24.08.2022 | Czytano: 1301

ME w modelarstwie lotniczym: Złoto i brąz Polaków (+zdjęcia)

W rumuńskim mieście Turda zakończyły się Mistrzostwa Europy modeli szybowców klasy F1E.

Są to modele szybowców, które wypuszczone przez zawodnika pod wiatr swobodnie szybują wykorzystując prądy wznoszące na górskich zboczach. W pięciu kolejkach lotów walczy się o maksymalny ustalony czas swobodnego lotu modelu, który w tym czasie pokonuje kilka kilometrów w terenie.

W skład reprezentacji Polski Aeroklubu Polskiego biorącej udział w czempionacie weszli członkowie Aeroklubu Nowy Targ. Byli to juniorzy– Piotr Bryja z Pyzówki oraz Zosia Jarkiewicz z Nowego Targu oraz senior Piotr Jarkiewicz.

Mistrzem Europy w kategorii juniorów został - Stanisław Rajca z Gliwic. Piotr Bryja zajął 10 miejsce, Zosia Jarkiewicz uplasowała się na   14 pozycji, a Franciszek Krakowczyk z Rybnika ukończył rywalizację na 20 miejscu. Ostatecznie Polska reprezentacja juniorów zajęła trzecie miejsce i wróciła do kraju z brązowymi medalami.

W klasyfikacji seniorów mistrzem Europy został - Konrad Żurowski z Gliwic. Piotr Jarkiewicz zajął 21 miejsce, Iga Gozdek z Gliwic była 27,  a Franciszek Kańczok z Rybnika sklasyfikowany został na  33 pozycji.

Drużynowo reprezentacja polskich seniorów zajęła szóste miejsce.
W tegorocznych mistrzostwach Europy brało udział dziesięć  państw.