05.03.2010 | Czytano: 1259

Śladami Justyny

Biegi narciarskie zakończyły XVI Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży Dolny Śląsk 2010 w sportach zimowych. Sukcesy Justyny Kowalczyk procentują. Na trasach w Jakuszycach wystartowała rekordowa liczba zawodniczek i zawodników, którzy rywalizowali o tytuły mistrza Polski w kategoriach junior i junior młodszy. Sportowcy z Podhala wrócili z dziesięcioma medalami – jednym złotym, czterema srebrnymi i pięcioma brązowymi. Klasyfikację klubową wygrały Regle Kościelisko, które zgromadziły 97 punktów. Na piątym miejscu znalazł się AZS Zakopane (73), a pozycję niżej Poroniec Poronin (61,5).

Medal z najszlachetniejszego kruszcu wywalczyła sztafeta juniorów AZS w składzie Krystian Kobylański i Michał Wróblewski. Jedenaście sekund wolniejsi byli biegacze z Halicza Ustrzyki Dolne. Medal brązowy przypadł Porońcowi. Dawid Chudoba i Jan Antolec przegrali „złoto” 22 sekundami. Tuż za podium znalazła się sztafeta UKS Regle – Janusz Zając i Andrzej Nędza Kubiniec. Brązowy medal przegrała o 0,3 sekundy.
Dwa medale zawisły na szyi Magdaleny Kozielskiej ( UKS Regle). Srebrny krążek wywalczyła na dystansie 5 km techniką dowolną. Siedem sekund była wolniejsza od zwyciężczyni Eweliny Marcisz (Halicz Ustrzyki). Kozielska po raz drugi stanęła na podium, na jego najniższym stopniu, po biegu sprinterskim. Pierwszą dziesiątkę na 5 km zamknęła Sylwia Górnik, reprezentująca AZS, która w sprincie sklasyfikowana została na dziewiątej pozycji.
Juniorzy w sprincie nie zdobyli medalu. Żaden nie znalazł się w finale A. Za to finał B był w podhalańskiej obsadzie. Wygrał go Andrzej Nędza Kubiniec (Regle), który wyprzedził Michała Wróblewskiego (AZS), Janusza Zająca (Regle) i Jana Antolca (Poroniec).
W biegu łączonym ( 10 km Cl + 10 km F) Nędza Kubiniec dobiegł do mety na piątej pozycji, a tuż za nim finiszował Wróblewski.
Sztafeta juniorek AZS Zakopane - Sylwia Górnik i Magdalena Stoch - zajęła trzecie miejsce, przegrywając z AZS AWF Katowice i Karkonoszami Jelenia Góra.
Medal srebrny zdobył Jan Antolec (Poroniec Poronin) w biegu na 10 km stylem dowolnym. Poroninianin był wolniejszy od 38 sekund od Sebastiana Gazurka (Trójwieś Beskidzka).
Anna Pradziad rywalizująca w juniorkach młodszych wzbogaciła kolekcję medalową podhalańczyków o dwa medale. Po sprincie odebrała medal w kolorze brązowym, przegrywając z Karoliną Gazurek (MKS Istebna) i Marzeną Maciulewicz (Miszkowice). Na dystansie 7,5 km techniką dowolną była druga, 13 sekund za Patrycją Wąchałą (Witów Mszana Dolna).
Konrad Motor (Regle) wywalczył srebrny medal w sprincie juniorów młodszych. Szybszy od niego był Tomasz Kaczmarzyk (Trójwieś). Do finału A dotarł reprezentant nowotarskich Gorców Artur Rapacz, a w nim zajął czwarte miejsce. W finale B trzeci (łącznie siódmy) był Tomasz Ponicki, a za nim finiszował Patryk Chudoba (obaj Poroniec).
Na dystansie 5 km klasykiem najwyżej z podhalańczyków sklasyfikowany został Robert Biela (Sołtysianie Stare Bystre), na szóstym miejscu. Z kolei Motor w biegu stylem dowolnym na 10 km był piąty.
Do kolekcji brązowy medal dorzuciła sztafeta Porońca w składzie Patryk Chudoba i Tomasz Ponicki. Tuż za podium znaleźli się biegacze Gorców Nowy Targ – Artur Rapacz i Paweł Gołębiowski. Na czwartym miejscu bieg rozstawny ukończyła sztafeta dziewcząt Porońca – Anna Rucka i Monika Zarycka.