Tym razem jednak rywalem wicemistrzów Polski nie byli piłkarze z Podhala, lecz futboliści z drugiej strony Tatr, ósmy zespół słowackiej ekstraklasy. – Próbowałam namówić Henia, by kontynuować tradycję, ale przekonał mnie, że na tym etapie musi mieć rywala z wyższej półki. Niedługo czeka wiślaków Liga Europejska
Dariusz Mazur najcięższą przeprawę miał z Jerzym Engelem. – Sporo wody upłynęło w Wiśle, by go przekonać. Niestety od Rumuna Dan Petrescu zerwany został kontakt podhalańskiej piłki z Wisłą – dodaje.
- Kocham Podhale – twierdzi Henryk Kasperczyk. – To chyba widać. Po raz czwarty jestem na Podhalu i po raz drugi w Nowym Targu. W Zakopanem mamy świetne warunki do pracy, a każdy sezon stawia przed nami nowe i trudne wyzwania. W nadchodzącym sezonie walczyć będziemy o odzyskanie korny mistrza kraju i w Lidze Europejskiej.
Wszystkie mecze wiślaków cieszyły się ogromnym zainteresowaniem fanów futbolu na Podhalu. W 2003 roku nawet burza i ściana deszczu nie odstraszyły ponad 4 - tysięcznej widowni. Podczas każdego występu, piłkarze i opiekunowie „Białej Gwiazdy” cieszyli się ogromną popularnością. Nie mogli się uwolnić od łowców autografów i chętnych zrobienia sobie pamiątkowej fotografii.
Każdy występ wiślaków na podhalańskiej ziemi miał także szczytny cel. W 2002 roku, gdy zjawili się na nowotarskim stadionie, dochód z imprezy przeznaczono na dofinansowanie letniego wypoczynku ubogich dzieci. Również piłkarze Wisły zebrali w swoim gronie pewną kwotę pieniędzy i przekazali ją na ten cel. Rok później w Zakopanem zbierano pieniądze dla dzieci z zakopiańskiego Ośrodka Rehabilitacyjno- Wychowawczego dla Dzieci Upośledzonych Umysłowo.
Powrót na szkoleniowy tron Henryka Kasperczyka spławił, iż wiślacy znowu pojawili się na Podhalu. Zmienił się przeciwnik, ale nie charakter potyczki. Dochód z wejściówek ( ca 12 tys. zł) został przeznaczony dla gminy Szczurowa w powiecie brzeskim, która ucierpiała w wyniku powodzi. Wójt Szczurowej, Marian Zalewski z rąk prezesa Wisły Bogdana Basałaja odebrał komplet koszulek piłkarskich dla drużyny Korona Szczurowa. - Dziękuję wszystkim za wielkie serce – powiedział wójt.
- Celem sparingu było zgrywanie zawodników. W Zakopanem ćwiczyliśmy elementy fizyczne, taktyczne – powiedział trener Wisły.
- Zagraliśmy dwie różne połowy – przyznaje Paweł Brożek, autor filmowej bramki, niemal z zerowego kąta. – W pierwszych trzech kwadransach byłem mile zaskoczony naszą postawą. Nie przypuszczałem, że tak dobrze będziemy operować piłką i stwarzać tyle sytuacji. Druga połowa potwierdziła, że nie jesteśmy jeszcze w optymalnej formie. To efekt ciężkiej pracy jaką wykonaliśmy w Zakopanem. Jest sporo do poprawy. Nad mankamentami pracować będziemy na zgrupowaniu w Niemczech.
Po końcowym gwizdku doszło do nieszczęśliwego wypadku. Pod dziennikarką wiślackiej strony internetowej załamał się dach, z którego filmowała wydarzenia na boisku. Pierwsza diagnoza - złamanie nogi i biodra oraz podejrzenie uszkodzenia kręgosłupa.
Wisła - Tatran Prešov 3:2 (3:0)
1:0 - Jiršak 16,
2:0 - Paweł Brożek 31,
3:0 - Piotr Brożek 40,
3:1 - Belejik 51,
3:2 - Josl 79.
Sędziował Jan Chlipała (PPPN)
Wisła: Kurto - Šinglar, Marcelo (68 Kowalski), Cleber, Diaz, Łobodziński, Jiršak (46 Garguła), Helton (60 Sobolewski), Mączyński, Piotr Brożek, Paweł Brożek (46 Etamane).
Stefan Leśniowski
Foto Mateusz Budzyk