06.12.2010 | Czytano: 3346

Obronił tytuł (+zdjęcia)

Oskar to gra karciana bardzo popularna w środowisku zakopiańskich piłkarzy oldbojów. Została przez nich przywieziona z Danii w 1988 roku, kiedy to byli gośćmi klubu OB Odense obchodzącego wtedy 100 lecie swojego istnienia.

Polacy nie byli by sobą gdyby po zapoznaniu się z zasadami gry nie ograli gospodarzy w zorganizowanym przez nich turnieju. Ponieważ zasady gry w Oskara są bardzo łatwe do przyswojenia ognisko TKKF Old Boys Zakopane od tego czasu organizuje coroczne turnieje dla swoich członków jak i innych miłośników tej gry z Zakopanego. Istotą gry w Oskara jest uzyskanie jak najmniejszej liczby karnych punktów, którą otrzymuje po każdym rozdaniu ten zawodnik, któremu w ręce zostaje karta o najwyższym nominale. A najwyższe nominały mają: joker-15 punktów, as-14, król-13, dama-12, walet-11 itd. Turnieje organizowane przez TKKF Old Boys zazwyczaj odbywają się w domach wczasowych lub zakopiańskich restauracjach. Tegoroczny turniej został rozegrany się w restauracji Marka Pacha „Odskocznia” znanego niegdyś zawodnika w kombinacji norweskiej. W turnieju udział wzięło 24 graczy a zwyciężył tak jak przed rokiem Andrzej Glabisz były narciarz alpejczyk a później trener w ZSMS Zakopane. Po trzystopniowych eliminacjach do finału dostali się: pomniejszy zwycięzca, Wiktor Skiepko, Andrzej Stachowski i Tomasz Suchowian. Przed ostatnią rundą sytuacja była taka, że każdy z uczestników finału mógł zwyciężyć. Co więcej przed rozdaniem po cztery karty prowadził Suchowian, przed Glabiszem. Decyzja Stachowskiego o niezmienianiu kart spowodowała, że Suchowian otrzymał 13 karnych punktów a ponieważ miał już wcześniej 11 karnych oczek z pierwszego miejsca spadł na 4 pozycję. W tej sytuacji zwyciężył drugi rok z rzędu Andrzej Glabisz. Czarnym Piotrusiem tegorocznego turnieju została Izabela Stachowska.

finaliści turnieju Oskara

Wyniki.
1. Andrzej Glabisz 36,
2. Witold Skiepko 41,
3. Andrzej Stachowski 48,
4. Tomasz Suchowian 57.

Miejsca od 5-8: Konrad Bukowski, Dariusz Czerniawski, Jakub Goetel, Mateusz Sawina.
Miejsca 9-24: Władysław Bachleda, Jakub Bukowski, Piotr Bukowski, Rafał Niedziałek, Marek Pach, Mateusz Pietruch, Rafał Sawina, Robert Sawina, Joanna Sójka, Tomasz Sójka, Izabela Stachowska, Jan Suchowian, Wojciech Suchowian, Zbigniew Ślusarczyk, Bartłomiej Święchowicz, Jacek Wadas.

zwycięzcy turnieju Oskara, organizatorzy i Izabela Stachowska „Czarny Piotruś”