21.02.2012 | Czytano: 1450

V Memoriał Stanisława Bukowskiego

Po raz pierwszy w tym sezonie na trasie biegowej zakopiańskiego COS-u wystartowali biegacze narciarscy w zawodach dla nich. Wcześniej rywalizowali na tej trasie zawodnicy uprawiający kombinację norweską. Tym biegiem została zainaugurowana XXXV edycja Zimowej Ligi Biegowej.

Był to jednocześnie V Memoriał im. Stanisława Bukowskiego „Ojca” znakomitego przed wojny narciarza a po II wojnie światowej świetnego trenera i wychowawcy wielu wybitnych zawodników. W zawodach poza biegaczami z Podhala wystartowali także Słowacy z okręgu Poprad w ramach rywalizacji tzw. Tatrzańskiej Euroligi.

W piciu kategoriach dziewcząt i chłopców wystartowało prawie 200 biegaczy, co i tak jest sporym osiągnięciem zważywszy na coraz mniejsze zainteresowanie sportem ze strony podhalańskiej młodzieży. Generalnie podział miejsc na podium w pierwszych zawodach biegowej LSZ był zróżnicowany. W na dystansach 1 km w rywalizacji uczniów szkół podstawowych świetnie zaprezentowali się bracia Jan i Kacper Guńkowie z Chochołowa synowie świetnego niegdyś specjalisty od kombinacji norweskiej Ryszarda Guńki a teraz międzynarodowy sędziego narciarskiego. Wśród dziewcząt triumfowały: Kamila Gąsienica z Kościeliska i Magdalena Piczura z SP 1 Ciche szkoły, która w ubiegłym roku zwyciężyła w punktacji generalnej Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Wśród dziewcząt klas pierwszych gimnazjów (rocznik 1998) wygrali: Emilia Nawara z Kościeliska i Krzysztof Kosakowski z Łopusznej. Szczególnie imponująco wypadł występ Krzysztofa Kosakowskiego, który drugiego na mecie Andrzeja Skupnia z Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyprzedził o ponad minutę. W starszym roczniku dziewcząt pojedynek stoczyły Ewelina Białoń z koleżanką szkolną Weroniką Walkosz. Przekonywująco wygrała ta pierwsza. A w roczniku 1997 inny pojedynek stoczyły Justayna Pradziad z GMS i biathlonistka Catherine Spirenburg siostra naszej kadrowiczki w biathlonie Karoliny Pitoń. Niby prawidłowo, bo wygrała biegaczka, ale mimo to jest to niespodzianka. Dwie najstarszą kategorie chłopców gimnazjalistów wygrali nasi sąsiedzi z południowej strony Tatr. W roczniku 1997 wygrał Milan Mikita Popradu wyprzedzając nieznacznie Dariusza Leję z Chochołowa. W roczniku 1966 dominacja Słowaków był już druzgocąca. Zajęli całe podium a zwyciężył Jakub Gurin ze Szczyrbskiego Plesa a najlepszy z polskich biegaczy Marek Krupa z Chochołowa był czwarty i przegrał do zwycięzcy ponad pół minuty.

Organizatorem LSZ jest Urząd Miasta Zakopanego, ale organizator na razie nie jest w stanie określić kolejnego terminu zawodów biegowych. Zaplanowane na terminy styczniowe zawody nie doszły do skutku na skutek siarczystych mrozów.