15.12.2010 | Czytano: 1429

Na mecie

W gronie 12–tu osób odbył się dziesiąty turniej tenisa stołowego kończący trzecią edycję Pucharu TKKF. Jak zawsze przy tej ilości startujących zawodników prowadzący podzielił uczestników na trzy czteroosobowe grupy eliminacyjne. W grupie pierwszej wystąpili: w pierwszej parze Tomasz Wolski (1) kontra Jan Grela oraz druga para Mieczysław Walczyk kontra Maciej Pajerski.

W parze pierwszej faworyt wygrał gładko 3-0.W parze drugiej doszło do zaciętego pięciosetowego pojedynku ze zmiennym prowadzeniem i zaciętą walką do ostatniego punktu. Ostatecznie tym razem zwyciężył Walczyk 3-2. W śród „wygranych” Tomek nie dał pograć Mietkowi wygrywając 3-0. W parze „przegranych” Pajerski 3-0 pokonał Grelę. Tak więc kolejność tej grupy to: Tomek Wolski, Mieczysław Walczyk, Maciej Pajerski , Jan Grela. Druga grupa eliminacyjna przedstawiała się następująco: Jan Pędzimąż kontra Wojciech Klocek w pierwszej parze i w drugiej Henryk Caputa kontra Paweł Leśny. Tu również faworyt Jan Pędzimąż 3-0 odprawił przeciwnika. Natomiast w pojedynku drugim faworyt i to gładko uległ Pawłowi Leśnemu 3-0.Wśród „wygranych” dominował Jan Pędzimąż , który gładko 3-0, pokonał Pawła Leśnego. U pokonanych lepszym okazał się Caputa , który bez straty seta wygrał z Klockiem. Kolejność grupy to : Pędzimąż, Leśny, Caputa, Klocek. W trzeciej grupie walczyli: w parze pierwszej Piotr Cesacz z Bogdanem Dyrdą i w drugiej Tadeusz Kliszcz ze Stanisławem Nykazą. W parze pierwszej faworyt nie dał „pograć” rywalowi gładko zwyciężając 3-0. Również w drugiej parze zdecydowany faworyt tego spotkania Tadeusz Kliszcz 3-0 pokonał Stanisława Nykazę. U „wygranych” wygrał faworyt ( Piotr Cesacz ) 3-1. W śród „pokonanych” wygrał Nykaza 3-1. Stąd kolejność tej grupy wyglądała właśnie tak: Cesacz, Kliszcz, Nykaza, Dyrda. Po eliminacjach powstały cztery trzyosobowe grupy finałowe grające metodą „każdy z każdym”. W grupie czwartej utworzonej z zawodników plasujących się na czwartej pozycji w grupach eliminacyjnych padły wyniki : Klocek - Grela 3-0, Klocek - Dyrda 3-1, Dyrda – Grela 3-1. Zwycięzca tej grupy Klocek wywalczył więc 10-tą pozycję w turnieju , drugi Dyrda 11-tą a trzeci Grela był 12-ty.

W trzeciej grupie ( zawodnicy z miejsc trzecich ) grali następująco : Caputa – Pajerski 3-2, Caputa – Nykaza 3-0, Pajerski – Nykaza 3-2. Tak więc grupę wygrał Caputa zajmując siódme miejsce, drugim był Pajerski zajmując ósmą pozycję a trzeci Nykaza był dziewiąty. Mecz Henryka Caputy z Maciejem Pajerskim miał decydujące znaczenie w kontekście ostatecznej klasyfikacji , gdyż do tego dnia obaj uzbierali po 67 punktów i wiadomym było iż który z nich w tym turnieju uplasuje się wyżej ten w klasyfikacji ostatecznej będzie piąty. Po eliminacjach w których obu poszło nie najlepiej ( dopiero trzecie miejsca ), to bezpośrednia walka miała rozstrzygnąć o losach piątego miejsca.

I znów Maciej Pajerski uraczył nas zaciętą pieciosetową walką .Bardzo wyrównaną, przegraną w piątym secie dopiero na przewagi. Występ tego zawodnika w stosunku do tego co zaprezentował w poprzedniej edycji to prawdziwy „skok” do przodu.

W drugiej grupie finałowej padły rezultaty: Kliszcz – Walczyk 3-1 , Kliszcz – Leśny 3-0 , Leśny – Walczyk 3-0. W ten sposób Kliszcz zdobył czwartą , Leśny piątą a Walczyk szóstą lokatę w turnieju dziesiątym. Tu należałoby pochwalić postawę Pawła Leśnego, który po nieudanym występie w dziewiątym turnieju , tym razem „błysnął”. Pokonał po 3-0, dwóch rywali wyżej plasujących się w końcówce od niego a mianowicie Caputę i Walczyka. W gronie stałych bywalców elitarnej grupy finałowej tym razem nie powtórzył się schemat. Już pierwszy mecz Cesacz –Wolski, pokazał że sport nie do końca jest przewidywalny. Tomasz Wolski który dotychczas wygrywał turnieje nie tracąc seta rozpoczął ten mecz od jego utraty. Po 1-0 dla Cesacza uskrzydlony Piotr zwyciężył również i w drugim secie obejmując prowadzenie 2-0. Trzeci set to niezwykła koncentracja Piota Cesacza wietrzącego swą szansę. I stalo się . Wygrywa trzeciego seta i mecz 3-0. W tym momencie sprawca tego zaskoczenia jest zdecydowanym faworytem do pierwszego miejsca w dziesiątym turnieju. Teraz jednak stają naprzeciw sobie Tomek Wolski i Jan Pędzimąż. Ku zaskoczeniu obecnych wygrywa Pędzimąż 3-0. I rodzi się pytanie : czy to Cesacz grał tak świetnie , czy też Tomek Wolski miał słabszy dzień? Odpowiedź miał dać pojedynek Cesacz –Pędzimąż. Pierwszy set dla Cesacza . A więc jest dziś dobry. Drugi również dla niego, widać jest na fali. Ale trzeci wygrywa Jan Pędzimąż. Stan spotkania dwa jeden i wszystko jest możliwe , gdyż stare porzekadło ping-pongowe mówi : kto nie wygrywa 3-0 , przegrywa 3-2. Set czwarty i 2do 2. To oznacza iż Pędzimąż odrobił straty i droga obu zawodników do końcowego sukcesu się wyrównała a nerwy w końcówce będą mieć sporo do „powiedzenia’. I taki właśnie jest ten decydujący set. Końcówka to 9-9. Podaje Pędzimąż , kto kogo „oszuka”. Punkt dla Pędzimęża i prowadzenie 10-9. Już tylko jeden punkt dzieli go od końcowego sukcesu. I to on podaje piłkę . Zna rywala doskonale. Grają ze sobą od lat. Podaje prosty „pusty” serw do wymiany „beck-hend’owej , licząc iż rywal w emocjach meczu źle odczyta rotację piłki ( a właściwie jej brak) . Tak się właśnie dzieje . Piotr zbyt mocno wchodzi z uderzeniem i przegrywa mecz i szansę na swą wygraną w turnieju.

Tak kończy się trzecia edycja otwartego amatorskiego turnieju tenisa stołowego organizowanego przez TKKF w Nowym Targu.

Oficjalne zakończenie z rozdaniem nagród będzie miało miejsce 20-tego grudnia jak zawsze o 20-tej na małej hali Klubu Sportowego „Gorce” Nowy Targ. Po rozdaniu nagród będzie możliwość „pograć” z jej uczestnikami , toteż zapraszamy wszystkich chętnych, którym miły jest relaks przy stole z kałczukową piłeczką. Wyjątkowo w tym dniu udział jest bezpłatny.

Końcowa kolejność zawodników w turnieju TKKF – trzeciej edycji.