24.02.2012 | Czytano: 1194

Dominacja Podhalańczyków

Gospodarze mistrzostw Małopolski w biegach narciarskich szkól podstawowych i gimnazjów okazali się niegościnni dla przybyszów z innych rejonów województwa. Podhalańczycy zdominowali obie imprezy i tylko sporadycznie oddawali innym miejsca na podium.

Na starcie Gimnazjady stanęło 139 biegaczek i biegaczy narciarskich, którzy rywalizowali w stylem klasycznym, na świetnie przygotowanych trasach w Chochołowie ( cztery tory!). Organizatorzy spisali się na medal, ale niestety pogoda już nie. Wiatr „Łorawiok", skutecznie walczył z lżejszymi zawodnikami.

W kategorii najstarszej ( roczniki 1996) całe podium zajęły góralki. Na jego najwyższym stopniu stanęła Katarzyna Kęsek z GMS Zakopane, a obok niej Anna Wójciak z Rabki Zdroju i Ewelina Białoń z Zakopanego. Dziewczęta i chłopcy mieli do pokonania dystans 3 km. W tej kategorii tylko srebrny medal przypadł przedstawicielowi z Podhala. Wywalczył go uczeń z Czarnego Dunajca, Marek Krupa, który musiał uznać wyższość Kamila Smoły (Uście Gorlickie).

W roczniku 1997 pięć medali padło łupem podhalańczyków. Dziewczęta znowu okazały się lepsze od chłopaków. Ponownie nie dopuściły nikogo na podium. Zwyciężyła Justyna Pradziad (Zakopane) przed Monika Mleczek (Czarny Dunajec) i Kingą Ostachowską (Maniowy). W rywalizacji męskiej bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Siatka z Wiśniowej, a dwa kolejne miejsca przypadły Pawłowi Lei z Zakopanego i Tadeuszowi Nędzy Kubińcowi z Kościeliska.

W najmłodszej kategorii tym razem komplet medali zgarnęli panowie. Triumfował Andrzej Skupień ( GMS Zakopane), który wyprzedził Wojciecha Skorusa (Czarny Dunajec) i Mariusza Kwaśniewskiego (Dzianisz). W zmaganiach dziewcząt najlepszy czas osiągnęła Emilia Nawara z Kościeliska. Na najniższym stopniu podium stanęła jej koleżanka szkolna Natalia Tomaszewska.

W klasyfikacji szkół gimnazjalnych zwyciężyło GMS Zakopane, które zebrało 85 punktów. Drugą lokatę zajęli gimnazjaliści z Kościeliska (66 pkt.).

W najstarszym roczniku podstawówek (1999) komplet medali wywalczyli podhalańczycy. Złoty medal zawisł na szyi Dariusza Staszla z Kościeliska, a dwa kolejne krążki znalazły się w kolekcji Kacpra Guńki (Chochołów) i Bartłomieja Stanka (Ciche). W dziewczęcej rywalizacji srebrny medal wywalczyła Magda Piczura z Cichego.

Młodsi o rok również rywalizowali na dystansie 2 km. Najszybsza okazała się Sylwia Michalczyk, a trzeci czas „wykręciła” Katarzyna Szwajnos (obie Ciche). Z chłopców brązowy medal zawisł na szyi Tomasza Długopolskiego ze Starego Bystrego.

Najmłodsza kategoria wiekowa rywalizowała na dystansie 1 km. Dziewczęta z Podhala okazały się pazerne na medale, bo zgarnęły wszystkie kolory. Złoto przypadło Kamili Gąsienicy, srebro Alinie Nawarze (obie Kościelisko), brąz Weronice Bieniasz (Ciche). Chłopcy dorzucili dwa medale. Triumfował Robert Bugara (Kościelisko), a trzecie miejsce zajął Kamil Długopolski (Stare Bystre).

Najlepsza szkoła z Kościeliska (81 pkt.) przed Cichym (79) i Chochołowem (37).

Zawody wyłoniły reprezentację województwa na Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Gimnazjadę w Zakopanem.