31.03.2011 | Czytano: 2564

Alan z Pucharem, Ola zadowolona(+zdjęcia)

AKTUALIZACJA: Mistrzostwa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego w narciarstwie alpejskim były ostatnim aktem tegorocznego sezonu w dyscyplinach zimowych. Na stoku Hawrań w Jurgowie spotkali się młodzi alpejczycy, aby rywalizować o puchary i medale TZN, ale także o punkty w Pucharze Polski młodzików (junior C) i juniorów młodszych (junior B).

Świetny występ w ostatnich zawodach zanotowały alpejki z zakopiańskich klubów: Katarzyna Jankowska z AZS Zakopane i nowotarżanka Aleksandra Malinowska z Firnu Zakopane. Te zawodniczki startujące w kategorii juniorek B podzieliły między siebie pierwsze i drugie miejsca w obu rozegranych konkurencjach finałowych zawodów PP: slalomie gigancie i w slalomie. Punkty zdobyte przez Katarzynę Jankowską w ostatnich zawodach wobec nieudanego występu Katarzyny Wąsek w slalomie dały zawodniczce AZS Zakopane zwycięstwo w całym cyklu. Katarzyna Jankowska córka trenera z SMS Zakopane Macieja Jankowskiego pierwszego dnia wygrała slalom gigant dość pewnie będąc najlepszą w obu przejazdach. Malinowską wyprzedziła o ponad sekundę a najgroźniejszą rywalkę do zwycięstwa w całym cyklu PP Katarzynę Wąsek o prawie 1,5 sekundy. W drugim dniu, gdy ważyły się losy PP Wąsek nie wytrzymała psychicznego napięcia i upadła w pierwszym przejeździe. Wprawdzie dojechała do mety i w drugim przejeździe pokazała klasę gdyż uzyskała najlepszy czas, ale wystarczyło to dopiero na 14 miejsce. Odwrotnie Jankowska prowadziła po pierwszym przejeździe slalomu i nie zmarnowała szansy na ostateczny sukces. Wprawdzie nie wygrała, bowiem ukończyła zawody na drugiej pozycji ze stratą 0,1 sekundy do Malinowskiej, jednak oznaczało to dla niej pełen sukces w PP. W kategorii juniorek C świetnie spisała się też inna zawodniczka zakopiańskiego AZS-u Justyna Sikora. W slalomie gigancie młodsza z sióstr Sikorównych była szósta, ale już slalom wygrała ze znaczną przewagą nad konkurentkami. Poza wymienioną trójką zwyciężczyń na czołowych miejscach w ostatnich zawodach PP uplasowały się Aleksandra Luberda z AZS Zakopane czwarta w slalomie. Piąte miejsca zajęły Anna Kolasa w gigancie i Martyna Sikora w slalomie - siostra Justyny. Szósta w gigancie w kategorii juniorek B była Sabina Wójcik z AZS. Takich sukcesów jak dziewczęta nie odnieśli podhalańscy alpejczycy. Nie dotyczy to tylko Alana Kacicy, który wprawdzie startuje w barwach Grani Krynica, ale jest rodowitym nowotarżaninem i mieszkańcem tego miasta. Kacica wygrał gigant a w slalomie zajął drugie miejsce. Te zdobyte w Jurgowie punkty pozwoliły mu podobnie jak Jankowskiej wygrać cały cykl PP w kategorii juniorów B. Z innych naszych reprezentantów w pierwszej szóstce ostatnich zawodów PP na 4 miejscu w slalomie gigancie w kategorii juniorów C uplasował się Marcin Sichelski z Firnu. Zwycięzcami ostatnich zawodów PP poza naszymi alpejczykami zostali: Marika Cąkała z WKN Warszawa, Piotr Habas z Beskidów Szczyrk, Szymon Bębenek z Gondoli Krynica i Piotr Pyjas z klubu Siepraw Ski. W najbliższym wydaniu naszej gazety przedstawimy końcowa klasyfikację Puchary Polski w narciarstwie alpejskim młodzików i juniorów młodszych.

Nowotarżanin Alan Kacica wywalczył Puchar Polski juniorów młodszych w narciarstwie alpejskim. Kropkę nad „i” postawił w ostatnim starcie w Jurgowie.

- Zadowolony jestem z zakończonego sezonu – przekonuje. – To co sobie zakładałem zrealizowałem. Wygrałem Puchar Polski, a to było moim głównym celem. Dorzuciłem do tego dwa medale w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzież,y złoty i srebrny w slalomie gigancie. Ostatni strat potraktowałem luzacko, co nie znaczy, że nie chciałem zająć miejsca na „pudle”. Tak też się stało. Wygrałem slalom gigant z dużą przewagą. W slalomie byłem drugi, za kolegą z Sieprawia Piotrem Pyjasem. Nie pojechałem go na maksa, bo wtedy równie dobrze mogłem być dwudziesty. W ogóle ten start chcieliśmy z kolegą potraktować zabawowo. W tym celu przebraliśmy się, ja za dresiarza z lat 80-tych. Niestety trenerzy nie pozwolili nam wystartować w takim stroju, twierdząc, że będzie to lekceważeniem reszty startujących. Zbyt długo nie odpocznę od nart, bo za dwa, trzy tygodnie rozpoczynamy przygotowania na sucho do następnego sezonu. Czekam z niecierpliwieniem na wieści, czy dostanę się do reprezentacji Tauronu.

W niej jest już nowotarżanka Aleksandra Malinowska. – Śpię spokojnie, bo nominacje do kadry Tauron Bachleda Ski Cup zapewniłam sobie startem w slalomie równoległym w ubiegłym tygodniu – mówi Ola Malinowska. - Wszyscy byli pewni, że ostatnie zawody zostaną odwołane. lecz właściciele zorganizowali wszystko perfekcyjnie. Trasa była dobrze przygotowana, oczywiście słonko zrobiło swoje, mimo to były to fantastyczne zawody. Szczególnie dla rocznika 1996, w którym startuję, a dla którego był to już ostatni Puchar Polski. W przyszłym roku czekają nas zawody, które wymagają więcej treningu i chęci (FIS-y). Niektórzy dla miłego zakończenia przebrali się. Była świetna zabawa. Dla mnie zakończenie sezonu było naprawdę wyjątkowe. Zawsze powtarzam, że slalom nie jest moją konkurencją, a w ostatni dzień wygrałam rywalizację właśnie w slalomie specjalnym. Zaraz za mną uplasowała się Katarzyna Jankowska i Kinga Marek. Była to wielka niespodzianka dla mnie, dla trenerów i oczywiście rywalek, które wiedzą, że w slalomie nie trzeba się ze mną liczyć. Teraz chyba będą musiały zmienić zdanie. W pierwszy dzień rozegrany został gigant w którym uległam Katarzynie Jankowskiej. Trzecia była Katarzyna Wąsek, dla której nie był to chyba dobry występ.

Slalom gigant. Juniorka C: 1. Marika Cąkała (WKN Warszawa) 43,87, 2. Natalia Stela (Beskidy Szczyrk) 44,96, 3. Zuzanna Czapska (WKN) 44,97, 4. Paula Tylek (Narciarna Nowy Sącz) 45,42, 5. Maja Gadka (Beskidy) 45,73, 6. Justyna Sikora (AZS Zakopane) 45,77.

Juniorka B: 1. Katarzyna Jankowska (AZS Zakopane) 1.26,53 (42,49, 44,04), 2. Aleksandra Malinowska (Firn Zakopane) 1.27,65 (43,06, 44,59), 3. Katarzyna Wąsek (Czantoria Ustroń) 1.28,00 (43,14, 44,86), 4. Kinga Marek (Babia Góra Sucha Beskidzka) 1.28,48 (43,96, 44,52), 5. Anna Kolasa (Firn) 1.28,73 (43,13, 45,60), 6. Sabina Wójcik (AZS Zakopane) 1.29,66 (44,00, 45,66).

Junior C: 1. Piotr Habas (Beskidy) 43,29, 2. Mikołaj Żółcik (WKN) 43,38, 3. Szymon Bębenek (Gondola Krynica) 43,79, 4. Marcin Sichelski (Firn) 44,05, 5. Władysław Kastory (WTS De Ski Warszawa) 44,30, 6. Maciej Regiel (UKN Laworta Ustrzyki Dolne) 44,34.

Junior B: 1. Alan Kacica (Grań Karpacz) 1.24,21 (41,73, 42,48), 2. Jakub Zastawny (MKN Gliwice) 1.25,24 (42,28, 42,96), 3. Paweł Jaskina (UKS De La Salle Gdański) 1.25.30 (42,45, 42,85), 4. Krzysztof Małkowski (WKN) 1.25,89 (42,18, 43,71), 5. Stefan Bryński (Grań) 1.26,62 (42,51, 44,11), 6. Maciej Mirek (Gondola) 1.27,23 (43,57, 43,66).

Slalom. Juniorka C: 1. Justyna Sikora 1.25,82 (43,57, 42,25), 2. Zuzanna Czapska 1.27,12 (44,22, 42,90), 3. Paula Tylek 1.27,40 (44,11, 43,29), 4. Marika Cąkała 1.28,26 (44,84, 43,42), 5. Natalia Stela 1.28,87 (45,06, 43,81), 6. Anna Ścisłowicz (Skrzyczne) 1.30,40 (44,91, 45,49).

Juniorka B: 1. Aleksandra Malinowska 1.24,95 (41,63, 43,32), 2. Katarzyna Jankowska 1.25,05 (41,53, 43,52), 3. Kinga Marek 1.26,17 (43,44, 42,73), 4. Aleksandra Luberda (AZS Zakopane) 1.27,17 (43,25, 43,92), 5. Martyna Sikora (AZS Zakopane) 1.27,39 (44,01, 43,38), 6. Małgorzata Chmielewska (Gondola) 1.27,40 (44,33, 43,07).

Junior C: 1. Szymon Bębenek 1.22,98 (41,16, 41,82), 2. Mikołaj Żółcik 1.24,97 (42,41, 42,56), 3. Piotr Habas 1.26,06 (42,65, 43,41), 4. Bartłomiej Muszyński (TN Warszawa) 1.26,60 (43,33, 43,27), 5. Jan Guzik (Grań) 1.26,70 (43,23, 43,47, 6. Maciej Regiel 1.26,81 (43,62, 43,19).

Junior B: 1. Piotr Pyjas (Siepraw Ski Siepraw) 1.21,88 (40,16, 41,72), 2. Alan Kacica 1.22,31 (40,57, 41,74), 3. Jakub Zastawny 1.22,48 (40,29, 42,19), 4. Paweł Jaskinia 1.22,57 (40,89, 41,68), 5. Antoni Szczepanik (Sport Szok Kraków) 1.23,55 (40,57, 42,98), 6. Grzegorz Śliwa (Laworta) 1.24,72 (42,54, 42,18).