11.02.2011 | Czytano: 2777

Zanami kolejny dzień XVII OOM(+zdjęcia)

W drugim dniu biathlonowej Olimpiady Młodzieży rozgrywanej w Kościelisku-Kirach nasi następcy Tomasza Sikory i innych zawodników z poprzednich pokoleń rywalizowali w biegach pościgowych. Pogoda była wręcz wymarzona. Było słonecznie i lekko mroźnie.

Trasa jak zawsze świetnie przygotowana i bardzo szybka. Do biegu pościgowego zawodnicy startują z takim handicapem czasowym, jaki wypracują sobie w sprincie. To już determinuje sposób i taktykę poszczególnych zawodników. Prowadzący starają się strzelać w miarę spokojnie, aby obronić swoje pozycje, goniący rywale na ogół strzelają szybko, aby tą przewagę zniwelować. Zwycięzca w kategorii juniorów starszych Grzegorz Jakubowicz, z BKS WP Kościelisko wystartował z ponad minutową przewagą i taką utrzymywał przez połowę dystansu gdyż jego najgroźniejszy rywal Rafał Lepel strzelał na podobnym poziomie. Jakubowicz na drugim strzelaniu w pozycji stojącej miał dwa „pudła” i chociaż Lepel w czwartej próbie miał czyste konto to mógł tylko zniwelować przewagę, ale nie był w stanie zagrozić Jakubowiczowi. Bardzo ciekawa była walka o brązowy medal. Na ostatnie strzelanie, jako trzeci przybiegł Mateusz Zawół, ale kompletnie przegrał tę swoistą próbę nerwów z Maciejem Nędzą Kubińcem. Zawół nie trafił cztery razy natomiast Nędza Kubiniec, który wcześniej strzelał słabo tym razem trafiał do tarczy bezbłędnie i spokojnie obronił trzecią pozycję ze sprintu, czym ucieszył swoją liczną rodzinę, która przyszła go dopingować.

W kategorii juniorów młodszych zwycięzca sprintu Kamil Cymerman wprawdzie nie strzelał już tak celnie jak dzień wcześniej, ale cały czas utrzymywał bezpieczną przewagę nad Mateuszem Gwałtem. I chociaż ten drugi podczas ostatniego strzelania w pozycji stojącej już się nie pomylił wyruszył na trasę dopiero wtedy, gdy Cymerman był na niej już dawno. Walkę o brązowy medal stoczyli zawodnicy BKS WP Kościelisko z Kamilem Magierą z Żywca. Zwycięsko z niej wyszedł nasz zawodnik Jakub Topór, który na tym miejscu zmienił Bartłomieja Styrczulę.

W rywalizacji juniorek też zaszły minimalne zmiany. Najważniejsza to w zwycięstwo Mari Bukowskiej ze zwyciężczynią sprintu Anną Mąką. Pierwsza na trasę z przewagą prawie 40 sekund nad Bukowską wyruszyła Mąka. Obie zawodniczki na pierwszym strzelaniu w pozycji leżącej nie popełniły błędu. Biegnąca na trzeciej pozycji Katarzyna Leja po dwu pudłach w zasadzie skazała się już na obronę brązowego medalu. Podczas drugiej wizyty na strzelnicy Mąka znowu trafiała bezbłędnie, natomiast Bukowska raz nie trafiła. Świetnie też strzelała w pozycji leżącej Zuzanna Smolec, ale jaj strata do liderek po sprincie była duża. Smolec zresztą w „stójce” zaliczyła aż 5 pudeł i ostatecznie uplasowała się na 5 miejscu. Gdy po pierwszym strzelaniu w pozycji stojącej Anna Mąka popełniła trzy błędy a Bukowska strzelała bezbłędnie przewaga liderki zrobiła się już minimalna. Na ostatnie strzelanie obie zawodniczki wbiegły niemal razem. Mąka znowu nie trafiła trzy razy a Bukowska trafiała bezbłędnie do ostatniego strzału. Błąd przy ostatniej próbie nie mógł już niczego zmienić. Maria Bukowska wyruszyła na ostatni 2 kilometrowy odcinek z przewagą ponad 200 metrów i tej przewagi nie roztrwoniła. Była bardzo szczęśliwa na mecie.

W biegu juniorek młodszych tylko Kinga Mitoraj zamienienia się miejscami z Magdaleną Pitoń. Karolina Batożyńska zwyciężczyni sprintu była w zasadzie niezagrożona tym bardziej, że na strzelnicy też spisywała się przyzwoicie. Zdenerwować mogło ją tylko to, że niektóre zawodniczki z końca stawki blokowały jej trasę na jednym z podbiegów nie mogąc wspiąć się na niewielką zresztą górkę. Batożyńska uporała się i z tą przeszkodą i odniosła swój drugi triumf na XVII OOM. Innych nie będzie, bo wspólnie z Beatą Lassak wyjeżdża do Liberca na Mistrzostwa Europy Młodzieży tzw. EYOF-y. W kolejnych dniach biathlonowej OOM zostaną rozegrane biegi indywidualne i sztafety.

Po biegu powiedzieli
Maria Bukowska: To nie było tak, że za wszelką cenę chciałam zrewanżować się Ani Mące za porażkę w sprincie. Chciałam oczywiście wygrać w szlachetnej sportowej walce i to się udało. Na ostatnim strzelaniu, gdy stałyśmy obok siebie skoncentrowana była tylko na swoich próbach. Niestety ostatni strzał trochę zerwałam, co mnie akurat rzadko się zdarza. Nie widziałam ile Ania ma celnych trafień, bo tarcza była już zamknięta. W swój sukces uwierzyłam, gdy wybiegłam na trasę a Ania pobiegła na karną rundę. Cieszę się z pierwszego złota na OOM i będę walczyć o kolejne w biegu indywidualnym, oraz sztafecie. Chciałabym też dobrze zaprezentować się na ME.

Karolina Batożyńska: Miałam sporą przewagę po sprincie i wystarczyło kontrolować bieg. Udało się, chociaż jestem niezadowolona z ostatniego strzelania, gdyż popełniłam jeden błąd a starałam się trafić na czysto. To mój ostatni występ na tej OOM, bowiem razem z Beatą Lassak jedziemy na zawody EYOF. Mam nadzieję a właściwie jestem pewna, że koleżanki z naszego klubu, które tu zostaną godnie nas zastąpią.

Jakub Topór: Przed OOM zawsze plasowałem się w krajowych zawodach w czołówce swoje kategorii. W sprincie zająłem dopiero 9 miejsce, co było moim wielkim rozczarowaniem, dlatego bardzo starałem się wywalczyć jakiś medal w biegu pościgowym. Zdobyłem brąz a na więcej nie było szans, bo stratę miałem zbyt dużą. Ale i to mnie cieszy. Teraz wraz z Kamilem Cymermanem i Krzyśkiem Klusiem jedziemy na EYOF-y, może tam będzie lepiej.

Biegi pościgowe.
Juniorzy 12,5 km + 4 strzelania:
1. Grzegorz Jakubowicz (BKS WP Kościelisko/AWF Kraków) 32.44,1 (5 rund karnych), 2. Rafał Lepel (AZS Katowice) +36,8 (4), 3. Maciej Nędza Kubiniec (AZS Katowice) +4.01,7 (8), 4. Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec/SMS Moszczanica) +5.03,7 (7), 4. Mateusz Zawół (MKS Karkonosze/SMS Szklarska Poręba) +5.14,5, 6. Mateusz Rusnarczyk (AZS AWF Wrocław) +5.16,2 (5), 6. Patryk Czakon (AZS Katowice) +7.07,5.

Juniorzy młodsi 10 km + 4 strzelania: 1. Kamil Cymerman (BLKS Żywiec/SMS Moszczanica) 30.06,4 (10), 2. Bartłomiej Gwałt (UKN Melafir Czarny Bór +53,5 (6), 3. Jakub Topór (BKS WP Kościelisko) +2.15,9 (7), 4. Kamil Magiera (BLKS Żywiec/SMS Moszczanica) +2.31,7, 5. Krzysztof Kluś (BKS WP Kościelisko/SMS Zakopane) +2.42,7 (8), 6. Bartłomiej Styrczula (BKS WP Kościelisko) +2.59,2, 7. Tomasz Zięba (BKS WP Kościelisko) +3.29,2, 10. Mateusz Leja (BKS WP Kościelisko) +4.39,9 (15), 11. Karol Bachleda (BKS WP Kościelisko) +4.41,6 (6).

Juniorki starsze 10 km + 4 strzelania: 1. Maria Bukowska (BKS WP Kościelisko/AWF Kraków) 31.24,2 (2), 2. Anna Mąka (BKS WP Kościelisko/SMS Zakopane) +34,9 (6), 3. Katarzyna Leja (BKS WP Kościelisko/AWF Kraków) +1.09,9 (4), 4. Małgorzata Kucharzak (MKS Duszniki Zdrój/SMS Duszniki) +4.31,1, 5. Zuzanna Smolec (BKS WP Kościelisko/AWF Kraków) +6.17,0, (5), 6. Iwona Iwaniec (BKS WP Kościelisko) +6.53,3 (12), 10. Dominika Sobczak (BKS WP Kościelisko/AWF Kraków) +11.33,8 (16).

Juniorki młodsze 7,5 km + 4 strzelania: 1. Karolina Batożyńska (BKS WP Kościelisko/SMS Zakopane) 27.52,1 (3), 2. Magdalena Pitoń (BKS WP Kościelisko/SMS Zakopane) +2.32,9 (5), 3. Kinga Mitoraj (BKS WP Kościelisko/SMS Zakopane) +2.46,5 (11), 4. Iga Kardasiewicz (MKS Karkonosze/SMS Szklarska Poręba) +4.09,5 (4), 5. Beata Lassak (BKS WP Kościelisko/SMS Zakopane) +5.57,3 (10), 6. Monika Ciszek (MKS WP Kościelisko/SMS Zakopane) +6.00,9 (10), 11. Katarzyna Błachowicz (BKS WP Kościelisko/SMS Zakopane) +8.23,3 (13).


Multimedaliści Adam Cieślar i Andrzej Gąsienica
Adam Cieślar z Wisły Ustronianki i Andrzej Gąsienica z Wisły Zakopane zostali multimedalistami XVII OOM w skokach i kombinacji norweskiej. Ten pierwszy zdobył 5 złotych medali a reprezentant Wisły Zakopane cztery złote krążki.

Areną zmagań w ostatnim dniu XVII OOM w skokach i kombinacji norweskiej była Wielka Krokiew w Zakopanem. Skoczkowie rozegrali na niej otwarte konkursy skoków a specjaliści od kombinacji norweskiej przed biegiem też skakali na Wielkiej Krokwi. W kategorii juniorów starszych, pod nieobecność kadrowiczów Macieja Kota (wyjechał na zawody PŚ do Vikersund) i Krzysztofa Miętusa (bez podania istotnych powodów nie wystartował w OOM i prawdopodobnie zostanie zawieszony w prawach zawodnika AZS Zakopane) zwyciężył specjalista od kombinacji norweskiej Adam Cieślar. Pokonał swoich kolegów z kadry kombinatorów norweskich Pawła Słowioka z Wisły Ustronianki i Szczepana Kupczaka z Sokoła Szczyrk. Z zawodników klubów podhalańskich na 7 miejscu uplasował się Andrzej Szlębarski a na 11 Piotr Szczepaniak-Krupowski. W ogóle w tej kategorii na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi rywalizowało zaledwie 12 zawodników. To przerażająco mało.

Nieco więcej, bo 26 skoczków startowało w kategorii juniorów młodszych. Konkurs w ich wykonaniu był i ciekawszy i stojący na wyższym poziomie. Ten poziom zdecydowanie zawyżył zwycięzca Tomasz Byrt. Zawodnik Wisły Ustronianki oddał dwa bardzo ładne skoki na odległość 132 i 133 metrów. Takie odległości na tym obiekcie zazwyczaj uzyskują zwycięzcy pucharów świata. Trzeba jednak przypomnieć, że oni zazwyczaj startują z 8-10 platformy natomiast w konkursach OOM zawodniczy rozpoczynali rozbieg z 16 belki. Chyba pamiętają o tym nie tylko zwycięzca tej rywalizacji, ale i inni zawodnicy. Drugie miejsce podobnie jak na Średniej Krokwi zajął Klimek Murańka. Zakopiańczyk oddał dwa dobre i równe skoki na odległości 125,5 m, oraz o metr dalej w drugiej próbie. Zwycięzca ze skoczni HS-94 Grzegorz Miętus tym razem uplasował się na 5 miejscu wyprzedzony przez Krzysztofa Bieguna i Aleksandra Zniszczoła.

W kombinacji norweskiej w zasadzie sytuacja po skokach nie uległa zmianie. Prowadzący po skoku Adam Cieślar w juniorach starszych i Andrzej Gąsienica w juniorach młodszych bez trudu utrzymali swoje pozycje. Dla Adama Cieślara był to już 5 złoty medal na tych Igrzyskach, Andrzej Gąsienica zdobył czwarty złoty krążek. W biegu juniorów starszych Paweł Słowiok zdołał wyprzedzić zajmującego drugie miejsce po skokach Szczepana Kupczaka. Natomiast w juniorach młodszych pasjonująca była walka o srebro pomiędzy Michałem Podżorskim a Wojciechem Marusarzem. Podżorski wybiegł na trasę z ponad minutową przewagą nad szóstym w skokach Marusarzem. Na ostatniej prostej zawodnik AZS Zakopane w oczach dochodził rywala, ale zabrakło dystansu. Marusarz przegrał o 0,1 sekundy, ale i tak był bardzo zadowolony ze swego występu na OOM. W punktacji klubowej zwyciężyła Wisła Ustronianka przed AZS Zakopane i Wisłą Zakopane, w punktacji województw Śląsk przed Małopolską.

Po zawodach powiedzieli:
Tomasz Byrt:
To były dobry konkurs w moim wykonaniu. Odległości, jakie dziś uzyskałem na Wielkiej Krokwi nie są wcale moimi rekordami na tym obiekcie, przed Oberstdorfem uzyskałem tu 136 metrów, ale chyba z wyższego najazdu. Warunki w dzisiejszym konkursie były równe dla wszystkich, można było skakać daleko i bezpiecznie.

Klemens Murańka: Jestem zadowolony z moich występów na OOM. Zdobyłem przecież trzy medale. Co do dzisiejszej rywalizacji na Wielkiej Krokwi to muszę powiedzieć, że Tomek Byrt nam trochę odskoczył. On startuje już w pucharach świata, ale ja oczywiście wierzę, że także będę miał wkrótce szanse na występy z najlepszymi skoczkami. Tymczasem jadę do Liberca na zawody EYOF. To taka olimpiada dla młodych sportowców. Mam nadzieję, że to mój pierwszy krok przed prawdziwymi Igrzyskami w Soczi. Moja forma sportowa po chwilowym kryzysie znowu idzie w górę, chociaż oczywiście pracuję z trenerami nad wyeliminowaniem niektórych błędów technicznych. Lubię skakać na dużych obiektach a ten tu w Zakopanem jest jednym z moich bardziej ulubionych. Tu się przecież na Dużej Krokwi wychowałem, tu na ważniejszych zawodach panuje wspaniała atmosfera.

Andrzej Gąsienica: Medale zdobyte tu na OOM oczywiście bardzo mnie cieszą, ale moim celem jest plasowanie się na wysokich miejscach na arenie międzynarodowej. Nie ma, co ukrywać nasi zagraniczni rywale mają zdecydowanie lepsze warunki do uprawiania sportu. Tam więcej pieniędzy przeznaczanych jest na sport. Ja niestety poza niewielkim stypendium otrzymywanym z gminy Kościelisko muszę liczyć głownie na swoich rodziców a nie jest im łatwo. Przydałby się jakiś życzliwy sponsor.

Wojciech Marusarz: Bardzo starałem się zdobyć medal ze szlachetniejszego kruszcu, ale niestety nie udało się. Trochę gorzej idzie mi na skoczni. Pracujemy nad skokami z trenerem Władysławem Wawrytką. W lecie było już dużo lepiej, ale teraz znowu nie skaczę dobrze. Mimo wszystko mój start na OOM uważam za bardzo udany. Zdobycie trzech medali to przecież wynik jakiejś pracy.

Adam Cieślar: Nie mogę być niezadowolony z moich tu występów. Na sześć szans wywalczenia złotych medali zdobyłem pięć złotych krążków. To chyba niezłe osiągnięcie. Mimo to wcale o nie było łatwo. Trzeba było stoczyć twarde pojedynki z moimi kolegami z kadry, to dodatkowo podnosi wartość moich tu zwycięstw.

Skoki. HS-134.
Juniorzy starsi:
1. Adam Cieślar (Wisła Ustronianka/SMS Szczyrk) 246,6 (123, 129), 2. Szczepan Kupczak (Sokół Szczyrk/SMS Szczyrk) 229,6 (121, 123,5), 3. Paweł Słowiok (Wisła Ustronianka/SMS Szczyrk) (118, 123), 4. Artur Kukuła (Wisła Ustronianka/ SMS Szczyrk) 226,3 (222,9 (119, 121,5), 5. Jędrzej Ścisłowicz (Klimczok Bystra/ SMS Szczyrk) 219,4 (118, 120), 6. Dawid Kanik (Klimczok Bystra/SMS Szczyrk) 197,0 (109,5, 118), 7. Andrzej Szlębarski (AZS Zakopane/ SMS Zakopane) 184,5 (108, 112), 11. Piotr Szczepaniak-Krupowski (AZS Zakopane/SMS Zakopane) 175,3 (104, 112).

Juniorzy młodsi: 1. Tomasz Byrt (Wisła Ustronianka/SMS Szczyrk) 275,5 (132, 133), 2. Klemens Murańka (Wisła Zakopane/SMS Zakopane) 249,1 (125,5, 126,5), 3. Krzysztof Biegun (Sokół Szczyrk/SMS Szczyrk) 226,5 (123,5, 119), 4. Aleksander Zniszczoł (Wisła Ustronianka/SMS Szczyrk) 224,5 (12, 119,5), 5. Grzegorz Miętus (AZS Zakopane/SMS Zakopane) 222,0 (119,5, 120,5), 6. Andrzej Gąsienica (Wisła Zakopane/SMS Zakopane) 203,5 (113,5, 116,5), 7. Jakub Przybyła (WKS Zakopane/SMS Zakopane) 194,6 (109,5, 117,5), 11. Marcin Miętus (AZS Zakopane) 166,5 (110,5, 102).

Kombinacja norweska.
Juniorzy starsi 10 km:
1. Adam Cieślar (Wisła Ustronianka/SMS Szczyrk) 28.06,2, 2. Paweł Słowiok (Wisła Ustronianka/SMS Szczyrk) +1.03,4, 3. Szczepan Kupczak (Sokół Szczyrk/SMS Szczyrk) +1.54,6, 4. Michał Pyclik (AZS AWF Katowice) +2.07,8, 5. Andrzej Szlębarski (AZS Zakopane/SMS Zakopane) +3.00,5, 6. Piotr Szczepaniak-Krupowski (AZS Zakopane/SMS Zakopane) +3.23,2, 9. Mateusz Mniszak (AZS Zakopane/SMS Zakopane) +5.39,6, 11. Adam Szczepaniak (Poroniec Poronin) +10,40,0.

Juniorzy młodsi 7,5 km: 1. Andrzej Gąsienica (Wisła Zakopane/SMS Zakopane) 21.02,2, 2. Michał Podżorski (Wisła Ustronianka/SMS Szczyrk) +2.22,0, 3. Wojciech Marusarz (AZS Zakopane/SMS Zakopane) +2.22,1, 4. Marcin Budz (WKS Zakopane) +4.19,4, 5. Krystian Gryczuk (LUKS-SKI Lubawka) +4.54,1, 6. Jan Zięba (Wisła Zakopane/SMS Zakopane) + 5.04,9, 7. Piotr Lassak (Poroniec Poronin) +6.20,2, 8. Łukasz Walkosz Kleta (Poroniec Poronin) +6.34,7.

Ryb

Komentarze







reklama