13.06.2022 | Czytano: 2518

III liga. Nóż odstawiony od gardła (+tabela)

Nie będę kłamał w żywe oczy i przyznam się – wolę oglądać mecze, w których pada grad bramek niż spektakle piłkarskie, w których gole są rarytasem.

Kibice zapewne też kochają widowiska z pięknymi golami, a jeśli jeszcze padają po kapitalnych akcjach – to pełna  satysfakcja.   Najbardziej zalewa mnie krew wówczas, gdy strzałów na bramkę jest jak na lekarstwo i po żadnym z nich piłka nie wpada do siatki. Mało tego piłkarze grają w chodzonego. Mecz bez goli jest dla mnie tak samo atrakcyjny, jak nie przymierzając stryczek bez wisielca dla ciekawskich.

W przedostatniej kolejce sezonu tak nie było. Piłkarze, grając bez presji, bez spętanych nóg – bo wszystko już było jasne – uraczyli kibiców workiem goli. Już w sześciu sobotnich spotkaniach bramkarze  29 razy wyjmowali futbolówkę z siatki. Najwięcej – siedem goli – padło w Świdniku.  Piłkarze Avii na wiosnę są zdecydowanie najskuteczniejszym zespołem. W sumie, jeżeli liczyć tylko mecze ligowe z tego roku. zapisali już na swoim koncie 39 goli w 15 meczach. Druga w tej klasyfikacji Siarka jest gorsza aż o osiem bramek.

Hat-tricka z Koroną skompletował Wojciech Białek, a  przy okazji zaliczył już trafienie numer 24 w obecnych rozgrywkach. Chyba można zaryzykować stwierdzenie, że piłkarz Avii jest bardzo blisko kolejnej korony króla strzelców.

Jednak w tym dniu oczy sympatyków były skierowane na potyczkę Cracovii II z Siarką. Kibice byli ciekawi, czy tarnobrzeżanie postawią kropkę nad „i”. Siarka objęła prowadzenie, ale do przerwy było 2:1 dla rywali. Sześć minut po zmianie stron ponownie był remis. W 65 minucie arbiter podyktował rzut karny po faulu bramkarza Cracovii na Adamku. Piłkę na jedenastym metrze ustawił Jacenko, ale po kilku minutach i konsultacji z arbitrem bocznym główny wycofał się ze swojej decyzji i odwołał karnego. W 84  minucie Paweł Mróz zapewnił gościom trzy punkty  i powrót po trzech latach do eWinner 2 ligi.  Nawet gdyby Łagów zrównał się z nią  punktami, to ma gorszy bilans bezpośrednich meczów.

Efektowny finisz meczu oglądali kibice w Radzyniu Podlaskim. Przez 74 minuty Orlęta bezbramkowo remisowały z Wisłoką, a jednak w końcówce zadać rywalowi cztery potężne ciosy.  Nie wiadomo czy zespół w przyszłym sezonie będzie prowadził ten sam szkoleniowiec. Ten twierdzi, że na dniach odbędą się rozmowy w sprawie jego dalszej pracy.

Za to sobotnim meczem, z Tomasovią pożegnał się trener Paweł Babiarz, który kończy przygodę z niebiesko-białymi.  Przegrał z Chełmianką, która  do przerwy prowadziła 3:0, a ostatecznie pokonała rywali 4:1. Przed pierwszym gwizdkiem gospodarze mieli jeszcze matematyczne szanse na awans do drugiej ligi, ale swój mecz wygrała Siarka…

W trzech niedzielnych spotkaniach padło 9 bramek. Dorobek kolejki powiększył się do 38 trafień. Z tego scenariusza nie wyłamały się zespoły z Łagowa, Sandomierza oraz Nowego Targu i Połańca.

Nas szczególnie interesowała potyczka Podhala z Czarnymi. Mecz o pietruszkę sprawił, i szkoleniowcy skorzystali z usług młodzieżowców. W podstawowej jedenastce wybiegło ich jedenastu – pięciu w Podhalu, o jeden więcej w Czarnych. Zespoły nie miały noża na gardle więc oczekiwano od nich, może nie fajerwerków, ale ciekawej gry i goli. Ten warunek został spełniony. O gospodarzach można powiedzieć, że mieli nad wyraz dobrą skuteczność. W pierwszych trzech kwadransach oddali dwa strzały i oba pociski wylądowały w bramce. Trzeba jednak przyznać, że goście wykazywali się większą kreatywnością. Ich akcje mogły się podobać – gra z pierwszej piłki, przerzuty gry z prawej strony na lewą i odwrotnie, gra po trójkącie… Zabrakło im tylko skuteczności. No i golkiper był ich najsłabszym ogniwem. Oprócz gola z wolnego z ponad 30 metrów, to miał jeszcze kilka niepewnych interwencji. Zresztą błędy przytrafiły się także Styrczuli, na szczęście sam je naprawił.

33 kolejka: Cracovia II – Siarka 2:3, Avia – Korona 6:1, Chełmianka – Tomasovia 4:1, Orlęta – Wisłoka 4:0, Podlasie – KSZO 5:1, Stal – Unia 2:0,  Łagów – Sokół 3:0, Wisła – Wólczanka 2:0, Podhale – Czarni 2:2.