12.09.2010 | Czytano: 2649

Dwie wygrane Jakuba Kota(+zdjecia)

Jakub Kot został podwójnym zwycięzcą inauguracyjnych zawodów w skokach narciarskich „O Puchar Jesieni”. Konkursy skoków rozegrano na Średniej i Dużej Krokwi w Zakopanem. Zawody w kombinacji norweskiej wygrał Mateusz Wantulok.

„Puchar jesieni” to cykl zawodów zaproponowanych przez działaczy Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. - Postanowiliśmy zorganizować cykl zawodów w skokach narciarskich dla zaplecza pod nazwą Pucharu Jesieni - mówi przewodniczący komisji skoków przy TZN Marek Pach. - Dla tej grupy skoczków nie ma zbyt wielu imprez i stąd nasza inicjatywa, która została z radością przyjęta przez trenerów, ale chyba i przez zawodników. W całym cyklu odbędzie się czworo zawodów po dwa konkursy w każdych. Do Pucharu Jesieni zostaną zaliczone także wyniki z zawodów o Puchar Solidarności.

Pierwszy konkurs inaugurujący cykl został rozegrany na Średniej Krokwi. Zwyciężył członek kadry młodzieżowej Jakub Kot. Starszy z braci Kotów (Maciej Kot jest członkiem kadry narodowej) wygrał bezapelacyjnie uzyskując w pierwszej serii 87,5 metra. Tyle samo w pierwszej serii skoczył też Piotr Żyła. W drugiej próbie Jakub Kot uzyskał 90 metrów a jego najgroźniejszy rywal tylko 84,5 metra. Drugie miejsce na Średniej Krokwi wywalczył zawodnik Wisły Zakopane Wojciech Gąsienica Kotelnicki. Także rewanż na Wielkiej Krokwi był pojedynkiem tej dwójki zawodników z tym, że Jakub Kot skoczył najdalej w obu seriach.

- Jestem bardzo zadowolony z mojej aktualnej formy - mówi Jakub Kot. - Moje skoki zarówno te w seriach próbnych jak i w konkursach są stabilne a to w naszej dyscyplinie jest niezwykle istotne. Dzisiaj na Wielkiej Krokwi warunki były porównywalne dla wszystkich, trochę padało, ale wiatr nie kręcił, zatem wyniki są obiektywne.

Jakub Kot w obu próbach przekroczył 130 metrów a ponieważ jego skoki pod względem technicznym zawsze były bardzo dobre to i noty były wysokie. Cała trójka sędziów dała po 19 punktów. Z taką notą 279,4 punktów można na zakopiańskim obiekcie wygrywać nawet zawody wyższej rangi. Dobrą dyspozycję ze skoczni HS-94 potwierdził także zakopiańczyk Wojciech Gąsienica Kotelnicki. On w pierwszej serii uzyskał odległość 130 metrów a w drugiej tylko o pół metra mniej. Trzecie miejsce na HS-134 zajął inny skoczek z AZS Zakopane Dawid Kowal. Po dwu konkursach prowadzi oczywiście Jakub Kot. Specjaliści od kombinacji norweskiej mieli do końcowych wyników zaliczone rezultaty z pierwszej serii konkursu na HS-94. Drugą częścią kombinacji był bieg na 5 km. Prowadzący po skokach Mateusz Wantulok uzyskał też najlepszy czas w biegu, zatem bez problemów wygrał pierwsze zawody Pucharu Jesieni. Kolejne zawody z tego cyklu zostaną rozegrane już w przyszły weekend.

HS-94: 1. Jakub Kot (AZS Zakopane) 244,5 (87,5, 90), 2. Wojciech Gąsienica Kotelnicki (Wisła Zakopane) 236,7 (86, 88), 3. Piotr Żyła (Wisła Ustronianka) 231,6 (87,4, 84,5), 4. Bartłomiej Kłusek (Klimczok Bystra) 230,7 (85, 86,5), 5. Dawid Kowal (AZS Zakopane) 230,3 (83, 88), 6. Jan Ziobro (WKS Zakopane/UKS Regle Kościelisko) 228,9 (86, 84,5).

HS-134: Jakub Kot 279,4 (132, 133,5), 2. Wojciech Gąsienica Kotelnicki 267,6 (130, 129,5), 3. Dawid Kowal 260,4 (126,5 129), 4. Bartłomiej Kłusek 238,8 (121,5, 124,5), 5. Piotr Żyła 235,6 (121, 123,5), 6. Jan Ziobro 131,6 (120, 122).

Punktacja generalna: 1. Jakub Kot 200, 2. Wojciech Gąsienica Kotelnicki 160, 3. Dawid Kowal 105, Piotr Żyła 105, 5. Bartłomiej Kłusek 100, 6. Jan Ziobro 80.

Kombinacja norweska: 1. Mateusz Wantulok (AZS AWF Katowice) 21.24,1, 2. Wojciech Gąsienica Kotelnicki +1.18,7, 3. Wojciech Marusarz (AZS Zakopane) +1.37,5, 4. Konrad Turczak (Sokół Szczyrk) +2.27,1, 5. Michał Podżorski (Wisła Ustronianka) +2.45,7, 6. Marcin Dziadoń (Wisła Zakopane) +3.03,2.