09.02.2012 | Czytano: 1215

Siedem krążków

Z siedmioma medalami wrócili z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Śląsk 2012 podhalańscy biegacze narciarscy. Podobnie jak w skokach, górale oddają pola sportowcom z innych rejonów kraju.

W ich dorobku jest tylko jeden krążek z najszlachetniejszego kruszcu, zdobyty w ostatnim dniu imprezy. Wywalczyła go sztafeta Porońca Poronin, w składzie Patryk Chudoba i Tomasz Ponicki w kategorii junior A. Na miejscu drugim ukończyła bieg ekipa Gorców Nowy Targ - Artur Rapacz i Jakub Twardowski. Również srebrny medal, lecz w juniorach B, zdobyła sztafeta Obidowiec Obidowa – Wojciech Suchwałko i Dawid Piszczór.

Wojciech Suchwałko jeszcze raz miał okazję stanąć na tym samym stopniu podium po biegu techniką klasyczną na 5 km. Przegrał z Dawidem Brilem z Jedlicz, tracąc 9,9 sekundy. Na czwartej pozycji zmagania ukończył Andrzej Pradziad z Porońca Poronin. Obu zabrakło na „pudle” w biegu na dystansie 10 km techniką dowolną. Suchwałko był czwarty, a Pradziad piąty.

Ten ostatni cieszył się z brązowego medalu w sprincie, pierwszej konkurencji biegowej na OOM. Do finału A zakwalifikował się również Suchwałko, ale linię mety minął na czwartej pozycji. Ostatnie miejsce w finale B przypadło Piszczórowi.

W sprincie żadna z podhalańskich juniorek A i B nie zakwalifikowała się do finału A. Najwyżej sklasyfikowana została Anna Pradziad (AZS Zakopane), która w juniorkach A, w finale pocieszenia zajęła ósmą pozycję. Odkuła się w biegu na 5 km techniką klasyczną. Wywalczyła srebrny medal, przegrywając ponad 30 sekund z Marzeną Maciulewicz z Miszkowic. W biegu łączonym ( 5 Cl + 5 F) była piąta.

W sprinterskich biegach junior B najszybsza w finale pocieszenia okazała się Joanna Rysula (Regle Kościelisko), co dało jej piątą pozycję w ogólnej klasyfikacji. Identyczne miejsce w juniorach A wywalczył Patryk Chudoba, a Tomasz Ponicki finiszował dwie pozycje niżej.

Podhalańczycy do swojego dorobku dorzucili jeszcze jeden medal w kolorze brązowym. Zdobyła go Elżbieta Dorula (Poroniec Poronin) w wyścigu na 7,5 km techniką łyżwową, w kategorii junior B. W „klasyku” na 5 km, uplasowała się na ósmej pozycji.