10.02.2011 | Czytano: 2177

Dominują dwie Wisły(+zdjęcia)

Po dwu dniach zmagań w XVII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w skokach i kombinacji norweskiej wyraźnie dominują dwa kluby o nazwie Wisła: Ustronianka i Zakopane. Rywalizację rozpoczęli juniorzy starsi w kombinacji norweskiej w sprincie drużynowym.

Wygrała Wisła Ustronianka przed Sokołem Szczyrk i AZS AWF Katowice. Indywidualnie też najlepszy był zawodnik Wisły Ustronianki Adam Cieślar. Wygrał z kolegą klubowym Pawłem Słowiokiem i Szczepanem Kupczakiem z Sokoła Szczyrk. Zawodnikom z Małopolski w tej konkurencji w tej kategorii wiekowej nie udało się stanąć na podium. W rywalizacji drużynowej AZS Zakopane zajął 4 miejsce a indywidualnie na 5 i 6 miejscu uplasowali się Piotr Szczepaniak-Krupowski i Andrzej Szlębarski.

Wśród juniorów młodszych w kombinacji niepodzielnie króluje Andrzej Gąsienica z Wisły Zakopane. W sprincie na 3,75 km zdecydowanie wyprzedził Michała Podżorskiego z Wisły Ustronianki i Wojciecha Marusarza z AZS Zakopane. Z kolei w konkurencji mass startu Andrzej Gąsienica pokonał swego kolegę klubowego Jana Ziębę i ponownie Wojciecha Marusarza. Konkurencja mass start polega na tym, że zawodnicy najpierw startują w biegu a dopiero potem skaczą. W innych konkurencjach kombinacji norweskiej jest odwrotnie. W biegu na 5 km zaciętą walkę o pierwsze miejsce stoczyli Gąsienica z Marusarzem, minimalnie o 0,3 sekundy lepszy był Gąsienica. Po biegu zawodnicy oddają skoki, ale nie są one oceniane przez sędziów tylko przez jury. Liczy się odległość, za którą przyznawane są punkty. Jury może odebrać punkty tylko za lądowanie bez telemarku. Andrzej Gąsienica i w skokach był najlepszy.

Maciej Kot potrójny medalista Uniwersjady mimo nieudanej próby na OOM jedzie na zawody PŚ w lotach narciarskich

Pierwszy dzień zawodów w skokach przebiegał w warunkach dalekich od optymalnych. Zawodnicy skakali na obiekcie HS-94 przy silnych i zmiennych porywach wiatru. W tej sytuacji jury po rozegraniu jednej serii w obu kategoriach podjęło decyzję o zakończeniu zawodów, ale zgodnie z regulaminem skoków wyniki tej serii zostały uznane za oficjalne. Nie obyło się bez niespodzianek. Wśród juniorów starszych zwyciężył specjalista od kombinacji norweskiej Szczepan Kupczak, na drugim miejscu uplasował się Jędrzej Ścisłowicz z Klimczoka Bystra a trzeci był Andrzej Szlębarski z AZS Zakopane. Faworyt tej kategorii trzykrotny medalista niedawno rozegranej Uniwersjady Maciej Kot z AZS Zakopane miał zdecydowanie nieudany skok. Wylądował tylko na 76 metrze i ostatecznie zajął 9 miejsce. Na starcie bez podania przyczyn nie stanął kadrowicz Krzysztof Miętus. Mimo to Maciej Kot pojedzie na zawody w lotach narciarskich do Vikersund. Będzie to jego debiut na takim obiekcie. Tomasz Byrt uczestnik PŚ w Oberstdorfie także nie wygrał w swojej kategorii juniorów młodszych. Zdobył „tylko” brązowy medal, ale przegrał ze skoczkami bardzo dobrymi Grzegorzem Miętusem z AZS Zakopane i Klimkiem Murańką z Wisły Zakopane. Jakkolwiek by nie analizować to rywalizacja w juniorach młodszych była i ciekawsza i stojąca na wyższym poziomie. W drugim dniu zawodów w skokach podczas konkursów drużynowych warunki były już zdecydowanie lepsze i o kolejności decydowała klasa zawodników a nie przypadek. W juniorach starszych bezkonkurencyjna była pierwsza drużyna Wisły Ustronianki przed drugą drużyną z tego klubu i Klimczokiem Bystra. AZS Zakopane zajął 4 miejsce. W juniorach młodszych rywalizacja między oboma Wisłami była pasjonująca. Wisła Zakopane startująca w składzie Rafał Polinkiewicz, Andrzej Gąsienica i Klemens Murańka wygrała z Wisłą Ustronianka zaledwie o 2, 5 punktu to znaczy niewiele niż jeden metr. Na ostatni skok Klimka Murańki na odległość 88 metrów Tomasz Byrt odpowiedział skokiem na odległość 89,5 metra, ale to okazało się za mało. Trzeci w rywalizacji drużynowej był AZS Zakopane, ale już ze znaczną stratą do dwu pierwszych zespołów. Już samo zestawienie klasyfikacji drużynowej wskazuje jak mało zawodników walczy o mistrzostwo Polski w kategoriach juniorów. To powinno wzbudzić niepokój władz związku.

skoczkowie narciarscy czekają na decyzję jury w kwestii rozegrania drugiej serii

Bieg drużynowy. Juniorzy starsi: 1. Wisła Ustronianka 25.07,4, 2. Sokół Szczyrk 26.45,1, 3. AZS AWF Katowice, 4. AZS Zakopane, 5. Wisła Ustronianka II.

Biegi sprinterskie. Juniorzy 5 km: 1. Adam Cieślar (Wisła Ustronianka/SMS Szczyrk) 13.44,7, 2. Paweł Słowiok (Wisła Ustronianka/SMS Szczyrk) +25,2, 3. Szczepan Kupczak (Sokół Szczyrk/SMS Szczyrk) +34,0, 4. Michał Pyclik (AZS AWF Katowice) +58,9, 5. Piotr Szczepaniak-Krupowski (AZS Zakopane/SMS Zakopane) +1.17,5, 6. Andrzej Szlębarski (AZS Zakopane/SMS Zakopane) 1.29,9.

Juniorzy młodsi 3,75 km: 1. Andrzej Gąsienica (Wisła Zakopane) 10.37,3, 2. Michał Podżorski (Wisła Ustronianka) +44,2, 3. Wojciech Marusarz (AZS Zakopane) +54,6, 4. Jan Zięba (Wisła Zakopane) +1.15,7, 5. Damian Urbaś (UKS Sołtysianie Stare Bystre) +1.17,1, 6. Jakub Przybyła (WKS Zakopane) +1.54,5.

Mass start. Juniorzy młodsi: 1. Andrzej Gąsienica (Wisła Zakopane) 248,9, 2. Jan Zięba (Wisła Zakopane) 224,8, 3. Wojciech Marusarz (AZS Zakopane) 205,9, 4. Michał Podżorski (Wisła Ustronianka) 201,7, 5. Damian Urbaś (UKS Sołtysianie stare Bystre) 190,9, 6. Marcin Budz (AZS Zakopane) 161,6.

Skoki. HS-94. Juniorzy: 1. Szczepan Kupczak (Sokół Szczyrk/SMS Szczyrk) 109,0 (83,5), 2. Jędrzej Ścisłowicz (Klimczok Bystra/SMS Szczyrk) 108,5 (83,5), 3. Andrzej Szlębarski (AZS Zakopane/SMS Zakopane) 103,5 (81), 4. Piotr Szczepaniak-Krupowski (AZS Zakopane/SMS Zakopane) 101,5 (80,5), 5. Mateusz Cieślar (Wisła Ustronianka/SMS Zakopane) 100,0 (79,5), 6. Artur Kukuła (Wisła Ustronianka/SMS Zakopane) 96,0 (78).

Junior młodszy: 1. Grzegorz Miętus (AZS Zakopane/SMS Zakopane) 117,0 (86,5), 2. Klemens Murańka (Wisła Zakopane/SMS Zakopane) 113,0 (84,5), 3. Tomasz Byrt (Wisła Ustronianka/SMS Szczyrk) 110,0 (83,5), 4. Jakub Przybyła (WKS Zakopane) 108,5 (83,0), 5. Aleksander Zniszczoł (Wisła Ustronianka) 107,5 (82,5), 6. Andrzej Gąsienica (Wisła Zakopane/SMS Zakopane) 103,5 (80,5).

Skoki drużynowo. Juniorzy starsi: 1. Wisła Ustronianka I 641,5 (Adam Cieślar, Mateusz Cieślar, Artur Kukuła), 2. Wisła Ustronianka II 584,3 (Piotr Wójcik, Paweł Słowiok, Piotr Czyż), 3. Klimczok Bystra 583,5 (Karol Adamus, Dawid Kanik, Jędrzej Ścisłowicz), 4. AZS Zakopane 559,5 (Andrzej Szlębarski, Mateusz Mniszak, Piotr Szczepaniak-Krupowski).

Juniorzy młodsi: 1. Wisła Zakopane 668,0 (Rafał Polinkiewicz, Andrzej Gąsienica, Klemens Murańka), 2. Wisła Ustronianka I 665,5 (Szymon Szostok, Aleksander Zniszczoł, Tomasz Byrt), 3. AZS Zakopane 600,5 (Marcin Miętus, Wojciech Marusarz, Grzegorz Miętus), 4. Wisła Ustronianka II 564,0 (Patryk Dunajski, Michał Podżorski, Mateusz Kojzar).

Adam Cieślar z Wisły Ustronianki wygrał kombinację norweską indywidualnie i w drużynie

Zwycięzcy powiedzieli
Grzegorz Miętus:
Oczywiście wolałbym wygrać w konkursie gdzie rozegrane są obie serie, ale w naszej dyscyplinie takie sytuacje się zdarzają i trzeba się z tym liczyć. Mam nadzieję, że ten medal to mój powrót do dobrego skakania, bo ten sezon jak dotychczas uważam za mocno nieudany. Nie udało mi się zakwalifikować do ekipy na MŚJ, moje występy w Pucharach Kontynentalnych też nie mogły zachwycać. Po konsultacji z trenerami postanowiliśmy, aby poświęcić ostatnie cztery tygodnie na spokojny trening. Chyba idzie ku lepszemu a zdobycie medalu na OOM tylko dodaje otuchy na kolejne lata mam nadzieję udanej kariery.

Andrzej Gąsienica zdobył dwa złote medale na XVII OOM

Andrzej Gąsienica: To mój kolejny złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Pierwszy zdobyłem rok temu teraz dwa kolejne i to oczywiście mnie bardzo cieszy. Widać, że praca z moim trenerem w SMS Mariuszem Chrapkiem i w kadrze ze Zbigniewem Kaczmarczykiem jest prawidłowa. Co roku notuję postęp, zatem są powody do zadowolenia. Poza zwycięstwami na OOM najbardziej ucieszyłem się z 11 lokaty na MŚJ. W stosunku do poprzedniego roku poprawiłem się o 15 pozycji. A trzeba dodać, że w MŚJ startują zawodnicy biorący udział w zawodach PŚ. Wielka szkoda, że na MŚJ nie odbyła się konkurencja drużynowa, w której mieliśmy spore szanse na medal. Mam jednak nadzieję, że te medale wcześniej czy później na mistrzowskich zawodach zdobędę.