dwanaście odcinków jazdy obserwowanej.

W klasie Championship kobiet nie mieliśmy przedstawicielki. Tutaj bezkonkurencyjna okazała się wielokrotna mistrzyni świata i mistrzyni Europy Laia Sanz z Hiszpanii, która wyprzedziła Brytyjkę Becky Cook oraz Niemkę Iris Kramer.

Nasze panie wystartowały w klasie International. Po raz pierwszy w historii motorowego trialu kobiet Polka stanęła na podium. Na jego najniższym stopniu znalazła się Klara Dubaniowska. Tuż za nią uplasowała się Ania Wygasiewicz, a najmłodsza z trójki naszych zawodniczek, nowotarżanka Paulina Siuty sklasyfikowana została na szóstej pozycji. Triumfowała Niemka Danieli Bauml, wyprzedzając Brytyjkę Harriet Shore.

W klasie Championship młodzików najmniej podpórek zaliczył bratanek 7 - krotnego mistrza Świata Jordiego Tarresa – Pol Tarres z Hiszpanii. Obok niego na „pudle” stanęli: Brytyjczyk Jack Sheppard, i Włoch Ismael Catalin.

W klasie International wystartowali Polacy z AMK Gorce Nowy Targ, a dokładniej trenujący z teamie Sherco u Rafała Luberdy. Nie zmieścili się na podium, ale trener był zadowolony z ich występu. W końcu nie na co dzień mogą startować z najlepszymi na Starym Kontynencie. Odcinki też są znacznie trudniejsze niż na krajowych rajdach. Najlepszy z Polaków Bartłomiej Barski sklasyfikowany został na piątej pozycji. Jakub Łukaszczyk uplasował się na szóstej pozycji, a Bartosz Kwak był dziesiąty. Na najwyższym stopniu podium stanął Fin Timo Myohanen, który wyprzedził dwóch Czechów - Jana Balasa i Martina Matejicka.

Stefan Leśniowski

Komentarzereklama