21.03.2009 | Czytano: 1231

Wór medali

Na trasach biegowych zakopiańskiego COS, przy średniej Krokwi, rozegrano mistrzostwa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego w biegach narciarskich. O medale walczono zarówno w stylu klasycznym jak i dowolnym.

W seniorkach dwa złote medale, zgodnie z oczekiwaniami, zgarnęła reprezentantka Porońca Poronin – Paulina Maciuszek. W „klasyku” wyprzedziła Agnieszkę Szymańczak (AZS Katowice) i swoją koleżankę klubową Martynę Galewicz. Nie miała sobie równych również w biegu techniką dowolną. Tym samym Paulina wygrywa czwarty z rzędu bieg. Po prostu nie ma krajowej konkurencji i udowadnia, że jest ta „czwartą” do sztafety w Vancouver. Piąta finiszowała Magdalena Stoch z AZS Zakopane.

W biegu seniorów również dwa złote krążki wywalczyli podhalańczycy. „Klasykiem” najszybciej dystans 10 km pokonał Adam Kwak z LKS Poroniec Poronin wyprzedzając klubowego kolegę Grzegorza Kucka i Mariusza Hluchnika ( AZS Katowice).

Z kolei na najwyższym stopniu podium po biegu na 10 km techniką dowolną stanął Wojciech Biskup (AZS Zakopane). Zresztą całe „pudlo” zajęli górale. Na drugim stopniu stanął Grzegorz Kucek (Poroniec), a na najniższym – Andrzej Leśnik (Poroniec). Na piątej pozycji do mety dobiegł ich kolega klubowy Paweł Opyrchał, który w „klasyku” był czwarty.

Wśród juniorek A najlepsza była wspomniana już Martyna Galewicz. Rywalizację chłopców wygrał Michał Wróblewski z AZS Zakopane, wyprzedzając Jana Antolca (Poroniec) o 39 sekund. W biegu techniką dowolną dwa pierwsze miejsca nie uległy zmianie. Tylko Krystian Kobylański (AZS) przesunął się w niżej o jedno miejsce, plasując się na piątej pozycji. Jakub Szostak oba biegi ukończył na 6. pozycji.

W biegu na 5 km „klasykiem” juniorek B zdecydowanie wygrała Ewelina Marcisz z MKS Halicz Ustrzyki Dolne. Ewelina wyprzedziła drugą na mecie Patrycję Wąchałę z LKS Witów Mszana Górna o prawie minutę. Tuż za podium, na czwartym miejscu uplasowała się Joanna Trzop (Regle Kościelisko), która straciła do zwyciężczyni 1:06.0. Kolejne miejsca zawodniczek z Podhala: 6. Anna Pradziad (AZS), 9. Ewelina Lańda, 10. Monika Zarycka i 12. Anna Rucka (wszystkie Poroniec) oraz 14. Irena Dąbrowska (Gorce Nowy Targ).

Marcisz najszybsza była również na 5 km stylem dowolnym. Brązowy medal wywalczyła Sylwia Górnik (AZS), piąty czas miała Anna Pradziad, ósmy – Anna Rucka, a dziewiąty – Joanna Trzop.

W juniorach B triumfował Sławomir Szczecina z Jedności Nowy Sącz. Trzykrotny złoty medalista OOM 2009, pokonał Mateusza Ligockiego z MKS Istebna o 10,2 sekundy i o 15 sekund Andrzeja Nędzę Kubińca z UKS Regle Kościelisko. Ten ostatni wziął rewanż w biegu techniką dowolną. Najszybciej pokonał dystans 10 km. Na ósmym miejscu sklasyfikowano Artura Rapacza (Gorce Nowy Targ), a w pierwszej „dziesiątce”, na 6. pozycji znalazł się jeszcze Patryk Chudoba (Poroniec). Ten ostatni „klasyk” ukończył na 8. miejsce, a dziesiątkę zamknął Tomasz Ponicki (Poroniec).

W kategorii juniorek C stylem klasycznym zwyciężyła Urszula Łętochy z SKS Osieczany. O 2,4 sekundy wyprzedziła drugą na mecie Jolantę Piekarczyk z LKS Witów Mszana Górna i o 12,8 sekundy liderkę rankingu PZN w tej kategorii Dominikę Hulawy z UKS Gimnazjum Istebna. Najlepsza z podhalanek Agata Szymusiak (UKS Ciche) uplasowała się na 11. miejscu. Hulawa okazała się najlepsza na dystansie 5 km stylem dowolnym, Szymusiak była szósta, a miejsce niżej uplasowała się Klaudia Gąsienica (Regle Kościelisko).

W junior C zwyciężył Robert Bieda z UKS Sołtysianie Stare Bystre, srebrny medalista MP UKS-ów w biegu stylem dowolnym.
Na 10. pozycji sklasyfikowano Krzysztofa Kęska (Poroniec), a tuż za nim finiszował Norbert Bieda (Sołtysianie).

W najmłodszej kategorii - juniorkach D – 3 kilometrowy dystans najszybciej przebiegła Sylwia Molitor z UMKS Marklowice, przed Weroniką Walkosz z UKS Dwójka Biały Dunajec. Miejsca pozostałych podhalanek: 6. Joanna Rysula (Regle), 7. Adrianna Jaworska (Czorsztyński Ski Kluszkowce), 9. Klaudia Gąsienica (UKS Ciche), 10. Karolina Stolarczyk (Wierchy Rabka). 

Stefan Leśniowski

Komentarze

reklama