31.10.2012 | Czytano: 1362

Bartek „asystent”

Bramkarz asystujący przy zdobytej bramce, to niemal codzienność w ligach NHL, KHL, czy DEL. W polskiej ekstraklasie takie wydarzenie należy do rzadkości. Rekordzistą pod tym względem jest Przemysław Odrobny. Przed nim tytuł ten dzierżył Tomasz Jaworski, który w swojej karierze 6 razy „maczał palce” przy bramkach kolegów. W zmaganiach pierwszoligowych pierwszy na listę „asystentów” wpisał się Bartłomiej Niesłuchowski z Podhala, w sobotnim meczu z Orlikiem Opole.

Do tego wydarzenia doszło w 43 minucie i 6 sekundzie. ”Suchy” wszedł do bramki na początku trzeciej tercji, zastępując Tomka Rajskiego.

– Zobaczyłem, że zawodnicy się zmieniają, a krążek miałem na kiju, więc szybko uruchomiłem podaniem Słowaka ( Jozef Ištocky – przyp. aut.) na drugą niebieską. Jozef znalazł się sam na sam i pięknie wykończył akcję, a ja mogłem znaleźć się w protokole jako „asystent”. Lubię grać kijem. Często takich zagrań próbuję na treningach. Przed sezonem nie myślałem o hokeju. Chciałem się skoncentrować tylko na pracy, bo trzeba z czegoś żyć. Teraz i trenuję, i pracuję w Jabłonce jako kierowca. Na razie godzę pracę z treningami – mówi Bartek Niesłuchowski.

Przy okazji watro wspomnieć o golach zdobytych przez bramkarzy. Na naszych lodowiskach do takiego zdarzenia jeszcze nie doszło, ale w NHL odnotowano już dziesięć takich przypadków. Ostatni miał miejsce 26 grudnia 2011 roku w meczu Carolina Hurricanes - New Jersey Devils. Końcówka spotkanie była szalenie ekscytująca. Przy stanie 3:2 goście wycofali bramkarza i szturmowali „świątynię” strzeżoną przez Cama Warda. Ten 30 sekund przed końcem wybijał krążek z własnej tercji, ale po ”drodze” nikt go nie dotknął i wpadł do siatki. To była pierwsza bramka uzyskana przez bramkarza w NHL od kwietnia 2006 roku, tj. od trafienia Chrisa Masona z Nashville Predators.

Dwa razy tej sztuki dokonali – Ren Hextall z Philadelphia Flyers ( 1987 i 89) oraz Martin Broduer z New Jersey Devils (1997, 2000). Broduer był pierwszym bramkarzem, który zdobył gola dającego zwycięstwo (2000). Jego wyczyn powtórzył wspomniany Cam Ward.