07.04.2010 | Czytano: 3667

Jędrzej Jasiczek wygrał PP młodzików (+foto)

Polskie narciarstwo alpejskie od lat jest w kryzysie. Mimo tej niedobrej sytuacji grupa działaczy i trenerów z uporem dąży do odbudowania pozycji narciarzy alpejczyków w hierarchii polskiego sportu, licząc zapewne na wyłowienie talentów na miarę braci Bachledów, czy sióstr Tlałkówien.

Jedną z takich inicjatyw, mających przynieść założone efekty jest cykl zawodów o Puchar Polski dla juniorów młodszych (B) i młodzików (junior C). Inną imprezą powołaną w tym roku przez Andrzeja Bachledę Curusia jest Tauron Tur Ski. Puchar Polski już się zakończył, natomiast finał Tauron Tur Ski przewidziany jest na połowę kwietnia oczywiście na Kasprowym Wierchu. Puchar Polski stanowi podstawę do wyłania reprezentacji Polski na międzynarodowe imprezy dla dzieci, jakich w Europie jest bardzo dużo. Właśnie na zawodach dla dzieci nasza alpejska młodzież odnosi największe sukcesy, żeby wspomnieć nieoficjalne mistrzostwo świata wywalczone przez Marynę Gąsienica-Daniel w Topolino w roku. W miarę przechodzenia do wyższych kategorii wiekowych tych bardzo dobrych wyników jest coraz mniej.


Jędrzej Jasiczek w PP zwyciężył w kategorii młodzików

 

Wielu młodych alpejczyków swoją sportową przygodę kończy właśnie na PP, tylko nieliczni startują w kategorii juniorów a zupełna garstka w seniorach. Oczywiście masowość sportu wcale nie musi przekładać się na wyniki w dorosłym sporcie, jednak piramida powinna być solidniejsza w społeczeństwie, w którym 3 miliony jego obywateli jeździ na nartach. Wyczynowe narciarstwo alpejskie to drogi sport i na jego uprawianie mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Szczególnie w pierwszym okresie, gdy trzeba inwestować w wyszkolenie, w sprzęt, udział w zawodach. W tej sytuacji do tej dyscypliny trafiają z reguły dzieci rodziców zamożnych. Oczywiście nie można tego mieć im za złe, ale to jest selekcja finansowa, a nie koniecznie oparta na predyspozycjach, na możliwościach stricte sportowych. Ponadto te dzieci, które trafiają do narciarstwa alpejskiego muszą być równie zdeterminowane do osiągania wybitnych wyników jak ich rodzice i trenerzy. Może właśnie to jest okoliczność z powód, której wyników na miarę oczekiwań na razie nie ma. Sytuacja jest, jaka jest. Próbuje ją zmienić Andrzej Bachleda Curuś, który namówił firmę Tauron (dostawca energii w Polsce południowej) do inwestowania w młodych narciarzy alpejczyków. Na efekty trzeba będzie jednak poczekać 5-6 lat.


Magdalena Kłusak w kategorii juniorek młodszych zajęła 3 miejsce

 

Tymczasem Puchar Polski miał jak w każdym z poprzednich sezonów swoich bohaterów. Jednym z nich był bez wątpienia Jędrzej Jasiczek z klubu SNA Ski-Team Zakopane. Mówienie o klubie w tym przypadku jest pewnego rodzaju eufemizmem. Ten klub składa się, bowiem z dwu zawodników braci Jędrzeja i Michała Jasiczków trenowanych przez znanego niegdyś alpejczyka Andrzeja Bielawę. Obaj bracia są synami zakopiańskiego przedsiębiorcy. Jędrzej Jasiczek wygrał kategorię młodzików gromadząc najwięcej punktów z pośród wszystkich uczestników PP. Druga pod tym względem była Katarzyna Mirek z Gondoli Krynica. Na swym koncie zgromadziła równe 1000 punktów. Zwyciężczyni juniorek B Katarzyna Wąsek z klubu Czantoria Ustroń nazbierała 925 punkty a triumfator juniorów B warszawianin Andrzej Dziedzic 920. Punktację klubową w tym roku zdominowała Gondola Krynica. Gdzie te czasy, gdy zakopiańskie kluby i ich zawodnicy wręcz deklasowali rywali. Teraz z trudem przebijają się do czołówki. W minionej edycji PP najwyżej poza Jasiczkiem sklasyfikowana narciarką byłą Magdalena Kłusak siostra dwu naszych aktualnie najlepszych juniorów Michała i Jakuba Kłusaków. Czwarte miejsca zajęli Katarzyna Jankowska AZS Zakopane i Paulina Szybkowska z klubu Śmig Zakopane. Katarzyna Jankowska córka trenera z SMS Zakopane jest trenowana przez swego ojca Macieja Jankowskiego, który także prowadzi Magdę Kłusak. Paulina Szybkowska to też córka trenera alpejczyków Piotra Szybkowskiego tyle, że zakopiański trener pracuje z zawodnikami WKN Warszawa. Paulina należy do klubu Śmig, który w poprzednich latach był niedościgniony we wszystkich klasyfikacjach. W pierwszych szóstkach tegorocznego PP z naszych zawodników uplasowali się uplasowali się Sebastian Matląg i Anna Kolasa córka dwójki byłych alpejczyków Macieja Kolasy i Magdaleny Stoch. Ta dójka z klubu Firn Zakopane zajęła w klasyfikacji końcowej 5 miejsca w kategorii młodzików.


Katarzyna Jankowska w kategorii juniorek młodszych uplasowała się na 4 miejscu

 

Klasyfikacja końcowa alpejskiego Pucharu Polski juniorów młodszych i młodzików.
Juniorki B: 1. Katarzyna Wąsek (Czantoria Ustroń) 925, 2. Emilia Żołądź (Gondola Krynica) 835, 3. Magdalena Kłusak (AZS Zakopane/SMS) 758, 4. Katarzyna Jankowska (AZS Zakopane/SMS) 550, 5. Anna Kolasa (Firn Zakopane) 385, 6. Maria Poppe (WKN Warszawa) 383, 7. Aleksandra Malinowska (Firn) 377, 16. Dorota Długosz (Firn) 187 21. Sabina Wójcik (AZS Zakopane) 152, 22. Martyna Sikora(AZS Zakopane) 151, 23. Karolina Zaręba (Firn) 140, sklasyfikowano 51 zawodniczek.


 Paulina Szybkowska zajęła 4 miejsce w kategorii młodziczek

 

Juniorki C: 1. Katarzyna Mirek (Gondola Krynica) 1000, 2. Dorota Wysowska (Narciarnia Nowy Sącz) 765, 3. Wioleta Polaczek (Gondola) 579, 4. Paulina Szybkowska (MUKS Śmig Zakopane) 562, 5. Marika Cąkała (WKN) 556, 6. Iwona Kohut (Skrzyczne Szczyrk) 548, 11. Justyna Sikora (AZS Zakopane) 352, 17. Gabriela Polak 175, sklasyfikowano 43.

Junior B: 1. Andrzej Dziedzic (WKN) 920, 2. Piotr Oramus (Siepraw-Ski Siepraw) 770, 3. Jakub Tabaszewski (Gondola) 691, 4. Mateusz Najder (Sieprw-Ski) 613, 5. Sebastian Matląg (Firn) 531, 6. Rafał Sadowy (Narciarnia)517, 16. Przemysław Gał 185, sklasyfikowano 62.


w kategorii juniorek młodych Aleksandra Malinowska zajęła 7 miejsce

 

Juniorzy C: 1. Jędrzej Jasiczek (SNA SKI-Team Zakopane 1075, 2. Szymon Bębenek (Gondola Krynica) 976, 3. Krzysztof Najder (Siepraw-Ski) 592, 4. Łukasz Jarmuszczak (Śnieżka Karpacz) 524, 5. Arkadiusz Poręba (Narciarna Nowy Sącz) 496, 6. Antoni Bobiński (Skrzyczne Szczyrk) 434, 18. Marcin Sichelski (Firn) 181, 24. Krzysztof Kowalczyk (Firn) 100, sklasyfikowano 61.

Punktacja drużynowa: 1. KN Gondola Krynica 6417, 2. Warszawski Klub Narciarski Warszawa 5230, 3. MKS Skrzyczne Szczyrk 3141, 4. KS Narciarnia Nowy Sącz 2606, 5. AZS Zakopane 2600, 6. KS Firn Zakopane 2173, 7. KN Siepraw-Ski Siepraw 2039, 11. SNA Ski-Team Zakopane 1075, 14. MUKS Śmig Zakopane 589, 31. SNPTT 1907 Zakopane 82, 34. SPSZ Nowy Targ 45, 38. UKS Zakopiański 35, sklasyfikowano 43 kluby.


Justyna Sikora z AZS Zakopane została sklasyfikowana na 11 miejscu

 

Ryb

Reklama

Komentarze

reklama