19.09.2022 | Czytano: 1059

LKS Spisz Krempachy świętował 25-lecie założenia sekcji piłki nożnej (+zdjęcia)

Było wszystko! Emocjonujące derby Spisza, okazja do wspomnień i uhonorowanie zasłużonych, rozgrywki najmłodszych krempaskich piłkarzy i długo wyczekiwany mecz Juniorzy vs Oldboye. A wszystko z okazji 25-lecia założenia sekcji piłkarskiej LKS „Spisz” Krempachy.


 
Jubileusz 25-lecia założenia LKS Spisz Krempachy zaplanowano na niedzielę 18 września. I tak punktualnie o godz. 13 rozpoczął się mecz pomiędzy gospodarzami tj. świętującym swoje urodziny  LKS „Spisz” Krempachy a bratnią drużyną LKS „Łęgi” z Nowej Białej. W pierwszej połowie nikomu nie udało się zdobyć punktu, za to w drugiej połowie meczu pierwszą bramkę zdobył dla jubilatów Tomasz Pacyga, a kolejne dwie dołożył Tomasz Gryguś. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 3:0 dla Spiszu. Dla przypomnienia, mecz derby z przed 25 lat zakończył się wynikiem remisowym 1:1, sędziował wtedy Mieczysław Kaczmarczyk. Z powodu kapryśnej jesiennej już pogody, część oficjalna odbywała się w amfiteatrze.
 
Do założenia LZS Krempachy doszło w 1948 r.  Przez prawie 50 lat  wiejskiego sportu, prym wiodła piłka siatkowa. Mecze rozgrywano na szkolnym boisku. W terenie uprawiano też biegi przełajowe, skoki narciarskie, strzelanie sportowe z kbks-u. Z powodu planowanej budowy nowej szkoły i duże wydatki, boisko szkolne odeszło w zapomnienie a sport zatrzymał się w letargu.
 
W oficjalnej części jubileuszu głos zabrał Adrian Sobolak, obecny prezes zarządu, który już na wstępie zaznaczył, że jubileusz ten jest świętem wszystkich krempaszan, bo wszyscy w ten czy inny sposób do klubu należą. – Na klub składają się przecież kibice, członkowie, zawodnicy, zarząd, trenerzy i sponsorzy – podkreślał. – I wszystkim im pragnę z tego miejsca gorąco podziękować, a tych, którym nie udało się tego święta doczekać, uczcić minutą ciszy…
 
O historii powstania sekcji piłkarskiej i rejestracji w Podh. Zw. Piłki Nożnej opowiedział współzałożyciel i prezes Franciszek Hornik, któremu głos udzielił obecny prezes Adrian Sobolak.
 
W maju 1997 r. Franciszek Hornik z Markiem Paluchem (wiceprezesem), Józefem Pierzgą (sekretarzem) i Franciszkiem Tomaszkowiczem (skarbnikiem) podczas spotkania założycielskiego, zorganizowanego w budynku szkoły podstawowej zdecydowali o zawiązaniu struktur klubu.  Zawodników było wówczas 27. Krótko potem, bo 25 czerwca 1997 r. Wspólnota Urbarialna i OSP poparły pomysł wybudowania w Krempachach boiska piłkarskiego. Dopomógł w tym ówczesny proboszcz ks. Jacek Wieczorek, który chętnie odstąpił na ten cel tzw. księżą polanę. Oficjalne otwarcie, poświęcenie i oddanie do użytku boiska nastąpiło 29 września 1997 r. – Zaprosiliśmy wtedy wszystkich zawodników, którzy na przestrzeni czasu byli sportowcami i wszyscy przyjęli zaproszenie.  Pierwszym meczem wówczas rozegranym była, podobnie jak w jubileusz 25-lecia, potyczka z drużyną z Nowej Białej, zakończona wynikiem 1:1. Wśród zasłużonych, którym nie omieszkał przy okazji swojego przemówienia podziękować Franciszek Hornik znaleźli się: Daniel Gryguś, który ufundował piłkarzom spodenki, koszulki i dresy; Marek Paluch, który zasponsorował zawodnikom buty i wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch, który doposażył LKS w piłki.
 
Wielkie podziękowania specjalnie należą się dla : Marka Palucha (pierwszego wiceprezesa zarządu), Kazimierza Krzysztofka, Franciszka Hyły, Dominika Surmy, Franciszka Mosia, Walentego Pietraszka (byłego prezesa) i Marii Tomaszkowicz. Osobny aplauz i wyrazy wdzięczności spotkały też obecnego wiceprezesa Daniela Tomaszkowicza, który nie dość, że jest głównym sponsorem krempaskich piłkarzy, to nie opuszcza absolutnie żadnego meczu. – Dziękujemy ci, Danielu za twoje wielkie serce i zaangażowanie – podkreślał z mocą prezes  Sobolak. Z serca płynące dziękuję trafiło również do rodziców młodych piłkarzy i do trenerów.
 
Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz umiejętności piłkarskich dzieci ze szkółki piłkarskiej oraz pokazowy mecz szkółka – seniorzy.

Tekst i zdjęcia; F.P.
 

Komentarze

Tabela - Klasa A

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Bór Dębno 14 37
2. Lubań Tylmanowa 14 31
3. Czarni Czarny Dunajec 14 31
4. Skalni Zaskale 13 27
5. Lubań Maniowy - Zapora Kluszkowce II 14 23
6. Granit Czarna Góra 13 22
7. Lokomotiv Chabówka 14 21
8. Wierchy Lasek 14 20
9. Przełęcz Łopuszna 14 17
10. Dunajec Ostrowsko 14 12
11. Orawa Jabłonka 14 10
12. GKS Łapsze Niżne 14 10
13. Unia Naprawa 13 5
14. Biali Biały Dunajec 13 3
zobacz wszystkie tabele

Terminarz

zobacz więcej
reklama