03.04.2011 | Czytano: 1812

WKN wygrał Puchar Polski

Warszawski Klub Narciarski wygrał punktację drużynową w alpejskim Pucharze Polski dla młodzików i juniorów młodszych. Już w ubiegłym roku WKN był bliski sukcesu, ale przegrał wówczas z Gondolą Krynica.

W sezonie 2010/11 kluby zamieniły się miejscami. Awans o dwie lokaty w porównaniu z poprzednim sezonem zanotował zakopiański AZS. Alpejki i alpejczycy z AZS-u zajęli medalowe 3 miejsce. Pewien regres dotknął Firn Zakopane, który przed rokiem był szósty teraz uplasował się na 9 pozycji. W minionym sezonie w głównych ośrodkach narciarstwa alpejskiego w Polsce rozegrano 15 zawodów dla juniorów młodszych. Do klasyfikacji ogólnej tej kategorii wiekowej zaliczane były też wyniki z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Młodzicy (junior C) mieli 12 zawodów w slalomach i slalomach gigantach. W tegorocznym PP w każdej z kategorii wiekowych o pierwsze miejsca na ogół rywalizowało 2-3 zawodniczki lub zawodników. Tylko Szymon Bębenek w kategorii juniorów C był poza konkurencją. Wygrał z olbrzymią przewagą nad rywalami. Najbardziej emocjonująca i trzymająca w napięciu do ostatnich zawodów była rywalizacja Katarzyny Wąsek z Katarzyną Jankowską. Wąsek prowadziła od pierwszych zawodów, ale przed finałem pucharu miała już tylko 50 punktów przewagi nad Jankowską. Slalom gigant w Jurgowie wygrała Jankowska, Wąsek była 3. W slalomie Wąsek w pierwszym przejeździe „złapała tyczkę” i chociaż ukończyła konkurencję zajęła dopiero 14 miejsce. Jankowska w slalomie uplasowała się na drugiej pozycji, co jednak dało jej wygraną w całym cyklu PP. W poprzednim sezonie Wąsek wygrała kategorię juniorek B, Jankowska była 4. W tej kategorii wiekowej z naszych zawodniczek na 4 miejscu uplasowała się nowotarżanka Aleksandra Malinowska, siódma była pochodząca z Suchej Beskidzkiej Aleksandra Luberda a ósma Sabina Wójcik obie z AZS Zakopane. Wśród młodziczek najlepsza była Marika Cąkała z WKN, która wyprzedziła kolejną zdolną młodą alpejkę AZS Zakopane Justynę Sikorę i swoją koleżankę klubową Zuzannę Czapską. Cąkała punktowała we wszystkich 12 zawodach, Sikora tylko w dziewięciu. Kolejna podhalańska alpejka w tej kategorii wiekowej Weronika Świst z SPSZ Nowy Targ uplasowała się na 15 miejscu.

Wśród juniorów młodszych walka o pierwsze miejsce toczyła się pomiędzy nowotarżaninem Alanem Kacicą i Jakubem Zastawnym z Gliwic. Wygrał podopieczny zakopiańskiego trenera Wojciecha Mitana Alan Kacica, który jednakże reprezentuje klub Grań Karpacz. Kacica prowadził od początku cyklu i chociaż Zastawny po zawodach w Krynicy zbliżył się do niego na niebezpieczny dystans to jednak w Jurgowie lepszy był Kacica. W sezonie 2008/09 Kacica wygrał rywalizację w kategorii juniorów C. Z zawodników klubów podhalańskich na 7 miejscu został sklasyfikowany Jędrzej Jasiczek ubiegłoroczny zwycięzca kategorii junior C. Jak już wspomnieliśmy rywalizację młodzików (juniorów C) zdominował Szymon Bębenek. Uzyskał 440 punktów więcej od drugiego w tej kategorii Piotra Habasa z Beskidów Bielsko Biała. Najwyżej sklasyfikowanym podhalańskim zawodnikiem w tej kategorii został Juliusz Mitan syn trenera Wojciecha Mitana. Zajął 6 miejsce, ale podobnie jak Kacica on też startuje w barwach Grani Karpacz, siódme miejsce zajął Marcin Sichelski z Firnu.

Klasyfikacja końcowa alpejskiego Pucharu Polski.
Juniorka B. Rocznik 1996-97:
1. Katarzyna Jankowska (AZS Zakopane/SMS Zakopane) 940, 2. Katarzyna Wąsek (Czantoria Ustroń) 928, 3. Katarzyna Mirek (Gondola Krynica) 499, 4. Aleksandra Malinowska (Firn Zakopane) 489, 5. Anna Kolasa (Firn) 485, 6. Kinga Marek (MKKS Babia Góra Sucha Beskidzka) 456, 7. Aleksandra Luberda (AZS Zakopane/SMS Zakopane) 447, 8. Sabina Wójcik (AZS Zakopane) 392, 9. Małgorzata Chmielewska (Gondola) 364, 10. Dorota Wysowska (Narciarna Nowy Sącz) 309, 13. Martyna Sikora (AZS Zakopane) 198, 20. Paulina Szybkowska (MUKS Śmig Zakopane) 128. Sklasyfikowano 39 zawodniczek.

Juniorka C. Rocznik 1998-99: 1. Marika Cąkała (WKN Warszawa) 906, 2. Justyna Sikora (AZS Zakopane) 729, 3. Zuzanna Czapska (WKN) 702, 4. Paula Tylek (Narciarna) 538, 5. Maja Gadka (Beskidy Bielsko Biała) 461, 6. Kinga Tabaszewska (Gondola) 445, 15. Weronika Świst (SPSZ Nowy Targ) 173. Sklasyfikowano 45 zawodniczek.

Junior B: 1. Alan Kacica (Grań Karpacz) 900, 2. Jakub Zastawny (MKN Gliwice) 729, 3. Krzysztof Małkowski (WKN) 608, 4. Paweł Jaskinia (UKS De La Salle Gdański) 483, 5. Maciej Mirek (Gondola) 462, 6. Piotr Pyjas (Siepraw Saki Siepraw) 395, 7. Jędrzej Jasiczek (SNA Ski Team Zakopane) 348, 14. Marcin Berner (Wisła Zakopane) 239, 15. Michał Jakubowski (AZS Zakopane/SMS Zakopane) 197. Sklasyfikowano 64 zawodników.

Junior C: 1. Szymon Bębenek (Gondola) 1060, 2. Piotr Habas (Beskidy) 620, 3. Wiktor Apola (Magura&PP Gorlice) 598, 4. Mikołaj Żółcik (WKN) 546, 5. Paweł Pyjas (Sieprew-Ski) 491, 6. Juliusz Mitan (Grań) 377, 7. Marcin Sichelski (Firn) 339, 17. Alex Chyc (AZS Zakopane) 168. Sklasyfikowano 59 zawodników.

Punktacja klubowa: 1. Warszawski Klub Narciarski Warszawa 5076, 2. KN Gondola Krynica 3637, 3. AZS Zakopane 3327, 4. KS Narciarnia Nowy Sącz 2002, 5. KS Beskidy Bielsko Biała 1994, 6. KS Grań Karpacz 1976, 6. SRS Czantoria Ustroń 1846, 8. KN Siepraw-Ski Siepraw 1549, 9. KS Firn Zakopane 1451, 10. MKS Skrzyczne Szczyrk 1090, 22. Stowarzyszenie Narciarstwa Alpejskiego Ski-Team Zakopane 348, 27. TS Wisła Zakopane 239, 28. Stowarzyszenie Popierania Sportów Zimowych Nowy Targ 216, 29. UKS Zakopian-Ski Zakopane 189. Sklasyfikowano 39 klubów.