23.07.2022 | Czytano: 1544

Nowy trener U18 potępił atak Rosji na Ukrainę

- Doświadczyłem zwycięstw jako hokeista i jako trener. To wspaniałe uczucie i chcę dalej je przeżywać – mówi Andriej Gusow po nominacji na trenera kadry narodowej U18. 
W przeszłości Gusow osiągał sukcesy z zespołami młodzieżowymi Białorusi. - Z białoruską kadrą U18 dwukrotnie awansowałem do Mistrzostw Świata grupy A. Pierwszy raz jako asystent trenera, a później, kiedy byłem już głównym szkoleniowcem. Z kadrą U20 byłem bardzo bliski awansu, ale w decydującym meczu przegraliśmy ze Szwajcarią 1:2 – mówi Gusow, który przez większość swojej kariery prowadził seniorskie drużyny. Był asystentem trenera kadry seniorów Białorusi, a w latach 2017-2020 trenerem GKS Tychy i w latach 2020-2022 Podhala Nowy Targ. Trzykrotnie doprowadził tyski zespół do triumfu w Polskiej Hokej Lidze.
 
Zaproszenie do Szkoły Mistrzostwa Sportowego
 
Jakie są największe różnice w pracy z seniorami a młodzieżą? - W przypadku młodych zawodników trzeba być bardziej cierpliwym i podejść do nich z wyrozumiałością. Wiadomo, że chłopcy nie grają jeszcze odpowiedzialnie, zaliczają błędy, jakich w seniorskim hokeju nie można popełniać. Dlatego też w rozgrywkach juniorskich często mamy wysokie wyniki, pada tyle bramek – odpowiada nowy trener reprezentacji U18, który pracować będzie w SMS PZHL. - Mam nadzieję, że wszyscy najlepsi polscy młodzi zawodnicy będą przyjeżdżać do Szkoły Mistrzostwa Sportowego. SMS w Katowicach dysponuje dobrą bazą. Młodzież ma tutaj bardzo dobre warunki do treningów pod fachowym okiem – zaznacza Gusow.
 
Pomoc w rozwoju hokeja
 
Pierwsze zgrupowanie kadry U18 pod okiem nowego trenera jest zaplanowane pod koniec sierpnia. Drużyna ma także wziąć udział w turnieju w Budapeszcie. Przygotowywane są kolejne zgrupowania i turnieje. W przyszłym roku reprezentacja U18 zagra w Mistrzostwach Świata Dywizji IB w słoweńskim Bledzie. Turniej odbędzie się w dniach 10-16 kwietnia, a rywalami Biało-Czerwonych będą Słowenia, Włochy, Austria, Korea Południowa i Estonia. - Od lat pracuję w hokeju i mój cel jest oczywisty, czyli zwycięstwa. Każdy hokeista, kiedy wychodzi na taflę, chce wygrać. Doświadczyłem zwycięstw jako hokeista i jako trener. To wspaniałe uczucie i chcę dalej je przeżywać. Pomogę w rozwoju polskiego hokeja – mówi szkoleniowiec, który od dłuższego czasu stara się o polski paszport. - Czekam cierpliwie, od dekad jestem związany z Polską, mam tutaj mnóstwo znajomych oraz związanych z Polską dużo wspomnień – dodaje.
 
Gusow  w rozmowie z niezależnymi białoruskimi mediami potępił rosyjską agresję na Ukrainę oraz władze Białorusi, mocno wspierających Władimira Putina. - Jest mi wstyd, że władze Białorusi pozwalają rosyjskim wojskom przechodzić przez swoje terytorium i atakować Ukrainę – powiedział.
 

Reklama

Komentarze

reklama