05.01.2009 | Czytano: 1470

Kot czwarty

Zakopiańczyk Maciej Kot zajął czwarte miejsce w drugim konkursie Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich, który rozegrany został w niemieckim Braunlage. Wygrał Norweg Sigurd Pettersen, który za skoki na odległość 89,5 i 95,5 m otrzymał notę 241,5 pkt.

Norweg zrehabilitował się za nieudany występ dzień wcześniej. Zajął odległe 22 miejsce, a jego skoki były dramatycznie słabe – 87,5 i 87 m. i nota zaledwie 214 pkt. Nazajutrz w pierwszej serii też nie błyszczał. Pół metra zabrakło mu do 90- tki i dało mu to 7. lokatę. W drugim skoku uzyskał aż 95,5 m. i awansował na pierwsze miejsce, wyprzedzając lidera Czecha Lukasa Hlavę. Czech w pierwszej serii wylądował na 93,5 m, a drugiej 3,5 metra dalej.

Trzecie miejsce i także spory awans po drugim skoku zanotował Austriak Andreas Strolz, który w pierwszym skoku poszybował na 89,5 m. W finałowej serii poprawił się o dwa metry. Za te „wyczyny” sędziowie ocenili go notą 231 pkt. Z zakopiańczykiem Maciejem Kotem wygrał różnica 1,5 pkt. Polak bardzo dobrze zaprezentował się na skoczni. Skakał regularnie. W obu próbach wyładował na 90 metrze. Dobry występ zaowocował powołaniem Kota na zawody Pucharu Świata w Bischofshofen. Będzie to jego pierwszy występ. Do tej pory startował tylko w Pucharze Kontynentalnym, szukając formy, po tym jak urósł przez lato o kilka centymetrów. To zmusiło go do zmiany techniki.

Drugi z Polaków startujących w Braunlage, zakopiańczyk Łukasz Rutkowski zajął 11. pozycję. Oddał skoki na odległość 85 i 90,5 m., za co otrzymał notę 213,5 pkt. Stefan Hula był 18. - 204,5 pkt. ( skoki 82,0 i 88,5), a Krzysztof Miętus - 21 ( 200 pkt. – 82,5 i 85,5).

W pierwszym konkursie w Braunlage triumfował Czech Martin Cikl, który za skoki 95,5 i 92 m otrzymał najwyższa notę 246 pkt. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany został Rutkowski. Nota 236,5 pkt., za skoki na odległość 93 i 92,5 m dała mu 7. lokatę. Trzy miejsca niżej znalazł się Kot – 228,5 pkt. ( 92,5 i 88,5). Na 13. pozycji widnieje Hula – 224 (88 i 90,5), a 24. był Miętus – 212, 5 (86,5 i 87). W klasyfikacji generalnej PK liderem jest Pettersen - 420 pkt. Kot jest 31. - 76 pkt.