W ubiegłym sezonie w Sölden triumfowali Amerykanie Lindsey Vonn i Ted Ligety. Dla Vonn było to historyczne zwycięstwo, bo pierwsze w gigancie. Wielkie Kryształowe Kule w ubiegłym sezonie zdobyli Vonn (po raz czwarty) i po raz pierwszy Austriak Marcel Hirscher, który do ostatniej konkurencji rywalizował ze Szwajcarem Beatem Feuzem. Vonn w tym sezonie rzuciła wyzwanie mężczyznom i chce z nimi wystartować w zjeździe. Dopiero 3-4 listopada zapadnie decyzja czy zostanie dopuszczona do startu. Vonn już od dawna nakręca atmosferę, napisała, że kręci ją piosenka Jessie J „Do it like a dude” – zrobić to jak facet.
Fachowcy twierdzą, iż rywalizacja wśród pań może okazać się nudniejsza niż kiedykolwiek. Jeśli nowe narty do giganta, wymagające bardziej siłowej jazdy, rzeczywiście będą promować mocniej zbudowane zawodniczki, dominacja mającej prawie 180 cm wzrostu Vonn tylko się umocni. Zmiany mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa zawodników, ale wśród sportowców i ekspertów wzbudziły wiele kontrowersji.
Vonn zaliczyła falstart słabo pojechała już w pierwszym przejeździe – uzyskała 27 czas. W drugim przejeździe postawiła wszystko na jedną kartę i wypadła z trasy. Wygrała Tina Maze (Słowenia). Sukces zapewniła sobie fantastycznym pierwszym przejazdem, w drugim była piąta.
W rywalizacji najlepszych alpejek brała udział zakopianka Martyna Gąsienica Daniel, która w pierwszej próbie zajęła 46 miejsce i nie zakwalifikowała się do finałowej trzydziestki.
Biało –czerwoną kadrę w tym sezonie tworzą zakopianki - Agnieszka i Marzenia Gąsienica Daniel (Śmig Zakopane) oraz Aleksandra Kluś (Poroniec Poronin) i Karolina Chrapek (AZS AWF Katowice) Trenerem kobiecej reprezentacji jest Włoch Gianluca Zanitzer. W męskiej kadrze jest dwóch zakopiańczyków – Michał Jasieczek (SNA Zakopane) i Michał Kłusak (AZS). Trzecim zawodnikiem, objętym szkoleniem centralnym jest Maciej Bydliński (AZS AWF Katowice). Trenuje ich Vlado Kovar ze Słowacji.
W Sölden miał wystartować Michał Kłusak, ale nie pojawił się na starcie. Zawody wygrał Amerykanin Ted Ligety, który po pierwszym przejeździe zajmował drugie miejsce, tracąc do Francuza Thomasa Fanary 0,04 sek. Amerykanin w drugim przejeździe, rozgrywanym w trudnych warunkach pogodowych (wiatr i śnieżyca), ,,pojechał świetnie i uzyskał najlepszy czas obu przejazdów.
Stefan Leśniowski