29.04.2009 | Czytano: 1608

Ciąg dalszy zawieszenia Dziubińskiego i Kolusza

Wczoraj informowaliśmy o decyzjach Wydziału Gier i Dyscypliny PZHL, po wydarzeniach w Toruniu, w których uczestniczyli reprezentanci Polski, w tym dwaj zawodnicy Podhala – Krystian Dziubiński i Marcin Kolusz. Portal www.sportowepodhale.pl jako jedyny dotarł do ....

… oficjalnego orzeczenia i uzasadnienia wyroków wydanych przez wyżej wspomniana komórkę PZHL. Przypomnijmy, że na podstawie & 8 ust.13 w związku z &5 pkt 13 i &5 pkt.12 Regulaminu Dyscyplinarnego, pierwszy z nich, za nadużycie alkoholu i wdanie się w awanturę z zużyciem siły fizycznej w miejscu publicznym jakim jest Pub „Mockba” w Toruniu otrzymał karę 12 miesięcy dyskwalifikacji oraz karę pieniężną w kwocie 8 tys.. złotych. Marcin Kolusz za podobne wykroczenia i awanturę w hotelu Mercue Helios również został zawieszony na rok i do kasy PZHL musi wpłaci karę w wysokości 6 tys. złotych.

Poniżej publikujemy pełne uzasadnienie wyroku.
Wydział Gier i Dyscypliny PZHL, w oparciu o wyjaśnienia obwinionych, a także zeznania świadków ( K. Oliwa, L. Laszkiewicz, M. Jakubik, W. Tkacz i P. Noworyta i oświadczenie pisemne P. Ekrotha) ustalił, że nad ranem 18.04.2009 w Pubie „Mockba” w Toruniu doszło do awantury pomiędzy będącym w stanie nietrzeźwym obwinionym K. Dziubińskim a klientem tego lokalu (nazwisko ustalone przez Wydział), w wyniku której K. Dziubiński uderzył tę osobę. Po tym zdarzeniu K. Dziubiński został usunięty przez ochronę lokalu i już na zewnątrz doszło do incydentu z Krzysztofem Oliwą, który K. Dziubińskiego uderzył w twarz.

Następnie we wczesnych godzinach rannych Marcin Kolusz będący w stanie nietrzeźwym usiłował kilkakrotnie wejść do pokoju trener P. Ekrotha, gdzie nie był wpuszczany, a następnie wdał się w spór z obecnym tam również Krzysztofem Oliwą, który w stosunku do niego użył siły fizycznej. Pomimo tego M. Kolusz kontynuował próbę wejścia do trenera nie reagując także na prośbę trenera Wojciecha Tkacza. Po rozmowie zakończonej uderzeniami przez Krzysztofa Oliwę, Marcin Kolusz powrócił na piętro zajmowane przez trenerów w towarzystwie kilku zawodników reprezentacji z żelazkiem w ręku. Dopiero kolejna siłowa interwencja K. Oliwy zakończona uderzeniem Partyka Noworyty dała kres nachodzeniu M. Kolusza na pokój trenera.

Powyższe zachowanie obydwu zawodników w sposób jednoznaczny wskazuje, że wykazali się wysoce niesportowym trybem życia, nadużywając alkoholu na zgrupowaniu kadry, a pod jego wpływem rażąco naruszyli porządek publiczny wdając się w awantury słowne z użyciem siły fizycznej z osobami trzecimi.

Powyższe zachowanie jako wyjątkowo szkodzące wizerunkowi polskiego hokeja nie może ujść bezkarnie i musi się spotkać z surową karą. Kara musi być tym bardziej dotkliwa, że zarzuconych przewinień dopuścili się zawodnicy młodzi, w tym jeden debiutant reprezentacji (K. Dziubiński).

W ocenie Wydziału zarówno kara dyskwalifikacji, jak również kara pieniężna, adekwatna jest do stopnia zawinienia obydwu sprawców, a także odniesie zamierzony skutek prewencji ogólnej, pouczając innych reprezentantów kraju o ich obowiązkach.

Wydział dokonując oceny powyższych zdarzeń koncentrował się tylko i wyłącznie na członkach reprezentacji, nie dokonywał natomiast oceny Krzysztofa Oliwy, który nie podlega jurysdykcji związkowej.

Na kanwie tej sprawy Wydział postanowił wszcząć postępowanie wyjaśniające w stosunku do kierownictwa reprezentacji.

Od powyższej decyzji przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczej PZHL w terminie 14 dni od daty jej otrzymania zgodnie z & 29 Regulaminu Dyscyplinarnego PZHL, po wpłaceniu opłaty odwoławczej w wysokości 2 000 zł (Uchwała Zarządu PZHL z dn. 08.08.2008 r. w sprawie taryfikatora opłat za uchybienia regulaminowo-organizacyjne).

Pod pismem podpisali się: Bogdan Terlecki (przewodniczący WGiD PZHL) i Anna Wytrykowska (sekretarz WGiD PZHL).

Komentarze







reklama