01.03.2009 | Czytano: 2239

Medalowe żniwo

Na uboczu wielkich imprez o medale mistrzostw Polski walczyli ci, którzy w najbliższej przyszłości mogą stanowić wizytówkę naszego zimowego sportu. To być może przyszli olimpijczycy, a może i medaliści tej imprezy oraz mistrzostw świata.


W niedzielę zgasł znicz XV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych. Prym w niej wiedli sportowcy z Małopolski. Oni wygrali zarówno punktacje medalową jak i klubową. Główna w tym zasługa sportowców z Podhala.

W ostatnim tygodniu, z dobrym skutkiem, rywalizowali skoczkowie, kombinatorzy norwescy, biegacze i alpejczycy oraz hokeiści ( o nich piszemy oddzielnie)

Skoki narciarskie
Podhalańczycy zdominowali skoki. Zdobyli 11 medali – cztery z najszlachetniejszego kruszcu, pięć w kolorze srebrnym i dwa w brązowym. Najwięcej, bo aż siedem krążków zdobyli reprezentanci Startu Krokiew Zakopane ( 3 złote, tyleż srebrnych i 1 brązowy). Tym samym wygrali klasyfikację medalową i punktową - 127 punktów. Na trzecim miejscu w klasyfikacji punktowej, z dorobkiem 54 „oczek” uplasowali się skoczkowie Wisły Zakopane, którzy wywalczyli jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy medal. Na szóstym miejscu w „punktowej” znalazł się Poroniec Poronin (18 pkt.) a tuż za nim sklasyfikowany został się UKS Regle Kościelisko ( 6 pkt.).


Andrzej Zapotoczny

Rywalizacja rozpoczęła się od skoków na skoczni K- 95, zarówno dla juniorów (określanych A) jaki i juniorów młodszych (B). W starszej kategorii wiekowej całe podium przypadło zakopiańczykom. Złoty medal zawisł na szyi Jakuba Kota (Start Krokiew), który za najdłuższe skoki w seriach i konkursie – 103 i 104,5 m – otrzymał łączną notę 264 pkt. Szesnaście punktów mniej „zebrał” Andrzej Zapotoczny, również reprezentant Startu Krokiew Zakopane. „Zmaścił” pierwszy skok, w którym do 100 metrów zabrakło mu półtora metra. W finałowej serii poszybował na 101 metr. Na najniższym stopniu podium stanął Dawid Kubacki (Wisła Zakopane), po skokach na odległość 100,5 i 98,5 m. Otrzymał od sędziów notę 246,5 pkt. Kolejne miejsca, aż do siódmego również okupili podhalańczycy. Tuż za podium znalazł się Wojciech Gąsienica Kotelnicki, a za nim Krzysztof Miętus, Kamil Kowal (wszyscy Start Krokiew) i Andrzej Zarycki (Poroniec Poronin). W pierwszej dziesiątce, na 9. pozycji konkurs ukończył Kacper Skrobot (Wisła).

Na skoczni HS 134 znowu na pierwszych siedmiu miejscach nasi skoczkowie. Tym razem najlepiej stylowo i najdalej skakał Andrzej Zapotoczny. W pierwszym skoku wylądował na 127 metrze, drugi był dłuższy o pół metra. Te dwa skoki dały mu notę 257,6 pkt., o 13,5 pkt. wyprzedził Dawida Kubackiego. Skoczek Wisły pierwszy skok miał krótszy o pół metra, ale w drugim skoczył tylko na odległość 123 metrów. Brązowy medal przypadł Wojciechowi Gąsienicy Kotelnickiemu, a za nim znaleźli się: Krzysztof Miętus, Jakub Kot, Kamil Kowal i Andrzej Zarycki. Dziewiąte miejsce przypadło zawodnikowi Porońca Andrzejowi Staszlowi.


Andrzej Zarycki

Wśród juniorów B „nasi” zdobyli dwa medale, na skoczni K-95. Triumfował Grzegorz Miętus (Start Krokiew), który za skoki o długości 99 i 104,5 m otrzymał notę 259, 5 pkt. Porywający pojedynek stoczył z nim reprezentant Wisły Zakopane Klemens Murańka. W drugiej serii lądował na 106 metrze. Tak długi skok nie wystarczył tylko do srebrnego medalu, bowiem przegrał „złoto” dwoma punktami. Zaważył na wyniku pierwszy skok, na odległość 97,5 m. Tuz za podium znalazł się Kamil Skrobot z Wisły Zakopane.

Na obiekcie HS 106 role się odwróciły. Pierwszy był Klemens Murańka, a drugi Grzegorz Miętus. Zwycięzca zgromadził 270,5 pkt. za skoki na odległość 105,5 i 103 m. Medal srebrny dał wynik 258 pkt i skoki o długości 104 i 98,5 m. Na piątej pozycji konkurs ukończył Kamil Skrobot, a dwie pozycje niżej – Jan Ziobro (Regle Kościelisko).

W konkursie drużynowym drugie miejsce wywalczyła drużyna Startu Krokiew w składzie: Mateusz Mniszak, Piotr Szczepaniak Krupowski i Grzegorz Miętus. Przegrali „złoto” z Wisła Ustronianką. Na siódmej pozycji uplasowali się skoczkowie Porońca Poronin – Piotr Lassak, Mariusz Rzadkosz i Adam Bryja.


Kombinacja norweska
W tej dyscyplinie sportowcy z Podhala zdobyli cztery krążki – trzy złote i jeden brązowy. Na ten dorobek najbardziej zapracowali „kombinatorzy” Porońca Poronin, którzy wywalczyli trzy „złota” i tym samym w klasyfikacji punktowej zajęli drugie miejsce, z dorobkiem 56 punktów. Pierwsze miejsce wywalczyli dwuboiści Ustronianki – 75 „oczek”. Na piątej pozycji sklasyfikowano Start Krokiew Zakopane – 18 pkt., a pozycję niżej Wisła Zakopane – 17 pkt. Wiślacy zdobyli brązowy medal.

Gwiazdą imprezy wśród juniorów A był poroninianin Andrzej Zarycki, który zdobył wszystkie trzy złote medale. W Gundersenie na 6. pozycji ukończył kombinację Marcin Kulig (Wisła), który wywalczył brąz w sprincie. Andrzej Staszel przypisany został do siódmej pozycji, a Andrzej Dziedzic do dziesiątej.

W skokach na obiekcie HS 106 m Zarycki zdeklasował dziewięciu rywali - za odległości 95,5 i 97,5 m oraz styl otrzymał notę 241 pkt, podczas gdy drugi Kamil Czerwinka (Śnieżynka Śnieżka Karpacz) zaledwie 187 pkt.

Dystans 10 km najszybciej (29.17) pokonał Artur Broda (KS Wisła Ustronianka) i z siódmego miejsca po skokach awansował na drugie.

W gronie juniorów młodszych Adam Cieślar zebrał całe „złoto”. Był pierwszy w obu konkurencjach, przy czym w skokach jako jedyny - łącznie z juniorami - przekroczył odległość 100 m (101 i 100,5 m). „Nasi” bez medalu. W Gundersenie najwyżej sklasyfikowany został Andrzej Szlembarski (Start Krokiew) na 7. miejscu, miejsce niżej sklasyfikowano Piotra Szczepaniaka Krupowskiego (Start Krokiew), 10. był Adam Bryja (Poroniec), a 12. – Mariusz Rzadkosz (Poroniec). W sprincie tuż za podium znalazł się Szlembarski, a pozostali Podhalanie plasowali się na miejscach: 10. Mateusz Mniszek, 11. Piotr Lassak (Poroniec), 13. Adam, Bryja, 14. Mariusz Rzadkosz.


Narciarstwo alpejskie
W kategorii junior podhalańczycy wywalczyli siedem medali, trzy złote i po dwa z pozostałego koloru. Bezkonkurencyjni w punktacji klubowej okazali się alpejczycy reprezentujący AZS Zakopane, którzy zgromadzili 129 punktów, wyprzedzając drugi w klasyfikacji Śmig Zakopane aż o 68 „oczek”! Na siódmym miejscu znalazł SN PTT Zakopane (36), na 10. pozycji Stowarzyszenie Promocji Sportów Zimowych Nowy Targ (28) i 11. – Firn Zakopane (25).

Dorota Kaczmarek (KS Śnieżka Karpacz) i Michał Kłusak (AZS Zakopane) zwyciężyli w slalomie gigancie na trasie Laworta w Ustrzykach Dolnych. Sklasyfikowano 35 zawodników spośród 49, którzy przystąpili do pierwszego przejazdu oraz 19 zawodniczek z grona 26. W juniorkach koleżanka klubowa Michała – Karolina Mrożek wywalczyła srebrny medal, na 6. miejscu uplasowała się Magdalena Wójcik (AZS), a trzy pozycje niżej Agnieszka Wójcicka z Śmigu Zakopane.


Mateusz Habrat

Wśród chłopców na szóstym miejscu znalazł się Jakub Kłusak, a tuż za nim uplasował się Mateusz Habrat (Śmig). Miejsca od 9- 11, zajęli: Paweł Starzyk (SN PTT), Filip Rzepecki i Hubert Knurowski ( obaj SPSZ Nowy Targ).

W slalomie znowu bezkonkurencyjna okazała się Dorota Kaczmarek, a brąz zawisł na szyi Karolina Mrożek. Kolejne miejsca „naszych” w pierwszej dziesiątce: 6. Magdalena Wójcik, 7. Agata Popieluch (AZS), 8. Agnieszka Wójcicka, 9. Zuzanna Małysa (AZS).

W dwuboju trzeci krążek dorzuciła reprezentantka Śnieżki. Mrożek również zdobyła swój trzeci medal, a drugi w kolorze brązowym. Szósta dwubój ukończyła Wójcik, a na siódmym miejscu Wójcicka.

W slalomie juniorów dwa pierwsze miejsca przypadły naszym reprezentantom. Złoto wywalczył Mateusz Harbat (Śmig), a srebro Filip Rzepecki z SPSZ Nowy Targ. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze dwoje naszych alpejczyków – 4. Jakub Kłusak, 5. Paweł Starzyk.


Maryna Gąsienica Daniel

W dwuboju drugi swój złoty krążek wywalczył Harbat, na czwartej pozycji sklasyfikowano Starzyka, pozycje niżej J. Kłusaka, na 6. miejscu znalazł się Rzepecki, a pierwszą dziesiątkę zamknął Knurowski.

Rywalizacja juniorów młodszych rozpoczęła się od superkombinacji i supergiganta. Wśród dziewcząt obie te konkurencje wygrała zawodniczka Śmigu Zakopane Maryna Gąsienica Daniel, W supergigancie srebro zawisło na szyi nowotarżanki, jeżdżącej w barwach Firn Zakopane – Karoliny Zaręby. W tej konkurencji na siódmym miejscu ukończyła zawody Stefania Staszel (Firn), która jedną pozycję wyżej zajęła w superkombinacji. Magdalena Kłusak w superkombinacji „otarła” się o medal, plasując się na czwartej pozycji. Alpejka AZS w supergigancie była 13.

W slalomie gigancie i slalomie kolejne „złota” zabłysły na szyi Gąsienicy Daniel, a na najniższym stopniu podium w gigancie stanęła Zaręba. Tylko te dwie zawodniczki znalazły się w pierwszej dziesiątce. W slalomie na czwartym miejscu uplasowała się Magdalena Kłuska (AZS), a na szóstym Zaręba.

Wśród chłopców trzy razy srebrny medal zawisł na szyi Michała Jasiczka (SNA Ski Team), a raz brązowy (slalom). W supergigancie w pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze, na 7. pozycji – Sebastian Matląg (Firn).

Juniorzy młodsi naszego regionu wywalczyli 10 medali – cztery z najszlachetniejszego kruszcu o tyleż srebrnych oraz dwa brązowe. W punktacji klubowej zwyciężyła Warszawa – 83 pkt, na trzecim miejscu znalazł się Śmig i Firn z 26 punktami, miejsce dziewiąte przypadło SNA Ski Team – 14 pkt., a na czternastym znalazł się AZS – 10 „oczek”.


Biegi
Z tras biegowych Ustianowej przywozimy dziesięć medali – trzy złote, pięć srebrnych i dwa brązowe.

W biegach indywidualnych wywalczyliśmy jeden krążek z najszlachetniejszego kruszcu. Dokonała tego Magdalena Kozielska, reprezentantka UKS Regle Kościelisko w biegu technika dowolną. Dystans 7,5 km pokonała w czasie 23:01,4, wyprzedzając o 16,9 sekundy dwukrotną złotą medalistkę Ewelinę Marcisz

z MKS Halicz Ustrzyki Dolne. W pierwszej dziesiątce znalazła się jeszcze tylko jedna nasza przedstawicielka – Sylwia Górnik z AZS. Drugą dziesiątkę otwarły: Anna Pradziad (AZS) i Joanna Trzop (Regle).

Kozielska z Ustrzyk Dolnych przywiozła jeszcze jeden medal z biegów indywidualnych – srebrny wywalczony na dystansie 5 km techniką klasyczną. Na 6. miejscu dobiegła do mety Joanna Trzop, na 8. Anna Pradziad, 10. Anna Rucka (Poroniec) i 15. Irena Dąbrowska (Gorce Nowy Targ).

Jedynie w sprincie Kozielcka nie zdobyła medalu, zajęła piąte, najwyższe miejsce z naszych reprezentantów. Tuż za nią finiszowały Joanna Trzop i Sylwia Górnik.

Najwięcej medali w biegach indywidualnych zdobył Andrzej Nędza Kubiniec, również reprezentant UKS Regle Kościelisko. Trzykrotnie stawał na podium. Dwa razy by odebrać srebrne medale, po biegu sprinterskim i na 10 km technika dowolną. W sprincie na 16. miejscu sklasyfikowano Artura Rapacza (Gorce Nowy Targ), który z kolei był dziesiąty na 10 km F. Trzy pozycje wyżej znalazł się Tomasz Ponicki z Porońca. Nędza Kubinie trzeci medal wywalczył na dystansie 5 km technika klasyczną. Zajął trzecie miejsce. Na 9. pozycji minął linię mety Patryk Chudoba (Poroniec), a za jego plecami znalazł się nowotarżanin Artur Rapacz.

To były osiągnięcia juniorów młodszych, starsi nas nie rozpieszczali. Zdobyli tylko dwa krążki, oba w kolorze srebrnym. Jako pierwszy po ten kolor kruszcu sięgnął Michał Wróblewski (AZS Zakopane) w sprincie. W tejże konkurencji jego kolega klubowy Krystian Kobylański finiszował na czwartej pozycji. Dwie pozycje niżej uplasował się Maciej Nędza Kubiniec (Regle), a siódmy był Jan Antolec (Poronin).

W biegu łączonym Czwarty był M. Nędza Kubiniec, piąty – Wróblewski, a dziewiąty Antolec. Ten ostatni zdobył srebrny medal na dystansie 10 km technika dowolną. Wróblewski ukończył zmagania na czwartej pozycji, a M. Nędza Kubiniec na siódmej.

W juniorkach posucha na Podhalu. Tylko jedna nasza reprezentantka stanęła na starcie – Magdalena Stoch. Sprint ukończyła na 9. pozycji, w biegu łączonym „podskoczyła” jedną pozycję wyżej, podobnie jak a na dystansie 5 km techniką dowolną.

Ostatni dzień rywalizacji na trasach w Ustianowej upłynął pod znakiem sztafet sprinterskich. Powiększył się nasz dorobek medalowy o dwa złote i jeden brązowy medal. W juniorach młodszych złoty wywalczyła sztafeta UKS Regle Kościelisko (Joanna Trzop i Magdalena Kozielska), a brązowy medal AZS Zakopane (Sylwia Górnik i Anna Pradziad). Na szóstej pozycji bieg ukończyła sztafeta Porońca, w składzie: Anna Rucka i Ewelina Lańda. Chłopcy w tej kategorii wiekowej nie wzbogacili już nasz medalowy dorobek. Poroniec I ( Patryk Chudoba, Tomasz Ponicki) zajął piąte miejsce, na szóstej pozycji finiszowała sztafeta UKS Regle (Andrzej Nędza Kubiniec i Andrzej Szpunar), a na dziewiątej drugi zespół Porońca ( Dawid Chudoba i Marcin Cudzich Bularz).

Ostatnie złoto przypadło sztafecie AZS ( Krystian Kobylański o Michał Wróblewski) w kategorii juniorów.

W klasyfikacji klubowej AZS Zakopane zajął drugie miejsce, gromadząc 81,5 pkt., szóste miejsce przypadło Reglom (58), dziesiąte – Porońcowi (49,5), a dwudzieste nowotarskim Gorcom – 9 pkt.

Stefan Leśniowski

Komentarze

reklama