29.08.2011 | Czytano: 1935

Symulanta szachowa w Limanowej(+zdjęcia)

Zygmunt Soliwoda, uczeń Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku zdobył nagrodę dla najlepszego uczestnika symultany szachowej zorganizowanej w ramach festynu w Limanowej.

W dniu 28 sierpnia 2011 r. na zakończenie wakacji Komenda Powiatowa Policji w Limanowej i Limanowski Dom Kultury zorganizowali festyn rekreacyjny dla dzieci i młodzieży. Na scenie prezentowali się młodzi artyści z zespołów działających w Limanowskim Domu Kultury.

Młodzi mieszkańcy Limanowej oraz licznie przybyli goście mogli wziąć udział w wielu konkursach. Organizatorzy zadbali o ciekawe nagrody. Wręczali je w asyście wyjątkowych gości, którzy zaszczycili pomysłodawców swoją obecnością. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Starosta Powiatu Limanowskiego Jan Puchała, Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda oraz Poseł na Sejm Tadeusz Patalita.

Limanowscy miłośnicy "gry królewskiej" oraz szachiści spoza Limanowej mogli podczas festynu uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu- symultanie szachowej.

Symultana to mecz szachowy, w którym szachista gra jednocześnie z wieloma przeciwnikami. Każdy rozgrywa partię na swojej szachownicy. Jest to bardzo popularna forma propagowania szachów, która umożliwia rozegranie partii przez grupę wybranych zawodników z wybitnym szachistą. Symultana jest rozgrywana tak, że symultanista gra wszystkie partie białym kolorem.

Niektórzy szachiści potrafią po spotkaniu odtworzyć każdą zagraną partię, nawet z wielu szachownic. Stąd wymóg zapisu partii jest tylko formalnością i pamiątką dla uczestnika symultany.

Ryszard Ewert, instruktor koła szachowego działającego w Limanowskim Domu Kultury zaprosił jako symultanistę Marka Sukiennika, szachistę z rankingiem międzynarodowym ELO 1980.

Pomimo wielkiego zaangażowania przeciwników symultanista nie przegrał żadnej partii. Zremisował jedynie z Zygmuntem Soliwodą, uczniem Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku.

Ponieważ żadnemu innemu zawodnikowi nie udało się wygrać lub zremisować z symultanistą, Zygmunt Soliwoda zdobył nagrodę dla najlepszego uczestnika rozgrywek.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Soliwoda

Reklama

Komentarze

reklama