02.01.2011 | Czytano: 3221

Marcisz i Staręga zwycięzcami Biegu Sylwestroweg

Ewelina Marcisz i Maciej Staręga zwyciężyli w 38 Biegu Sylwestrowym rozegranym na trasach COS w Zakopanem.

Mający długą tradycję Bieg Sylwestrowy w przeszłości był rozgrywany w różnych miejscach Zakopanego i w różnych formułach. Były lata, gdy zawody rozgrywano w formule sprinterskiej, jako przymiarkę do Pucharu Świata. Tej imprezy jak na razie Zakopanemu nie udało się pozyskać wrócono, zatem do tradycyjnej formuły biegu masowego stylem klasycznym. Wielokrotnie bieg odbywał się w centrum miasta na Równi Krupowej i organizatorzy będą dążyć do tego, aby tam powrócił.

Tymczasem w 38 Biegu Sylwestrowym na trasach COS pod Średnią Krokwią rywalizowało 59 zawodników i zawodniczek. Z grona najlepszych polskich biegaczek narciarskich zabrakło tylko Justyny Kowalczyk i Pauliny Maciuszek startujących w Tur de Ski. Zwyciężyła Ewelina Marcisz z Halicza Ustrzyki Dolne, przed zakopianką Martyną Galewicz zawodniczką Porońca Poronin. Ewelina Marcisz członkini polskiej sztafety, która niedawno zajęła wysokie 6 miejsce w PŚ objęła prowadzenie tuż po starcie i nie oddała go już do końca. Za jej plecami toczyła się walka o 2 miejsce, z którego zwycięsko wyszła Galewicz. Trzecia była Anna Staręga. Z naszych podhalańskich biegaczek na 6 miejscu uplasowała się Magdalena Kozielska z UKS Regli Kościelisko.

W biegu mężczyzn rozegranym na dystansie dwukrotnie dłuższym triumfował Maciej Staręga brat trzeciej w wyścigu kobiet Anny Staręgi. Do połowy dystansu najlepsi biegli razem, ale po 5 km Maciej Staręga uzyskał sporą przewagę i mógł sobie pozwolić nawet na zwolnienie, aby nie zdublować swojego kolegi klubowego Marcina Woźniaka. Umożliwił koledze ukończenie biegu i wywalczył zwycięstwo. Na drugim miejscu uplasował się Słowak Petr Młynar stały uczestnik zawodów w biegach narciarskich rozgrywanych w Zakopanem. Przegrał nieznacznie ze Staręgą, ale też nieznacznie pokonał Sebastiana Gazurka z klubu MKS Trójwieś Beskidzka. Najlepszym z podhalańskich biegaczy był Jan Antolec z Porońca, który zajął 8 miejsce.

Ewelina Marcisz: trasa była świetnie przygotowana, biegło mi się bardzo dobrze. Chyba jednak zbyt ostro ruszyłam ze startu, bo na drugim okrążeniu rywalki mocno mnie naciskały, ale udało się obronić pierwszą pozycję.

Martyna Galewicz: To był całkiem dobry bieg w moim wykonaniu, najtrudniejszy był moment startu, bo do biegu ruszałam z drugiego rzędu i dopiero na drugim okrążeniu udało mi się przebić do przodu. Lubię tę trasę to moja domowa, więc nie mogła mnie niczym zaskoczyć.

Magdalena Kozielska: Liczyłam na lepszy wynik, ale moim głównym celem są Mistrzostwa Świata Juniorów, które odbędą się w dniach 25-31 stycznia w Otepie w Estonii. Trenowałam solidnie, zatem efekty powinny przyjść. Wcześniej wystartuję zawodach Slavic Cup w Wiśle 8-9 i w Zakopanem 11-12 stycznia.

Maciej Saręga: trochę obawiałem się tego biegu, bo jestem w okresie mocnego treningu. Przygotowują się do Mistrzostw Świata Juniorów. Biegło mi się jednak bardzo dobrze, zatem i na mistrzostwach powinno być dobrze.

Styl klasyczny. Kobiety 5 km: 1. Ewelina Marcisz (Halicz Ustrzyki Dolne) 14.35,8, 2. Martyna Galewicz 14.40,3, 3. Anna Staręga (UKS Rawa Siedlce) 14.49,2, 4. Justyna Mordarska (AZS AWF Katowice) 14.57,9, 5. Patrycja Wąchała (LKS Witów Mszana Górna) 15.02,5, 6. Magdalena Kozielska (UKS Regle Kościelisko) 15.08,8, 12. Anna Pradziad (AZS AWF Kraków/Zakopane) 16.14,1.

Mężczyźni 10 km: 1. Maciej Staręga (UKS Rawa Siedlce) 25.41,8, 2. Peter Młynar (Słowacja) 25.42,2, 3. Sebastian Gazurek (NKS Trójwieś Beskidzka) 25.42,5, 4. Mateusz Ligocki (MKS Istebna) 26.02,2, 5. Marcin Rzeszotko (AZS AWF Katowice) 26.07,6, 6. Paweł Kliszcz (Klimczok Bystra) 26.15,4, 8. Jan Antolec (Poroniec Poronin) 26.39,1.