21.08.2012 | Czytano: 2319

OOM w Żeglarstwie – Frydman(+zdjęcia)

Ogólnopolska Olimpiady Młodzieży to jedna z najważniejszych imprez w każdej dyscyplinie sportowej. Dzięki niej wyłonieni zostają mistrzowie Polski w kategoriach juniorskich.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarskich klasach Cadet i Optimist rozgrywana była we Frydmanie na Jeziorze Czorsztyńskim. Organizacja zawodów została powierzona Klubowi Sportowemu Wiaterni z Nowego Targu, który wspierany przez władze samorządowe: Starostę Nowotarskiego, Wójta Gminy Łapsze Niżne, Sołectwo Frydmana, Powiatowe Centrum Kultury, umiejętnie połączył klimaty żeglarskie z regionalnymi. Przygotowano ceremonię otwarcia i zamknięcia OOM inaczej niż to bywało na dotychczasowych imprezach. Było rozpalenie znicza - watry góralskiej, była muzyka góralska na żywo, były medale i nagrody w postaci pięknie wyprawionych owczych skór dla zawodników i trenerów zwycięskich załóg.

Cztery dni zmagań zakończyły się rozegraniem 8 wyścigów w bardzo dobrych warunkach wietrznych do - 9 m/s. Uczestnicy regat zgodnie potwierdzali, że były to najlepsze zawody pod względem wiatru i ilości rozegranych wyścigów w tym sezonie. Było to możliwe dzięki sprawnej pracy komisji sędziowskich z Panią Barbara Grabarz i Andrzejem Ogrodnikiem na czele. Ponad 150 jachtów walczyło na dwóch osobnych trasach: Optymisty na wysokości Frydmana, a Cadety na wysokości Mizernej. Można było zobaczyć w akcji czołowych zawodników w obu klasach: członków kadry narodowej polskich Optimiściarzy – NIVEA Team Poland oraz aktualnych Mistrzów Europy w klasie Cadet Łukasza Szlachcica i Piotra Czerwca z UKS Żeglarz Wrocław. W pierwszym dniu pomimo wielu prób nie udało się zakończyć żadnego biegu. W samej klasie Cadet komisja sędziowska przeprowadziła aż 7 startów ale duże zmiany kierunku wiatru w trakcie wyścigu zmuszały do ich przerwania w obawie przed wypaczeniem wyników. W dwa kolejne dni było już prawdziwe ściganie. Mocny, równy wiatr, wiele wywrotek połamane maszty powodowały, że regaty były pasjonujące dla uczestników i dla widzów. Zwyciężali najlepsi i najwytrwalsi – oprócz wiatru uczestnicy musieli zmagać się przez 6 godzin dziennie z przenikliwym zimnem i zacinającym deszczem. Szczególny podziw budzili mali i dzielni załoganci Cadetów, których załoga składa się z reguły z doświadczonego 16-17 letniego sternika i lekkiego 6-7 letniego szotmena obsługującego foka i spinakera. W ostatnim dniu ukazało się słońce pozwalając na przeprowadzenie uroczystej ceremonii otwarcia i komfortowe pakowanie sprzętu ekipom, które w większości miały do przejechania w drodze powrotnej całą Polskę. Kluby z północnej Polski po raz kolejny pokazały, że są żeglarską potęgą i że bliskość morza i innych dużych akwenów procentuje w uzyskiwanych wynikach. W klasyfikacji województw zwyciężyło Województwo Pomorskie, a w klasyfikacji klubowej CHKŻ Chojnice. Nasze województwo reprezentowali zawodnicy KS Wiaterni i YC PTTK Beskid w klasie Optimist oraz zawodnicy YKP Kraków w klasie Cadet. Najlepszym zawodnikiem Małopolski okazał się wspierany przez ZEW Niedzica S.A. i Tauron Szymon Urzędowski z KS Wiaterni, który wywalczył 2 pkt.

Puchar Fair Play Prezesa ZEW Niedzica S.A. został przyznany dla Polskiego Stowarzyszenia Klasy Cadet za szczególną dbałość o postawę Fair Play wśród zawodników i całej społeczności klasy Cadet. Jurorzy pilnujący porządku i przestrzegania przepisów regatowych na trasie Cadeta zgodnie podkreślali, że byli właściwie bezrobotni. W przypadku jakichkolwiek nieumyślnych, drobnych naruszeń przepisów załogi same wykonywały odpowiednie kary, nie czekając na sędziowskie orzeczenia. Tak czyste i pełne sportowego ducha żeglowanie zasługiwało na zauważenie i pochwałę. Gratulacje.

W następnym roku organizatorem finałów będzie Województwo Łódzkie

Wyniki:
Klasa Optimist chłopcy
1. Adam Głogowski – YK Stal Gdynia
2. Marcin Urbański – CHKŻ Chojnice
3. Marcek Marciniak – AZS Poznań

Klasa Optimist dziewczęta
1. Julia Szmit – MBSW UKŻR Niegocin Giżycko
2. Lidia Bohan – KS Baza Mrągowo
3. Aleksandra Jędryczka YK - Stal Gdynia

Klasa Cadet chłopcy (za załogę męską jest uważana każda załoga z co najmniej 1 mężczyzną w składzie)
1. Kania Dawid, Pochylska Katarzyna - ŻLKS Poznań
2. Zembrzuski Karol, Jakubowski Paweł - MKŻ Mikołajki
3. Chmielewski Maciej, Martynko Eryk - UKŻ GROT OSIR Suwałki

Klasa Cadet dziewczyny:
1. Oczkowska Anna, Gałązka Patrycja - MKS 2 Warszawa
2. Hochtaubel Maria, Sawicka Weronika - MKS 2 Warszawa
3. Bagan Dorota, Hościłowicz Julia - UKŻ GROT OSIR Suwałki

M.Knurowski

Komentarze







reklama