01.12.2022 | Czytano: 8798

Niezapomniane mecze. W śnieżnym puchu (+zdjęcia)

W historii Podhala było mnóstwo niezapomnianych spotkań. Nie tylko na krajowym podwórku, ale również na międzynarodowej arenie. 
W siedmiu poprzednich odcinkach, które ukazały się w okresie pandemicznym, gdy wydarzenia sportowe zostały zawieszone, przypomnieliśmy mecze „Szarotek” z Dukla Jihlava i Helsinkami w Pucharze Europy, finał Interligi,  pierwsze wicemistrzostwo kraju oraz mecze o  najszlachetniejszy kruszec w 2007 i 2010 roku. Jak to w sporcie i życiu są wzloty i upadki. Na szczęście w wykonaniu ulubieńców Nowego Targu, tych radosnych chwil było znacznie więcej. Były  spotkania, które porywały tłumy i rozgrzewały zziębniętą widownię do czerwoności.  W latach 60- tych rywalizacja toczyła się na niezadaszonym lodowisku. Mecz musiał być rozegrano nawet, gdy zza oknem termometr wskazywał minus 30 stopni czy z nieba leciały obficie  płatki śniegu.
 
 

 
Obfite opady śniegu dawały się we znaki zarządzającym lodowiskiem
 
11 listopada1965 roku zima dość wcześnie zawitała do Nowego Targu. Gęsty śnieg od rana padał.  Jeśli ktoś pomyślał czytając ten tekst, że mecz został odwołany – to srodze się zawiódł. Hokeiści to twardzi ludzie, podobnie jak kibice. Niestraszne im były mrozy i śnieżyce. W tym dniu do stolicy Podhala zjechał lider – Pomorzanin Toruń. Widownia wypełniła się do ostatniego miejsca.  Już ponad godzinę do rozpoczęcia meczu trybuny były szczelnie wypełnione. Słychać było tupot nóg, bo w ten sposób kibice się rozgrzewali.  Torunianie, którzy wywalczyli pierwszeństwo już na początku rozgrywek ligowych i przez wiele tygodni odpierali ataki Podhala i Legii na swoją pozycję, tuż przed półmetkiem wykazali spadek formy co wykorzystali Podhalanie. Do zmiany lidera doszło na lodowisku w Nowym Targu, gdzie Podhale pokonało przybyszy z grodu Kopernika 1:0. Po raz pierwszy na fotelu lidera „Szarotki” zasiadły po 16 rozegranych spotkaniach, luzując Pomorzanina.
 
 

 
Wiktor Pysz – strzelec zwycięskiego gola.
 
Spotkanie odbywało się w anormalnych warunkach. Podczas nieustannie padającego śniegu. Co kilka chwil mecz był przerywany, by odśnieżyć taflę. Wtedy zza łopaty „brali” się kibice i pomagali przywrócić taflę do użyteczności hokeistom. Mecz był przerywany co 5-10 minut, bo krążek znikał w puchu śnieżnym. Był nie widoczny dla zawodników i arbitrów. Wtedy zawody prowadziła dwójka sędziów. W tak trudnych warunkach trudno było o płynne i finezyjne akcje. Dominował siłowy hokej. Krążek tylko raz wpadł do siatki.  Szczęśliwym zdobywcą złotej bramki okazał się w 5 minucie najmłodszy napastnik Podhala, Wiktor Pysz. Kibice długo wiwatowali na jego część. Franciszek Ligas tylko raz wystrzelił w powietrze ładunek z ogniem sztucznym. To był rytuał na niezadaszonym  lodowisku. Kibice byli przeszczęśliwi, bo ekipa Frantiska Voriska rozpoczęła sezon jak z nut. Fani już w marzeniach widzieli swoich pupili jak wznoszą puchar za mistrzostwo kraju. Kilka miesięcy później spełniło się marzenie nowotarżan o mistrzostwie Polski.  Niedoceniany mały Nowy Targ przerwał  hegemonię hokeistów warszawskiej  Legii i Górnika Katowice.

Podhale Nowy Targ – Pomorzanin Toruń 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
1:0 W. Pysz (5)
Podhale: Bizub – Różański, F. Klocek – J. Bryniarski, Rusinowicz – Kilanowicz, Liput, Kacik – Słowakiewicz, Szal, Kowalski – M. Pysz, W. Pysz, Ziętara.
Pomorzanin: J. Wiśniewski – Czachowski, Romanowski – Zmorzyński, Modzelewski – Żurawski, Szczepaniak, Załadas – Skulski, Kowalski, Wieczerzak – T. Wiśniewski, Zieliński, Szczypiorski – Wawrzyński.

Stefan Leśniowski
Zdjęcia archiwum autora

Z cyklu „Niezapomniane mecze” ukazały się:

 
Hitchcock na nowotarskiej tafli
https://www.sportowepodhale.pl/artykul/16417/Niezapomniane-mecze-Hitchcock-na-nowotarskiej-tafli-zdjecia
 
Niech szumią Dunajca fale, że mistrzem Polski jest Podhale
https://www.sportowepodhale.pl/artykul/16449/Niezapomniane-mecze-Niech-szumia-Dunajca-fale-ze-mistrzem-Polski-jest-Podhale-duzo-zdjec
 
Powrót na salony
https://www.sportowepodhale.pl/artykul/16469/Niezapomniane-mecze-Powrot-na-salony
 
Wierzymy w Was, uwierzcie w siebie
https://www.sportowepodhale.pl/artykul/16494/Niezapomniane-mecze-Wierzymy-w-Was-uwierzcie-w-siebie-zdjecia
 
Szalona noc
https://www.sportowepodhale.pl/artykul/16510/Niezapomniane-mecze-Szalona-noc-duzo-zdjec
 
Dwie sekundy od sensacji
https://www.sportowepodhale.pl/artykul/16528/Niezapomniane-mecze-Dwie-sekundy-od-sensacji
 
Rozdarte serce
https://sportowepodhale.pl/artykul/16591/Niezapomniane-mecze-Rozdarte-serce-zdjecia
 

 

Komentarze

reklama