15.05.2022 | Czytano: 2317

MŚ ELITY. Męczarnie Amerykanów. Norwegowie stracili trzybramkową przewagę

AKTUALIZACJA 2 (mecze sesji wieczornej) Zaskakujący wynik tym razem narodził się w Tampere, ale Stany Zjednoczone uratowali katastrofę z Austrią w dogrywce. W grupie A Francja triumfowała nad Kazachstanem.

„Pierwszy prawdziwy test został oblany” – napisali czescy dziennikarze po porażce ze Szwedami. Czesi  przegrali obiecującą bitwę (prowadzili 1:0) na początku drugiej tercji, kiedy stracili trzy gole  w ciągu sześciu minut. Trochę czasu zajęło hokeistom z Czech odzyskanie sił po szybkim nokdaunie. Zdołali wrócić do meczu, ale Szwedzi nie pozwolili się doścignąć, sami też mieli okazje, by powiększyć bramkową zdobycz.

Czechy – Szwecja 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)
Bramki: Krejci (7), Kundratek (38), Blumel (46) – Asplund (20, 23, 29), Brome (26), Bengtsson (45)

Drugi wieczorny mecz nie dostarczył zbyt wielu emocji. Duńczycy tylko w pierwszej tercji postawili się przeciwnikowi, ale w drugiej tercji na tafli rządzili i dzielili już Helweci. Na początku drugiej odsłony Szwajcarzy pokazali, jak gra się w liczebnej przewadze. Duńczycy w pierwszej tercji mieli trzy takie okresy, ale nie potrafili  z nich skorzystać.

Dania – Szwajcaria 0:6 ( 0:1, 0:4, 0:1)
Bramki: Herzog (9), Meier (22), Suter (26), Moser (33), Kuraszew (38), Malgin (47).

Austria – USA 2:3 D (1:0, 1:1, 0:1; 0: 1)
Bramki:   Nissner (15), Huber (35) - 3Bellows (35),  Gaudette (49), Hughes (64).

Austria prowadziła już dwoma bramkami w 35. minucie, ale papierowy faworyt odrobił straty i później zdołał wyrównać. Ale jeśli zaoferować punkt Austriakom  przed meczem, prawdopodobnie zabrałby go w ciemno. Jednak młody Luke Hughes   nie chybił w dogrywce i dał  dwa punkty Stanom Zjednoczonym.

Hokeiści z Kazachstanu próbowali zrewanżować się  za wielką klęskę z poprzedniego dnia. Mieli przewagę nad Francją od 6. minuty, ale między 33. a 40. minutą przyszedł nokaut.  Główną rolę odegrał Texier, 22-letni  gracz – zdobył gola, a przy drugiej „maczał palce”.

Francja - Kazachstan 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Bramki:   Texier (33), Chakiachvili (40) - Orechow (6)

Mimo słabszego pierwszego okresu przeciwko Włochom, Kanada nie wahała się, strzelając sześć bramek w drugim meczu mistrzostw. W Tampere punkty zostały podzielone: ​​Norwegia przystąpiła do karnych po dramatycznym zakończeniu.

Kto w 14. minucie spojrzał na wynik meczu w Helsinkach, musiał być bardzo zaskoczony. Włosi prowadzą z gwiazdorską Kanadą?! Klonowe liście były dość zadziorne w części wstępnej, ale ostatecznie bez problemu odniosły obowiązkowe zwycięstwo. Zespół zza oceanu odbił się w okresie środkowym, włoski karzeł po prostu nie mógł bardziej oprzeć się kanadyjskiemu gigantowi.

Włochy – Kanada 1:6 (1:1, 0:3, 0:2)
Bramki:  . Pietroniro (13) - Sanheim (16), Anderson (29), Roy (36), Johnson (38), Mayo (43), Gregor (55).

Około siedmiu minut przed końcem podstawowego czasu gry Norwegia prowadziła wysoko 3:0. Wydawało się, że zwycięstwo maja w kieszeni. Zapewne sami tak pomyśleli i… spotkała ich kara. Brytyjczycy oparli się niekorzystnemu rozwojowi sytuacji i błyskawicznie nadrobili zaległości! Nagle na stole pojawiła się niespodzianka.  Wyspiarze mogli łatwo wygrać w dogrywce. Jednak dwa punkty zdobyli Norwegowie, którzy lepiej radzili sobie w samotnych najazdach. Ale nawet punkt ma wielką wartość dla ich przeciwników.

Norwegia – Wielka Brytania 4:3 K (1:0, 2:0, 0:3; 0:0) karne 2:1
Bramki:   Klavestad (17), M. Olimb (27, 36), Haga - 53. Dowd (53), Perlini (54),. Richardson (57).