21.05.2011 | Czytano: 1596

Waksmund dominuje

Z Oławy i Jawora wypuścili hodowcy swoich skrzydlatych zawodników do kolejnych dwóch etapów rywalizacji Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Rejon Podhale. Warunki atmosferyczne sprzyjały w uzyskiwaniu dobrych rezultatów.

Etap z Oława miał długość 252420 metrów. Na starcie stanęło 8413 gołębi starych 198 hodowców. Najszybciej w gołębniku właściciela pojawił się gołąb Piotra Grywalskiego z Waksmundu. Jego zawodnik osiągnął prędkość 1395, 190 m/min. Waksmundzianie zdominowali konkurs. Pierwsze 26 miejsce zajęły gołębie hodowców z tego oddziału. W klasyfikacji pięciu pierwszych z całego spisu cztery pierwsze miejsca przypadły hodowcom z oddziału Waksmund. Wygrał Henryk Potaśnik przed Marianem Łasiem i Gabrielem Olejarzem. Na piątym miejscu sklasyfikowano gołębia z hodowli Dariusza Gacka z Raby Wyżnej, a kolejne miejsce przypadło Zbigniewowi Stramie z Nowego Targu.

W samotypowaniu siedmiu pierwszych z całego spisu zwyciężył skrzydlaty zawodnik Wiesława Waksmundzkiego przed Gabrielem Olejarzem i Marianem Łasiem. Dopiero na dziewiątym miejscu uplasował się gołąb z oddziału nowotarskiego, Tadeusza Brzany.

W typowaniu siedmiu z piętnastu gołębi z pięćdziesiątki Olejarz zamienił się miejscem z Waksmundzkim, a Łaś utrzymał trzecią lokatę.

Z Oławy wystartowały również gołębie jednoroczne. W tej kategorii również triumfował oddział Waksmund, których przedstawiciele zajęli trzynaście pierwszych miejsc. Zwyciężył „zawodnik” Wiesława Waksmundzkiego wyprzedzając Jana Janowiaka juniora i Konrada Żywca.

Trzeci etap tegorocznej rywalizacji rozpoczął się w Jaworze. Gołębie miały do pokonania trasę liczącą 329140 metrów. Tym razem ciut mniej „zawodników” wyruszyło ze startu, bo 8397, ale za to aż 205 hodowców. Najwięcej z oddziału Waksmund – 121. Z Raby Wyżnej – 44, a z Nowego Targu – 40. Najszybszy był gołąb Stanisława i Pawła Komperdów (Waksmund), który wyznaczoną trasę pokonał w prędkością 1323,430 m/min. Drugi był gołąb Jana Parzątka, a trzeci Jana Komperdy (obaj Waksmund).

Rywalizację pięciu pierwszych gołębi z całego spisu wygrał Marian Łaś przed Piotrem Grzebieniem z Raby Wyżnej i Janem Janowiakiem (Waksmund). W konkurencji samotypowania siedmiu z pierwszych bezkonkurencyjne były gołębie z hodowli Wiesława Waksmundzkiego. Na drugim miejscu uplasował się Łukasz Zagata z Raby Wyżnej, a na najniższym stopniu podium stanął Andrzej Cichoń (Waksmund). Waksmundzki okazał się również najlepszy z typowaniu siedmiu z piętnastu z pięćdziesiątki. Drugie miejsce zajmuje hodowca z Nowego Targu, Tadeusz Brzana, a na trzecim stopniu podium plasuje się Maciej Pandyra (Waksmund).