03.02.2023 | Czytano: 3622

PHL. Za dużo do udźwignięcia (+ tabela)

7:0, 6:2, 5:2, 4:3 – tak prezentował się bilans bezpośrednich spotkań „Szarotek” z toruńskimi hokeistami przed dzisiejszą piątą konfrontacją.

Jeśli ktoś  myślał, po wygranej z Zagłębiem, że ta statystyka zostanie poprawiona – musiał się zawieść. Ale nie mogło być inaczej. Bez Mrugały, który wypożyczony został do Katowic oraz bez Przygodzkiego, Worony i Svitany wypożyczonych do HK Levice (słowacki klub występuje na drugim szczeblu rozgrywkowym, zajmuje 11 miejsce i walczy o prawo gry w play off)  w skąpym zestawieniu dotarli nowotarżanie  do grodu Kopernika. Zaledwie z 12 zawodnikami z pola, a więc z minimalną liczbą jaką dopuszczają przepisy. Piątki „Szarotek” były więc kombinowane. Pierwsza drużyna nie mogła być wzmocniona juniorami, bo ci w ten weekend rozgrywają turniej barażowy o prawo gry w finałach mistrzostw Polski juniorów.

Wynik spotkania został otwarty w 7 minucie. Olszewski z najbliższej odległości pokonał Bizuba. Gdy gospodarze grali w osłabieniu czerwienić się po winien Jaworski, który w sytuacji sam na sam nawet nie zatrudnił Bizuba. Fatalnie przestrzelił. To się zemściło i Neupauer doprowadził do wyrównania, po ograniu defensora.   Gospodarze szybko odzyskali prowadzenie po składnej akcji tercetu Szucs – Syty – Korenczuk. Przewaga torunian z każdą minutą się uwidaczniała i dorzucili trzecie trafienie podczas gry w przewadze. Augstkalns otrzymał podanie zza bramki i pozostawiony bez opieki między bulikami trafił w okienko.

W 24 minucie miejscowi wykorzystali drugą przewagę. Po strzale Koskinena, krążek został odbity, a Zieliński był tam gdzie powinien być i trafił do siatki. Defensor torunian rozochocił się.  W tercji środkowej otrzymał krążek i  miał dużo swobody, nikt go nie atakował. Po prostu dostał „autostradę”. Jak mógł  z niej nie skorzystać?  Wtargnął do tercji, uderzył i krążek wylądował w górnym przeciwległym rogu bramki strzeżonej przez Bizuba.

Już w 32 sekundzie trzeciej tercji gospodarze podwyższyli prowadzenie (Koskinen sprzed bulików trafił w okienko) i zmusili szkoleniowca Podhala do zmiany bramkarza. Bizuba między słupkami zastąpił Polak. Skapitulował po 8 minutach. Maćkowski zachował się jak stary wyga. Ze stoickim spokojem ograł obrońcę i widząc leżącego na lodzie Polak posłał krążek do pustej bramki. 6 i pół minuty przed końcem, kiedy Bajwenko powędrował na ławkę kar, trener Podhala zdecydował się na manewr wycofania bramkarza. Krązek w tym okresie nie wpadł ani do jednej, ani do drugiej bramki. Ale gdy torunianie wrócił na taflę K. Kalinowski po indywidualnej akcji pokonał Polaka. Szkoleniowiec Podhala powtórzył ten manewr 90 sekund przed końcem, gdy torunianie grali w czwórkę.

Po dzisiejszej kolejce czas na reprezentację, która przygotowywać się będzie do turnieju EIHC w Wielkiej Brytanii. Przerwa, z wyjątkiem zaległego meczu Podhala z Katowicami ( 15 luty) potrwa do 17 lutego. Potem rozegrane zostaną dwie ostatnie kolejki sezonu zasadniczego.

KH Energa Toruń - Tauron Podhale Nowy Targ 8:1 (3:1,  2:0, 3:0)
1:0 Olszewski – Gimiński – Prokurat (6:53)
1:1 Neupauer – Zorko (12:56)
2:1 Szucs – Syty – Korenczuk (15:18)
3:1 Augstkalns – Syty – Szucs (19:29 w przewadze)
4:1 Zieliński – Koskinen (23:47 w przewadze)
5:1 Zieliński – M. Kalinowski – K. Kalinowski  (34:45)
6:1 Koskinen – Jaworski – Zając (40:32)
7:1 Maćkowski – K. Kalinowski (46:34)
8:1 K. Kalinowski – Prokurat -  Szecsi (55:49)
Energa: Ekholm (28:56 Studziński) – Jaworski, Augstkalns, Elomaa, Koskinen, Viitanen – Szecsi, Zieliński, Korenczuk, Syty, Szucs – Gimiński, Bajwenko, M. Kalinowski, K. Kalinowski, Maćkowski – Schafer, Zając, Olszewski, Prokurat, Wenker. Trener Teemu Elomo.
Podhale: Bizub (40:32 Polak) – P. Wsół, Kudin, Worwa, Neupauer, Czikancew – Aleksandrow, Zorko, Słowakiewicz, Bochnak. Maunula – Wikar,  J. Malasiński.  Trener Aleksandr Belavskis.

W pozostałych meczach: Jastrzębie – Kraków 2:1 K, Sanok – Katowice 3:2, Sosnowiec – Oświęcim 3:6.

9 Tauron Podhale Nowy Targ 38 13 67-176 3 0 31 4

Po nazwie drużyny: rozegrane mecze; zdobyte punkty; stosunek bramek; zwycięstwa za trzy punkty; zwycięstwa za dwa punkty po dogrywce lub karnych; porażki; porażki po dogrywce lub karnych premiowane punktem.