31.01.2023 | Czytano: 4028

PHL. Nastał długo oczekiwany dzień (+zdjęcia i tabela)

AKTUALIZACJA (pozostałe wyniki i tabela) Po spotkaniu niedzielonym w Sanoku napisałem, iż to nie był jeszcze ten dzień, w którym Podhale przerwało fatalną serię. W końcu on nadszedł, po 128 dniach!

Jeszcze dłużej, bo 434 dni czekano na zwycięstwo na swoim lodowisku. Każda jednak  seria musi w końcu mieć swój koniec. Ostatni raz „Szarotki”  wygrały 25 września 2022 roku, pokonując Zagłębie na wyjeździe 3:0. Potem poniosły  29 porażek z rzędu. Jednego spotkania im zabrakło, by wyrównać rekord Winnipeg Jets. Odrzutowce w 1980 roku mogły się pochwalić niechlubnym rekordem  30 spotkań z rzędu bez zwycięstwa.

Bez  Roberta Mrugały, który dołączył do zespołu mistrzów kraju, rozpoczęło spotkanie z animuszem. Kotłowało się pod  bramkę Lipińskiego, który zastąpił kontuzjowanego Spesznego.  W 5 min. indywidualną akcję od niebieskiej linii w tercji ataku zainicjował Kudin. Jak poczatkującego juniora minął obrońcę i pokonał golkipera gości. Kilkanaście sekund później Sikora  miał idealną sytuację do wyrównania, ale Polak go zatrzymał. Później przyjezdni umieścili krążek w jego bramce, ale po analizie wideo gol nie został uznany (spalony w polu bramkowym).  Gdy górale grali w  osłabieniu Piotrowicz uderzył spod niebieskiej i krążek zatrzepotał w siatce. 15 sekund przed końcem tercji Michałowki skopiował wyczyn kolegi i również spod niebieskiej pokonał Polaka.

Po przerwie nastąpiła zmiana między słupkami nowotarskiej bramki. Polaka wymienił Bizub. Nastąpiła też zmiana w grze górali. Można powiedzieć, że była to bardzo dobra odsłon a w ich wykonaniu, w dodatku okraszona golami. Na początku odsłony Podhale grało w przewadze i fantastycznie rozegrało zamek. Przygodzki na krótki słupek podał do Worony, a ten wzdłuż bramki na drugi słupek do Zorko, który z najbliższej odległości ulokował krążek w siatce. W 32 minucie sosnowiczanie stracili krążek w tercji ataku i przeciwnik wyprowadził zabójczą kontrę, po której Worona nie dał szans na skuteczną interwencję Lipińskiemu. Gdy skończyła się kara Michałowskiemu, obrona gości kompletnie się pogubiła  i Svitana trafił pod poprzeczkę.

W 48 sekundzie trzeciej tercji Lipiński pogubił się podczas interwencji i Worona dobił krążek do pustej bramki. 45 sekund przed końcem sosnowiczanie zmniejszyli rozmiary porażki.

Tauron Podhale Nowy Targ – Zagłębie Sosnowiec 5:3 (1:2, 3:0, 1:1)
1:0 Kudin – Czikancew (4:03)
1:1 Piotrowicz – Andrejkiw (12:16 w przewadze)
1:2 Michałowski – Piotrowicz (19:45)
2:2 Zorko – Worona – Przygodzki (24:36 w przewadze)
3:2 Worona – Przygodzki – Svitana  (31:22)
4:2 Svitana – Przygodzki (34:22)
5:2 Worona – Zorko (40:48)
5:3  Witecki -  Rzeszutko (59:15)
Podhale: Polak (20:00 Polak) – Tomasik, Kudin, Worwa, Neupauer, Czikancew – Aleksandrow, Zorko, Przygodzki, Worona, Svitana – P. Wsół, Wikar,  Soroka, Słowakiewicz, Bochnak – J. Malasiński.  Trener Aleksandr Belavskis.
Zagłębie: Lipiński – Choperia, Motloch, Witecki, Reszutko, Kogut – Naróg, Kotlorz, Pawlenko, Blomqvist, Friberg – Andrejkiw, Opiłka, Sikora, Kozłowski, Bernacki – Michałowski, Krawczyk, Piotrowicz, Bucenko, Nahunko. Trener Marcin Kozłowski.

W pozostałych meczach: Oświęcim – Sanok 5:2, Katowice – Jastrzębie 1:2 D, Kraków – Tychy 3:3

9 Tauron Podhale Nowy Targ 36 13 66-165 3 0 29 4

Po nazwie drużyny: rozegrane mecze; zdobyte punkty; stosunek bramek; zwycięstwa za trzy punkty; zwycięstwa za dwa punkty po dogrywce lub karnych; porażki; porażki po dogrywce lub karnych premiowane punktem.