21.06.2011 | Czytano: 1844

Grupa „śmierci” (+zdjęcia)

W Elblągu odbywał się finałowy turniej o mistrzostwo Polski w minikoszykówce chłopców. W imprezie wzięli udział mistrzowie województw. Organizatorem imprezy był Szkolny Związek Sportowy, a sponsorem firma Energa. Małopolskę reprezentowała Szkoła Podstawowa nr 5 z Nowego Targu.

W wyniku losowania górale znaleźli się z najmocniejszej grupie, nazwanej przez fachowców grupą „śmierci”. Już pierwsza potyczka pokazała, że nie będzie przelewek. Podhalanie rozpoczęli z Bydgoszczą wyśmienicie, prowadząc po pierwszej kwarcie 11:6. Bolączka nowotarżan był brak wyrównanego składu. Na parkiet, w myśl regulaminu, musiała pojawić się drugą piątka i odsłonę przegrała 0:13. Ambitnie grający nowotarżanie próbowali po przerwie zniwelować straty, lecz przeciwnik kontrolował wydarzenia na parkiecie, wygrywając 55:38.

Być albo nie być taka teza postawiona została podopiecznym Wojciecha Polaka przed potyczką z Ostrowcem Wielkopolskim. Agresywna obrona zawodników z Ostrowa sprawiła góralom dużo kłopotów. Gra Podhalan, oparta na indywidualnych akcjach, skazana była na niepowodzenie. Trener przesunął Senio z pierwszej do drugiej piątki w celu wyrównania formacji. Sukces tego manewru był połowiczny. Obie piątki przegrały kwarty 4 punktami. Od trzeciej ćwiartki przewaga zawodników z Ostrowa była już wyraźna (50:32).

Ostatnim rywalem nowotarżan w grupie był Wrocław. Niepokonani mistrzowie województwa dolnośląskiego udzielili góralom surowej lekcji nowoczesnego basketu. Aktywna obrona na całym boisku, podwajanie zawodnika z piłką i bardzo zespołowa gra w ataku rozbiły nowotarżan (60:18). Wynik był najniższym wymiarem kary. W drużynie z Wrocławia punktowało dziesięciu zawodników, przy czym 8 zdobyło ponad 5 punktów.

Po zajęciu ostatniego miejsca w grupie pozostała góralom walka o miejsca 13-16 systemie pucharowym. Porażki rozbiły drużynę i po zaciętej walce przegrała z Kielcami 31:35. Pierwsze zwycięstwo nowotarżanie odnieśli w ostatnim meczu o 15. miejsce. Pokonali łodzian 50:48, po dramatycznym boju.

SP 5 Nowy Targ – SP 32 Bydgoszcz 38:55 ( 11:6, 0:13, 15:14, 12:20)
Punkty dla SP 5: Trzciński 11, Senio 8, Pierwoła 6, M. Leja 6, P. Leja 4.

SP 1 Ostrów Wielkopolski – SP 5 Nowy Targ 50:32 (10:14, 6:10, 4:14, 12:12)
Punkty: Trzciński 12, Senio 10, Żmuda 4, Pierwoła 2, P. Leja 2, Szymański 2.

SP 5 Nowy Targ – SP 67 Wrocław 18:60 (2:20, 4:11, 4:15, 8:10)
Punkty: Żmuda 6, Pierwoła 6, Trzciński 2, Senio 2, Piotr Leja 2.

SP 5 Nowy Targ – SP 34 Kielce 31:35 (12:10, 4:4, 8:10, 7:11)
Punkty: Trzciński 18, M. Leja 6, Senio 3, Pierwoła 2, P. Leja 2.

SP 199 Łódź – SP 5 Nowy Targ 48:50 (12:10, 7:15, 12:14, 17:13)
Punkty: Trzciński 15, Żmuda 12, Senio 8, M. Leja 7, Pierwoła 4, P. Leja 2, Szymański 2.